דודי רזניק:
השווקים עולים, הכלכלות מקרטעות

דודי רזניק, אסטרטג בלאומי שוקי הון מסכם שבוע כלכלי שבו שוק ההון פעל עם הפנים לעליות שערים, למרות משבר הקורונה.

ניצן קידר , כ"ז בסיון תש"פ

השפעת הנגיף על שוק ההון
השפעת הנגיף על שוק ההון
iStock

השווקים הפיננסיים בעולם, למרות משבר הקורונה נמצאים במגמת עלייה בשבוע האחרון.

דודי רזניק אסטרטג בלאומי שוקי הון, מסביר את התופעה בשיחה עם ערוץ 7. "יש כאן תופעה די מעניינת בתקופה האחרונה כששוקי המניות בעולם, בדגש על ארה"ב, במהלך כמעט רציף של עליות שערים. מדד הנאסד"ק חזר לרמת השיא שלו, אבל דווקא מצד הכלכלות בינתיים הכל מקרטע".

"היציאה מהסגרים מאוד איטית, קרן המטבע קבעה שהשנה הזו הולכת להיות עם הצמיחה הנמוכה ביותר מאז המשבר הכלכלי הגדול בשנות ה-30 של המאה הקודמת. לכאורה, יש הפרדה בין הכלכלה הריאלית לשווקים הפיננסיים, אבל זה כנראה תוצר של צעדים ששופכים הבנקים המרכזיים בעולם לצד הממשלות והנזילות הגבוהה מביאה לאותן עליות שערים", מוסיף רזניק.

הוא מתייחס לירידה במדד המחירים לצרכן, שהפתיעה את הכלכלנים. "זה מדגיש את הקושי במדידה כשיש ענפים שאין בהם בכלל מכירות כמו התיירות ולפני כן גם ענפים נוספים. יכול להיות שיהיה מדדים נוספים נמוכים וגבוהים מהצפוי בגלל אותם סגרים שהיו. בהנחה שנמשיך בפעילות הכלכלית הרגילה, אולי לקראת סוף הקיץ מדדי המחירים ישקפו יותר את המצב".

לדעתו, האזהרות מפני גירעון גדול במיוחד, מוגזמות מעט. "לאור המשבר הקשה שישראל והעולם עוברים, אין ספק שתהיה עלייה משמעותית בגירעון. אנחנו לא חריגים בנוף, זה יקרה בכל המדינות. האוצר ובנק ישראל חוזים גירעון מאוד גבוה, בעוד אנחנו סבורים שהגירעון יהיה נמוך יותר, זאת בגלל שלפי כל ההערכות הממשלה הוציאה במשבר פחות מ-30% מהסכומים עליהם דיברה והסיוע לעסקים הוא מאוד איטי".