תגלית היסטורית בברדיטשוב

לאחר עבודות מקיפות שנערכו במקום ובהתאם למפות ועדויות שנאספו נחשף בימים האחרונים הציון המקורי של הרבי מברדיטשוב זצ"ל.

בן שאול , כ"ו בסיון תש"פ

שרידי האוהל המקורי
שרידי האוהל המקורי
צילום: באדיבות המצלם

גילוי מרגש לשוחרי החסידות. לאחר מאמצים הושלם בימים האחרונים גילוי האוהל המקורי של רבי לוי יצחק מברדיטשוב המכונה 'סנגורם של ישראל'. גם מיקום קברי בניו נחשף לצידו.

החשיפה התבצעה לאחרונה במסגרת עבודות תיעוד הקברים בבית העלמין העתיק בברדיטשוב שבאוקראינה ושיקומם על ידי הרב משה שמואל טהאלער רב העיר. במסגרת העבודות נתגלו קירות מקוריים של אהל בקרבה לאהל הקיים והידוע מאז שבו יהודים לפקוד את ציונו של רבי לוי יצחק מברדיטשוב זי"ע.

מבנה האהל הנוכחי על ציונו של רבי לוי יצחק זי"ע קיים כארבעים שנה ונבנה על ידי יהודים מקומיים שנכחו במקום עוד מלפני מלחמת העולם השניה במהלכה נהרס המבנה המקורי שעל הציון הקדוש, והוא נבנה מחדש לאחר נפילת מסך הברזל.

אולם כאמור עתה לאחר עבודות מקיפות שנערכו במקום ובהתאם למפות ועדויות שנאספו בתקופה האחרונה, נחשפו ארבעת הציונים של רבי לוי יצחק מברדיטשוב ובניו יחד עם יסודות לקירות מבנה בגודל 5 על 5 מטר שמתאים במיקומו ובגודלו לאהל המקורי. עבודות החשיפה והמחקר יחד עם המפות שהושגו קבעו בוודאות כי זהו מבנה האהל של הרבי מברדיטשוב.

"מעתה יידע כל יהודי שפוקד את אוהל הציון שהוא מתפלל ליד ציונו המדויק של הצדיק, ואינו דורך ח"ו על מקום הציון, כפי שהיה המצב בשגגה לאורך עשרות השנים האחרונות", מספרים העסקנים שעסקו בדבר.

רב העיר הרב טהלאר צוטט בעיתון 'המבשר' אודות הגילוי ההיסטורי. "כידוע בשנים האחרונות עמלנו על עבודות שיקום ומיפוי של מאות הקברים שהתגלו מתחת לפני האדמה בבית החיים בברדיטשוב, כך גם עסקנו בהנחת מערכת הסקה וחימום באוהל הק'. במהלך עבודות אלו שנעשו בפיקוח רבנים ומומחים התגלו בתוך האוהל הידוע והקיים כיום, יסודות אוהל חדשים".

"לאחר בירורים רבים ועדויות שנאספו עלה הדברים המדהים, כי בשנת תרצ"ח עלה החשש כי הגויים יחללו את הציון ולכן בכוונה תחילה קירות האוהל הוסרו, ולפני שהיהודים נמלטו מהעיר בפרוץ השואה האיומה כל ארבעת הציונים כוסו בשכבת ביטון, במטרה להסוות את מקום הציון הק' בכדי שלא ייפול לידי הנאצים ימ"ש", סיפר.

לדבריו, "במהלך השואה האיומה נהרס האוהל כליל, וכשהגיעו לראשונה יהודים למקום לא היה ידוע להם המקום המדויק, וסימנו את מקומות הציונים שלא כפי המקום המקורי. וכך לאחר נפילת מסך הברזל נבנה האוהל מחדש מעל המקום האמיתי, אולם המצבה לא הונחה במקום הנכון, וכך זה נותר עד היום.

"סמוך לנפילת המסך נבנה במקום אוהל ראשוני, אשר מסביבו נבנה לפני כעשרים שנה אוהל נוסף – הוא האוהל הידוע שבו התפללו הבאים למקום בשנים האחרונות. אולם תמיד ניקר הספק – האם זהו אכן המקום המדויק של ציון הצדיק או שמא מדובר בטעות בזיהוי המקום", הוסיף.

"על פי הוראת הרבנים החלנו בעבודת שטח מקיפה ויסודית עם טכניקות ייחודיות שהובאו במיוחד למקום בכדי שלא לפגוע חלילה במצבות עתיקות, ובתום תקופה ארוכה הצלחנו להגיע לקרקעית האוהל, ואז התגלו לתדהמתנו ארבעת הציונים כשהם בשלמותם זה לצד זה. כשמעתה יוכלו המוני בית ישראל להעתיר ולהתפלל על הציון ממש", הדגיש הרב טהאלער.

"כן אותרו במקום שרידים של נברשת וכוסיות נחושת להדלקת נרות. על המצבה הרחבה יותר, זו ששייכת לצדיק, אותרו שרידי כיתובים בלשון הקודש – של אנשים אשר רשמו את שמם לברכה וישועה בשנים שלפני השואה. כיתובים דומים אותרו על קיר האוהל", ציין הרב.

יצוין כי במהלך העבודות שנעשו בשטח בשנים האחרונות נחשף מתחת לפני הקרקע שטח גדול ובו מאות קברים עתיקים השמורים במצב מצוין, כשעל חלק מהמצבות אפשר לקרוא את הכיתוב שנחקק עליהם ובהם שמותיהם של אדמו"רים ורבנים.