אין חו''ל: צאו לטיול משפחתי בהרי אילת

יש מה לעשות בטבע בהרי אילת גם בקיץ. נקודה. יצאנו עם מדריכי בית ספר שדה אילת לשני מסלולים לכל המשפחה.

קובי פינקלר , א' בתמוז תש"פ | עודכן: 13:56

עין נטפים
עין נטפים
צילום: קובי פינקלר

יש מה לעשות בטבע בהרי אילת גם בקיץ. נקודה. יצאנו עם מדריכי בית ספר שדה אילת לשני מסלולים לכל המשפחה.

מסלול עין נטפים
צילום: קובי פינקלר

עין נטפים

איך מגיעים? מאילת נעלה מערבה, בכביש "מעלה אילת" מס' 20 (למצפה רמון). ניסע במעלה כ- 20 דקות. בדרך נבחין במגוון הסלעים הנחשפים לנו באזור אילת: סלעים מגמתיים, אבני חול וגיר. אחרי הר יואש נבחין בשלט המורה לכיוון עין נטפים. נפנה מהכביש בדרך עפר ימינה, לעבר עין נטפים. נחנה את הרכב במשטח החניה לפני הירידה.

בתחילת המסלול ארגז ספרים. להנעים את השהות בשטח.

ארגז ספרים בנחל נטפים
צילום: קובי פינקלר

תיאור המסלול:
בנקודת הפנייה שלט מכוון- סימון הדרך הוא שחור. נרד ברגל בדרך המתפתלת במסלע של גיר וחרסיות. הדרך מסתיימת במצוק שמעל לעין נטפים. מראש המצוק נרד בנקיק בסימון שביל ירוק. לפני שנרד, כדאי לצפות לעבר קיר הואדי ממול, יש סיכוי לראות שפני סלע החיים בין סדקי המצוק.

נפנה ונרד בנקיק. כעבור כ- 10 דקות נגיע לעין נטפים. הירידה בנקיק כרוכה בשימוש ביתדות התקועות בסלע ואינה קשה במיוחד.

מעין עין נטפים

המעיין נקרא עין נטפים, משום שהנביעה היא בצורת טפטוף.

זהו המעיין היחיד באזור אילת . מימיו נאגרים בשוקת, שחודשה ע"י בית ספר שדה אילת בשנת 1968. מי השוקת משמשים בעלי חיים קטנים באזור: שפנים מכרסמים קטנים, ציפורים שונות כמו: ורדיות, סנוניות, יוני סלע, גבתונים ועוד. גם יעלים מגיעים לשתות ממי המעיין.

המים אינם טובים לשתייה, מכיוון שמליחות המים עלתה לפתע פי 10 בשנות ה- 80. במי השוקת גדלות: אצה פמוטית- "כריות" ירוקות של טחבי עלים על הקיר, וכן שערות שולמית.

מהמעיין נמשיך מזרחה עם הנחל המתפתל בנוף של סלעי גיר. בתחילת הדרך נבחין באבן-חול הבונה את קירות הנחל. והעץ הנפוץ בנחל הוא שיטה סלילנית. בקירות הנחל בולטים שיחי הצלף הקוצני הכחול והצלף הסחוסי, האחרון בולט בעליו הגדולים והירוקים מאד, הצלף יונק את מימיו מסדקים בסלע.

עליו מכוסים שעווה, המפחיתה את כמות המים המתאדים. מקורו של השם – צלף כנראה בשיבוש השם פ-צ-ל, משום תכונתו לפצל סלעים, או משום שפריו מתפצל. ציפורים האוכלות את ציפת הפרי והדביק מפיצות את זרעיו.

נמשיך בנחל, עד לנקודה בה הוא עושה "סבוב פרסה" ימינה. בנקודה זו מפנה אותנו הסימון הירוק מן הנחל, לעבר הגדה השמאלית. אפשר להמשיך בדרך לפי הסימון הירוק, המוליך לשביל העוקף קטע קניוני של הנחל, בו מפלים. ניתן להמשיך בנחל המקבל אופי קניוני ואתגרי יותר, בסימון שחור. בכל מקרה- הירידה רק בשבילים המסומנים! ההליכה בתוך הנחל (סימון שחור), כרוכה במעקף של מספר מפלים ולכן חשוב לשים לב לסימני השבילים.

