שר החוץ האירופי מאיים על ישראל

ג'וזף בורל ממשיך בקו התוקפני נגד החלת הריבונות ואומר שאירופה 'תיאלץ' לפעול נגד ישראל, אם תבצע מהלכים "המנוגדים לחוק הבינלאומי"

ניצן קידר , כ"ו בסיון תש"פ

שר החוץ האירופי ג'וזף בורל
שר החוץ האירופי ג'וזף בורל
צילום: REUTERS/Vincent Kessler

שר החוץ האירופי, ג'וזף בורל, מנהל בעת האחרונה חזית תקיפה נגד מדינת ישראל בכל הקשור לתוכנית להחלת הריבונות ביו"ש.

"עמדתנו ברורה, למרות שהיא לא התקבלה פה אחד. יש רוב חזק וחזק מאוד של המדינות שממשיכות לתמוך בפתרון של שתי מדינות שיושג במשא ומתן ומתנגדות לסיפוח שיהיה קריאת תיגר על החוק הבינלאומי", אמר בורל.

"אנו ממליצים בחום לישראל להימנע מכל החלטה חד צדדית שתביא לסיפוח כל שטח פלסטיני כבוש. הייתה לי הזדמנות להביע עמדה זו בשיחות הטלפון שלי עם השרים גבי אשכנזי ובני גנץ", הוסיף.

לדבריו, "מהלך סיפוח יהווה הפרה חמורה של המשפט הבינלאומי".

בורל מנהל את המאבק בריבונות, למרות ששרי החוץ האירופים לא אישור עמדה ברורה בנושא. "בדיון האחרון שלנו, למרבה הצער, לא הושגה תמימות דעים", אמר.

הוא גם לא היסס להשתמש באיומים. "מבחינת האיחוד האירופי לסיפוח יש בהכרח השלכות משמעותיות על הקשר ההדוק שאנו מנהלים כיום עם ישראל".

"לא אקדים את זמני ואומר מה תהיה ההשפעה הספציפית של הסיפוח אבל אדגיש שלאיחוד יש חובות ואחריות לחוק הבינלאומי ולקיומו התקין", רמז בורל.

"אנו פועלים מול שותפינו הישראלים כדי להימנע מצעד כזה לפני שיהיה מאוחר מדי. אנו משתמשים בכל יכולותינו הדיפלומטיות כדי להפעיל לחץ כדי שזה לא יקרה. זה יהיה מהלך חמור מאוד. הבהרנו זאת גם למזכיר המדינה האמריקני פומפאו", סיכם בורל.