הנשק החדש של צה"ל נגד טרור הגניבות מבסיסי הדרום

הגניבות מבסיסים נמשכות וצה"ל לא מצליח להשתלט על הפורעים. בשל כך, הוחלט לגייס למאבק כלבים מאומנים שיריחו את הסכנה ויסכלו אותה.

ערוץ 7 , ב' בתמוז תש"פ

ארכיון
ארכיון
צילום: דובר צה"ל

בצה"ל מתכוונים לנצל את חוש הריח והמהירות של כלבי הגישוש כדי להילחם במכת הגניבות מבסיסים צבאיים בנגב.

עד כה שימשו הכלבים בעיקר לתפיסת מחבלים ומבריחים שחצו את הגבול, אולם כעת מבקשים בצה"ל לנצל את חוש הריח והמהירות שלהם כדי לסכל את אירועי הגניבה.

רס"ן זכר שהוביל את התרגיל לכלבים והלוחמים, סיפר לחדשות 13 כי הצוות שלו מתמודד עם לא מעט אירועים כאלה - רובם פליליים, אולם "לא מן הנמנע שאירוע פלילי יזלוג לאירוע פח"עי".

זכר סיפר על תקרית שבה ניסה לעצור כמה בדואים שפרצו לרכב במטרה לגנוב אותו. "סיכלנו להם את הפעולה. יצאנו לשטח כדי להתחקות אחר העקבות, לאיזה אזור הם שייכים. תוך כדי החיפושים, בחושך, זיהינו סלע שנחת לנו על הרכב". הסלע פגע רק בחלון.

"בחודשים האחרונים התופעה הזאת הולכת וגדלה בעשרות אחוזים ביחס לשנה הקודמת", הוסיף זכר. "יכול להיות שיש השפעות יותר רחבות כמו הקורונה והמצב הכלכלי שמשפיע גם על השטח. בסוף, אנשים צריכים להתפרנס ממשהו".

בצה"ל מקווים כי הכלבים ירתיעו את הגנבים או את מי שמתכנן לפגע. "יכול להיות שהבחור שיושב ורואה את היכולות האלה שביצעו בתרגיל הוא מבין שלפה הוא לא ייכנס, ואם הוא ינסה - דמו בראשו".