שר האוצר:
המצב הכלכלי החמור בתולדות המדינה

השר ישראל כ"ץ מתייחס לבעיות המשק לאחר משבר הקורונה ומעריך שכלכלת ישראל תתקשה להתאושש ממנו בטווח הזמן הקצר.

רפאל לוי , ל' בסיון תש"פ

שר האוצר ישראל כ"ץ התראיין היום לתוכנית "פרלמנט צהריים" בערוץ כנסת והתייחס לכישלון בהארכת שנת הלימודים, למצב המשק בצל הקורונה ולמאבקים בקואליציה.

כ"ץ התנער מאחריות למשבר מול ארגוני המורים ואמר כי מי שטיפל בנושא היו שר החינוך ואנשי משרד האוצר, אך הוא עצמו לא נדרש להתערב באופן אישי.

"פחות עסקתי בזה, שר החינוך הוביל את הנושא של המשך שנת הלימודים, ואנשי האוצר ליוו אותו יחד עם אנשי משרד החינוך. בסופו של דבר יצא שבית המשפט לא אפשר את המשך הלימודים ולכן כרגע משרד החינוך מתארגן בגיבוי משרד האוצר כדי לאפשר בית ספר של הקיץ, כדי שהילדים הצעירים לפחות, לא ישבו בבית ויהיו במסגרת וכדי שההורים שלהם יוכלו לעבוד במסגרת המדיניות שאנחנו מובילים - להחזיר את העובדים לעבודה במשק", אמר כ"ץ.

השר התייחס לדיונים בקבינט הקורונה, "יש להבדיל בין תרחיש ייחוס שזה התרחיש החמור ביותר שמשרד הבריאות ושאר הגורמים נערכים אליו להערכות מצב. אנחנו רחוקים מאוד מהתרחיש הזה".

"עם זאת אנחנו בהחלט רואים מגמה מדאיגה בעלייה בתחלואה. הגרף שהיה גבוה ואח"כ השתטח מתחיל לטפס. הוא עוד לא הגיע למה שהיה, אבל בהחלט יש מגמה מדאיגה ואנחנו חייבים להיערך. הקו שאני מוביל הוא לא לסגור דברים. המשק היום בטוח אבל כולם מחוייבים לציית לכללים. אנחנו כממשלה ניתן כלים בעיקר לרשויות המקומיות, נסמיך את הפקחים שלהם ואני גם הצעתי שהכסף שיגבה כקנסות הם יקחו לקופה שלהם. אין לנו שום עניין לקחת את הכסף מהציבור, אנחנו רק רוצים לייצר הרתעה".

השר התייחס למצבה של כלכלת ישראל, ואמר "מצאתי את המצב הכלכלי החמור בתולדות המדינה, בטח בעשרות השנים האחרונות וזה לא הולך להשתפר במובן הזה שהגרעון יגדל למעל ל10% עד סוף השנה וצמיחה שלילית ויחס חוב תוצר".

למרות זאת מדגיש השר כ"ץ כי הממשלה מזרימה סכומים גדולים למשק כדי לסייע לעסקים ולמגזרים שנקלעו למשבר, "אנחנו מזרימים סכומים עצומים למשק".