נחל נטפים
צילום: קובי פינקלר

מכאן הנחל מתחיל להתרחב. נמשיך בו. כאשר מולנו נראה לפתע את קו השבר (קו ההעתק המזרחי של בקע נטפים). אנו נמצאים בנוף של גיר, שגווניו לבנים, ואילו מולנו סלע מגמתי, שצבעיו כהים. נחצה את קו השבר ונכנס לקניון מרשים של סלע מגמתי. לקראת הקניון נגלה שוב את הסימון הירוק. במורד הקניון שני מפלים יבשים אותם נרד בזהירות.

לאט לאט יתרחב הקניון ועל קירות הואדי נבחין בתלכיד נחלים. מקורו של תלכיד זה באפיק קדום שזרם לערבה. עקב שקיעת הערבה לפני מיליוני שנים, נעשה שפוע הנחל חזק יותר ומימיו חתרו בעצמה רבה יותר מהאפיק הקדום וחשפו את התלכיד.

בנחל המתרחב כדאי לשים לב לצמח נוסף היושב על עצי השיטה: הרנוג השיטים- צמח בעל פרחים אדומים. חצי טפיל. בעליו ירוקים הוא מטמיע ומייצר לעצמו סוכרים ורק את המים והמינרלים הוא לוקח מהשיטה. כך עלול ההרנוג לחסל אט אט את השיטה ובכך כמובן להמית את עצמו. ההרנוג מתפשט בעיקר בעזרת הבולבולים שאוכלים את פירותיו. מהיציאה מהקניון נצעד על דרך ג'יפים עד לחניון הרכב (כרבע שעה הליכה).

אפשרויות נוספות:

ניתן לחזור מהמעין חזרה לנקודת התחלת המסלול ובכך להפכו למסלול מעגלי, בו מחכה הרכב באותו מקום. על מנת לחזור לתחילת מסלול, יש לפנות מזרחה עם הנחל עד שלט המורה לעלייה מסומנת בסימון אדום (לכיוון הר יהורם). נעלה בעלייה אדומה, שבחלקה העליון יש יתדות ברזל. בסוף העלייה נפנה ימינה בסימון שחור שיוביל אותנו בשביל צר ומצוקי עד למצוק שמעל עין נטפים (בו כבר היינו בתחילת היום…). מהמצוק נעלה בדרך ג'יפים חזרה לרכב. אורך מסלול זה כשעתיים וחצי.

(פירוט המסלול באדיבות בית ספר שדה אילת).

מסלול הר שחמון ונחל יעל

הר שחמון הוא אחד מגושי הגרניט הבולטים באזור אילת. ההר מתנשא מעל לעיר אילת והוא מציע מספר מסלולי טיול במרחק הליכה קצרה מהעיר.

מסלולים אלו אינם קשים יחסית ומתאימים למשפחות אוהבות הליכה.

תחילת המסלול היא ברחוב דרך הרים באילת, מעט אחרי העיקול הגדול בכביש (לבאים מכיוון "כיכר העפרונות" ורחוב ששת הימים).

במקום יש פנייה לדרך עפר משולטת לכיוון נחל נטפים. הדרך מסומנת שחור, ובה נלך (או ניסע) כ- 300 מ', בין עצי שיטה, (על חלקם מטפס הצמח הטפיל הרנוג השיטים, בעל פריחה אדומה יפה), עד לאתר בריכות מים גדולות של חברת "מקורות", ותחנה של קצא"א. כאן נשאיר את הרכב.

בימים אלו של הקיץ נעלה ונרד באותו השביל עד הפיסגה ובחזרה. בכל זאת חם...

הר שחמון
צילום: קובי פינקלר