מלחמות הדת חוזרות לאשדוד?

חבר מועצה באשדוד קרא למפגינים "לחולל פוגרום" אם תאושר בקשה להקצאת בית כנסת ברובע מעורב בעיר. סגן ראש העיר החרדי: "שאט נפש"

בן שאול , כ"ו בסיון תש"פ

עיריית אשדוד
עיריית אשדוד
צילום: Serge Attal/Flash90

בבחירות המקומיות האחרונות היתה אשדוד אחד המוקדים בהם התחוללו מלחמות דת במטרה להשפיע על זהותו של ראש העיר. כעת נראה שיש מי שמנסה לחדש את תבערת ההסתה.

הכל החל כשבעיריה הוגשה בקשה להקצאת מגרש לבניית בית הכנסת של חסידות ויז'ניץ בעיר. ההקצאה מיועדת לרובע ח', רובע הנחשב למעורב בו מתגוררת אוכלוסיה חרדית לצד רוסית.

כדי למנוע את ההקצאה התקיימה הפגנה בה השתתפו עשרות מקומיים חילוניים. אולם את הכותרת גרף אלי נכט, חבר מועצה בעיר, שקרא למפגינים "לחולל פוגרום" אם תאושר הבקשה.

"המטרה שלכם חברים. כל אחד יש לו את המטרה שלו, להרים צעקה ומהומה כדי שלכולם יהיה ברור שזה לא מקובל שזה (בית הכנסת) יהיה פה, ואם זה יהיה פה – יהיה פה פוגרום. זה התפקיד שלכם", אמר למפגינים.

עסקנים חרדים מקומיים שנחשפו לדברים הגיבו בזעזוע. "אפשר לזלזל באמירה של אנטישמי תורן וקטן, אולם הצורה בה נאמרו הדברים בלי שיזכו לגינוי מוחץ מקיר לקיר, חייבת להדליק אצל כולנו נורה אדומה ומהבהבת כדי לעצור את המצב הקשה הזה. בפעם האחרונה שדיברו על השתלטות יהודית ברוסיה זה הסתיים באירועים קשים מאד שאף אחד לא רוצה לחזור אליהם", אמרו.

גם בלשכת סגן ראש העיר החרדי ואיש חסידות גור יחיאל וינגרטן הגיבו בזעזוע לדברים ואף ציינו שהוגשו תלונות במשטרה.

"הדברים מדברים בעד עצמם, אין מה להוסיף עליהם. עם זאת חשוב להוסיף כי מדובר בקומץ הזוי אשר מוסת זו תקופה ארוכה, ובפרט במערכות הבחירות האחרונות. לצד זאת קיימים באשדוד עשרות אלפי תושבים אשר מוקיעים התנהגות ושיח חולני זה, ומביעים סלידה ממנו".