מגפת הקורונה
גל חדש של אנטישמיות ברחבי העולם: היהודים אחראים למגיפה

מחקר חדש של אוניברסיטת תל אביב חושף את היקף שנאת היהודים ומדינת ישראל שעלתה מחדש בעקבות התפרצות הקרונה

תגיות: אנטישמיות
ערוץ 7 , א' בתמוז תש"פ

שרת הבריאות של צרפת לשעבר, אנייס בוזין, מרעילה באר
שרת הבריאות של צרפת לשעבר, אנייס בוזין, מרעילה באר
צילום: מתוך הדו"ח

מגיפת הקורונה הביאה לגל חדש של אנטישמיות ושל התבטאויות נגד מדינת ישראל - כך עולה ממחקר של אוניברסיטת תל אביב ומכון קנטור לחקר יהדות אירופה.

בדו"ח נאמר כי גל האנטישמיות החדש כולל מגוון עלילות ולכולן מכנה משותף: היהודים, הציונים ו/או מדינת ישראל אשמים במגפה ו/או מרוויחים ממנה. כמו כן האנטישמיות מתוצרת הקורונה היא אינטנסיבית ועוצמתית, נמשכת ברצף כמה חודשים, ומעידה על רמה גבוהה של חרדה ופחד בקרב אוכלוסיות רבות.

אנטישמיות הקורונה מוצאת לה ביטוי ברחבי אירופה, צפון ודרום אמריקה וכן בעולם המוסלמי. אנטישמיות זו, שיש בה שיבה לאנטישמיות קלאסית, כוללת תיאוריות קונספירציה לצד עלילות דם ימי-ביניימיות שחזרו במתכונת מחודשת במאה ה-21.

עוד נאמר בדו"ח כי אנטישמיות הקורונה מופצת בעיקר על ידי אנשי ימין קיצוני, נוצרים אולטרה-שמרנים ואסלמיסטים, בכלי התקשורת שלהם, בשפות שונות: רשתות חברתיות, ערוצי טלוויזיה, רדיו והעיתונות הכתובה.

אסלמיסטים מתארים את מדינת ישראל כנגיף COVID-1948 – שנת הקמתה של המדינה, וקובעים כי זהו הנגיף המסוכן ביותר לאנושות.

פעילי רשתות הדה-לגיטימציה של ישראל משתמשים באותו טיעון. בנוסף, על מנת להשמיץ את ישראל מאשימים אותה בשימוש בנגיף הקורונה כתחמושת נגד הפלסטינים.

מחקר באוניברסיטת אוקספורד העלה כי 19.1% מהציבור באנגליה מאמינים שהיהודים גרמו להתפרצות המגפה.

פרופ' דינה פורת, ראש מרכז קנטור, באוניברסיטת תל אביב: "מוטיבים משותפים אלה מהווים המשכיות להאשמות אנטישמיות מדורות ומאסונות עולמיים קדומים, ויוצרים שוב את דמות היהודי המוכרת מכבר. עם זאת, האנטישמיות מתוצרת הקורונה היא אינטנסיבית יותר ועוצמתית יותר, נמשכת ברצף כמה חודשים, ומעידה על רמה גבוהה של חרדה ופחד בקרב אוכלוסיות רבות. למרות זאת, יש לראות את המצב בהקשר הכללי, והוא, שגם אחרים מואשמים בהפצת הנגיף: קודם כל הסינים, אנטנות הדור החמישי, והרשויות שכביכול אינן עושות די. ארצות מסתגרות בגבולותיהן, כל זר חשוד, ואין יותר הגירה מבחוץ".

ד"ר ג'ובאני קאר, הוסיף "אסונות עולמיים כבר יוחסו ליהודים ולישראל וסביבם התפתח שיח אנטישמי, כמו תיאוריות הקונספירציה לפיהן הציונים אחראיים לנפילת התאומים, או הדיווחים הכוזבים שחיילים ישראלים קוצרים אברים מגופות של פלסטינים.

הגל הנוכחי של אנטישמיות הינו חסר תקדים משום שהתפשט באמצעות הרשתות החברתיות במשך זמן קצר סביב משבר הקורונה והתחלף במהירות לשיח אחר על פי השינויים החברתיים והפוליטיים: ממשבר הקורונה למשבר החברתי על רקע הגזענות בארה״ב חלפו ימים ספורים, אבל השיח האנטישמי נוכח באותה עוצמה והגורמים האחראיים להפצתו התאימו נרטיבים אנטישמיים להקשר החברתי המשתנה".