דרום תל אביב, הדור הבא

ילדי המסתננים מאפריקה מרימים ראש והופכים לפצצה המתקתקת הבאה

חגית רוזנבאום , כ"ו בסיון תש"פ | עודכן: 00:33

ילדות אפריקניות בהתבטאות אנטישמית בסיור ועדת הכלכלה בדרום ת"א
ילדות אפריקניות בהתבטאות אנטישמית בסיור ועדת הכלכלה בדרום ת"א
צילום: החזית לשחרור דרום ת"א

'דניאל דנג' נשמע כמו שם של צעיר תל אביבי מתורבת. אכן, דנג התחנך בתיכון 'ביאליק רוגוזין בדרום העיר, ואף היה חניך בתנועת הצופים.

אלא שהוא אינו אזרח ישראלי. הוא בן למסתננים לא חוקיים, דור שני לכיבוש האפריקני בדרום תל אביב, וככזה הוא מרגיש בבית. כל כך בבית, שהוא אף משגר ללא מורא איומים חריפים אל תושביה הוותיקים של דרום תל אביב, ולא מסתיר את כוונותיו האלימות. בשבוע שעבר נדהם דורון אברהמי, מראשי הפעילים בדרום תל אביב, לקבל הודעות נאצה ואיומים מדנג הצעיר אל חשבון הפייסבוק שלו.

הנייר אינו סובל את כמות הנאצות והקללות שנשזרו בכל משפט של דנג, אבל טעימה מסגנון הדברים אפשר לקבל ממה שפרסם בדף הפייסבוק שלו אברהמי עצמו: "עוד פעם אני שומע 'מסתננים ככה' - טילים לבית שלך... אתה ושפי וסוזי (פעילים למען דרום תל אביב, ח"ר), עד סוף השבוע הכתובת שלכם אצלי. אני אראה לכם מה זה גיהינום אמיתי. אני השטן שלך מהיום. שלח כתובת". אברהמי שאל את דנג בתגובה מה יקרה כשדנג יגיע אליו, והתשובה לא איחרה לבוא: "אני אגיע אליך, אתה לא יודע עם מי אתה מדבר.

ניפגש ארבע עיניים, נראה מה יקרה. סוף שבוע הזה אני אגיע אליך לביקור בית... עד היום נפלתם על אנשים מסכנים. נעים מאוד, הגעת לשטן. אני אתן לך להתחרט על כל מילה שאמרת על סודנים. אל תדאג, לך למשטרה אם אתה רוצה. לא יעזור לך. יום טוב נשמה".

אם עד היום דובר על המסתננים מאפריקה כפצצה מתקתקת המאיימת על תושבי דרום תל אביב דמוגרפית, הרי שכעת מתברר שהזנחת הנושא במשך שנים על ידי המדינה, או גרוע מכך - המדיניות שהכתיב הממסד המשפטי בנושא, הולידו פצצה מתקתקת פי כמה: בני הדור השני, שנולדו ברובם בישראל, התחנכו במוסדות החינוך הישראליים ומרגישים כבעלי בית לכל דבר. הם כבר לא מסתפקים בדרישת זכויות או בסידור כלכלי ותעסוקתי, אלא נוקטים איומים וגם טרמינולוגיה אנטישמית וגזענית כלפי התושבים היהודים.

כך למשל במהלך סיור בשכונת שפירא בדרום תל אביב שהתקיים לפני ארבע שנים, שחלקו הוסרט ותועד, נדהמו הפעילים לשמוע מה חושבים הזאטוטים האפריקנים על מעשיהם של הנאצים בגרמניה: "אני אומר תודה לאלוהים שהנאצים הרגו אתכם. תודה רבה לנאצים". על מה, נשאל הילד, והשיב ללא היסוס: "הרגו אתכם, שחטו אתכם, אני אוהב את הנאצים". ולקינוח: "זה גם לא המדינה שלכם, זה מדינה של ערבים". המוטיב הנאצי אינו מקרי. בסיור של ועדת הכלכלה בדרום תל אביב ביולי 2017 נצפו ילדות אריתראיות, שמן הסתם יכלו גם לככב בסרטון אמפתי ונוגע ללב של אחד מארגוני הסיוע לפליטים, כשהן מכריזות בחיוך: "תודה לנאצים ששחטו אתכם".

לדברי הפעילה שפי פז, שהאיומים של דנג הופנו גם כלפיה, מדובר בשיח שהפך לשגרה. "אלה איומים שאנחנו מקבלים מהמסתננים בשוטף", כתבה השבוע בדף הפייסבוק שלה. "לרוב אנחנו מתעלמים, הפעם הגשנו תלונה". על דנג היא אומרת: "הלטפנים חושבים שהוא מקסים, המדינה חושבת שהוא ראוי לחיות בקרבנו. המשטרה מחפשת אותו. הוא בסך הכול אחד מחבורה של בני נוער אריתריאו־סודנים שמטילים טרור בשכונות".

מבחינת אברהמי, האיום הנוכחי הוא עליית מדרגה שאסור לעבור עליה לסדר היום. הוא הגיש תלונה במשטרה ביום שבו קיבל את הודעות הנאצה מדנג. את האשמה לכאוס המסוכן שנוצר ברחובות דרום תל אביב הוא מטיל על שופטי בג"ץ, שמקבעים בהחלטותיהם שוב ושוב את מעמדם של המסתננים במדינת ישראל: "בג"ץ נותן להם פעם אחר פעם לגיטימציה למה שהם עושים במדינה", הוא טוען, ומזכיר את ההחלטה האחרונה של השופטים, שלפיה יש לשחרר למסתננים את כספי הפיקדון שהיו אמורים להמריץ אותם לשוב לארצות מוצאם.

אברהמי עצמו עומד מאחורי הסלוגן "דם יהודי הפקר. בג"ץ", שמתנוסס על מדבקות שהודבקו השבוע של ידי פז על תיבת הדואר של שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן. פוגלמן מיהר להתלונן במשטרה על הסתה ואיומים נגדו, מה שזכה גם לכותרות בתקשורת, אבל אברהמי לא נבהל, ועומד מאחורי הסלוגן שחיבר. "בג"ץ מפקיר אותנו ומתיר את דמנו. לא סתם העם איבד את אמונו בבג"ץ", הוא אומר, ומתריע: "אנחנו חיים בפחד".

בעמותת 'עוטף תחנה מרכזית' מגדירים את נוער המסתננים כחבית נפץ: "כשהם היו קטנים הם אמרו תודה לנאצים. עכשיו הם גדלו. הם מאיימים באלימות על דורון, על שפי ועל סוזי. נוער המסתננים הם חבית חומר נפץ. צריך לפתוח את מתקן חולות עם אגף למשפחות. צריך להוציא אותם מישראל לפני שיהיה פיצוץ".

לתגובות: Hagitr72@gmail.com