חסד וליווי - מהאבלות ועד השמחות

תהילה צימר, האחראית על ליווי המשפחות בקרן 'יחד' מספרת על הכניסה הראשונית לבית ברגעיו הקשים ביותר והילווי שמתפרס לאורך שנים.

בשיתוף קרן יחד , ל' בסיון תש"פ | עודכן: 11:16

להצטרפות ל'קרן יחד' - לחצו כאן

תהילה צימר היא האחראית על ליווי משפחות בקרן 'יחד'. על פעילותה ופעילות הקרן היא מספרת במלאת שש שנים לקרן.

הקרן היא בית ל-24 משפחות "שיודעות שאנחנו נהיה לצידן בתמיכה כלכלית ובליווי במקרה של אסון. הן גם יודעות שמכוחן עזרנו ונמשיך לעזור לעשרות יתומים מדי שנה בתמיכה כלכלית משמעותית ובליווי שנדרש אחרי אסון של פטירת ראש משפחה".

צימר מספרת על הרעיון המרכזי של הקרן, הקמת רשת של תמיכה הדדית במקרה אסון. "המשפחות ששותפות לקרן ערבות אחת לשנייה ועוזרות. הייחודיות של הקרן היא האמירה שכחברה אנחנו לוקחים אחריות ולא משאירים משפחה שנפל עליה אסון שכזה לעמוד לבד לגורלה".

"משפחה שאב או אם נפטרים בה בגיל צעיר עוברת משבר חברתי, משפחתי ורגשי וכאשר מצטרף אליו גם הקושי הכלכלי המשפחה עלולה להתמוטט. זה שבר גדול ולכן האמירה שלנו היא שלציבור יש הרבה כוח שניתן לעשות בו הרבה דברים טובים. אנחנו מתאגדים כדי לתת את העזרה שדרושה כרגע".

ממשיכה צימר ומסבירה: "קרן יחד פונה לאלמן או לאלמנה ואומרת להם אנחנו כאן לצידכם ורוצים לתת לכם את העזרה הכלכלית הנחוצה כדי שתוכלו להתפנות לשקם את הילדים ולבנות את הבית". לדבריה העזרה הכלכלית הופכת לרפואה עבור המשפחה.

הליווי של המשפחות מתחיל ברגעים הכואבים ביותר וצימר מספרת על הקושי לפגוש משפחה שעולמה חרב עליה. "מדובר במעגלים של אבדן, בעל שאיבד את אשתו, ילדים שהתייתמו, הורים שקברו בן, חברות טובות וכו'. הצער גדול. המפגש קורה בבית המשפחה ואנחנו נכנסים אליו בחרדת קודש. אני מתפללת להית שליחה נאמנה והמסר הוא שאנחנו רוצים לתת להם את התמיכה שנחוצה עבורם".

לדבריה המשפחות אומרות שוב ושוב כי לא האמינו שיידרשו לעזרת הקרן או לעזרה כלכלית בכלל, שכן מדובר במשפחות נורמטיביות, והמענה לאמירה שכזו היא שהחסד שנעשה הוא בזכות ולא בחסד "כי משפחה שהצטרפה לקרן יחד עשתה אקט של אחריות כלפי עצמה ותמכה במשפחות אחרות שכעת הן שמחות לסייע לה".

השותפות של המשפחות הופכת את החסד של יחד לשונה, לכזה שאינו כרוך במבוכה של איסוף כספים ותמיכה מבחוץ. "קרן יחד מצאה את האפשרות שהכסף מגיע מסולידריות חברתית. הכול נעשה בצרה מכבודת ושקטה ויש בזה ברכה".

הגבייה מהמשפחות בממוצע היא של כארבעים שקלים בחודש ובסכום זה נאספו עבור היתומים במרוצת השנים למעלה ממאה וחמישים מיליון שקלים. "כאשר יש אירוע של פטירה, לכל אחד מהיתומים יש זכות לקבל בין חמישים למאה וחמישים אלף שקלים. הסכום הזה מוחזק בקרן על שמו והוא יוכל לפדות אותו בהמשך לטובת לימודים, חתונה ובנית הבית". היעד הוא להעניק למשפחות שעברו את טלטלת השכול והאבל יציבות וביטחון לעתיד עבור הילדים.

הסכום שהמשפחה מקבלת תלוי במצב הכלכלי של כל משפחה ומשפחה. הזכאות הראשונית ללא שר למצב הכלכלי היא לחמישים אלף שקלים ולפי צרכי המשפחה ניתן לבחון אם יש צורך בהעלאת הסכום למאה וחמישים אלף שקלים. צימר מציינת שמרבית המשפחות נזקקות לסכום המירבי שכן מדובר בפטירת הורה בגיל צעיר.

עוד מוסיפה צימר ומספרת כי הקרן מוסיפה גם קומה נוספת של חסד עם הקמת מסגרת ייעוץ לאלמנות, "אנחנו רוצים להיות הכתובת לכל מה שנדרש, תיווך טיפולים רגשיים ועוד".

להצטרפות ל'קרן יחד' - לחצו כאן