הרב דוד סתיו: הגיור הממלכתי נשלט בידי עסקנים חרדים

הרב סתיו תוקף את יוזמת חוק הגיור הממלכתי: "בעיית הגיור מחמירה מדי שנה. מספר המתגיירים בירידה מתמדת והלא יהודים בעליה מתמדת"

ערוץ 7 , כ"ו בסיון תש"פ

הרב דוד סתיו
הרב דוד סתיו
צילום: יוני קמפינסקי

הרב דוד סתיו, רב העיר שוהם ויו"ר ארגון צוהר, מביע התנגדות ליוזמת שר הפנים אריה דרעי לקדם חוק שיכיר בגיור הממלכתי בלבד במדינת ישראל.

"הגיור הממלכתי קרס", קבע הרב סתיו, "הוא נשלט בידי עסקנים חרדים שלא מעוניינים בגיור. הבעיה מחמירה מדי שנה כאשר מספר המתגיירים בירידה מתמדת והלא יהודים בעליה מתמדת, המצב יחריף עוד יותר עם גלי העליה שיבואו בקרוב".

עוד הוסיף הרב סתיו, "רק העברת הגיור לרבני הערים יאפשר הליך גיור ידידותי ויעיל, המונופול כמו בכל תחום מקלקל ומשחית".

יוזמת השר דרעי מגיעה בעקבות פסיקת בג"ץ מלפני מספר שנים לפיה מדינת ישראל חייבת להכיר לצרכי חוק השבות גם בגיורים שנערכו בבתי דין דתיים פרטיים בארץ.

מיד לאחר פסיקת בג"ץ ביקש דרעי להעביר את החוק, אך נתקל בהתנגדות חריפה מצד מפלגת ישראל ביתנו וחלקים בבית היהודי (היום בימינה).

לאחר כישלון העברת חוק הגיור הממלכתי מונה השר לשעבר משה ניסים על ידי ראש הממשלה נתניהו על מנת לגבש מתווה שיהיה מקובל על כל הצדדים. אולם המתווה, שזכה לברכתם של כמה מגדולי רבני הציונות הדתית נדחה הן על ידי החרדים והן על ידי הארגונים שעתרו לבג"ץ בדרישה להכרה בגיורים הפרטיים, ולמעשה ירד מעל הפרק.

הבוקר עוררה יוזמת השר דרעי מחדש את הויכוח הפנימי בימינה סביב סוגיית הגיור. ח"כ מתן כהנא תקף את היוזמה וטען, "משמעות דבריו של דרעי היא קיפאון מוחלט וסופי של סוגיית הגיור וביטול המתווה של משה ניסים עליו סמכו ידיהם גדולי רבני הציונות הדתית".

"למדינת ישראל דרוש חוק גיור ממלכתי אבל כזה אשר מביא מזור ומוצא למאות אלפי אזרחי ישראל ולא יחסום את שער הכניסה אל היהדות לאלה אשר חפצים בכך. המחמיר בגיור - מקל בהתבוללות", ציין כהנא.

מנגד, יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' הביע תמיכה בהצעה. "אני מחזק את השר דרעי בדרישתו לחוקק את חוק הגיור הממלכתי. הגיור הוא ענין הלכתי לאומי הנוגע לעצם קיומנו כעם. לכן הוא חייב להעשות בצורה ממלכתית על ידי הרבנות הראשית שיסד הרב קוק זצ"ל כדי לשמור על אחדות העם ועל יהדותה של המדינה", מסר סמוטריץ'.

סמוטריץ' הוסיף, "נתמוך בהצעת חוק שתסדיר את המעמד הממלכתי של הגיור כפי הוראתם של רוב רבני ישראל. אפשר וצריך לשפר, להנגיש, ולקרב את המתגיירים בתהליך הגיור מבלי לשפוך את התינוק עם המים ולפרוץ את המסגרת ההלכתית הממלכתית ששומרת על אחדות העם".

"לא ניתן יד להצעות לרפורמה בגיור הכוללות בתוכן הפקעת הסמכות ההלכתית העליונה בגיור מהרבנות הראשית והכרה בגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים. זו הדרך הנכונה להתמודד עם ההתבוללות ולחזק את אחדותו של עם ישראל", הדגיש סמוטריץ'.