מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי: הולכים על חבל דק

מנכ"ל משרד הבריאות: דנים בהגבלות נוספות. על השולחן צמצום מספר המשתתפים באירועים והגבלות בחופי הים. לא יהיו מחנות קיץ.

ערוץ 7 , ג' בתמוז תש"פ

פרופסור חזי לוי
פרופסור חזי לוי
צילום: יהונתן ולצר/TPS

מנכ"ל משרד הבריאות החדש, פרופ' חזי לוי, מבהיר כי אין כוונה לחזור לסגר למרות ההתפרצות המחודשת של הקורונה, אך ההגבלות על הציבור יימשכו.

בראיון לרשת ב' נשאל המנכ"ל האם משרד הבריאות הפיק לקחים מהגל הראשון, והשיב: "קשה לומר שהכול מתקתק. יש הרבה דעות לכאן ולכאן".

בנוגע לאסטרטגית הטיפול בגל השני אמר פרופ' לוי, "הדרך שמנענו את זה בפעם הקודמת היה הסגר, שללא ספק הוריד את רמת התחלואה. אבל אנחנו לא רוצים לחזור לסגר".

עם זאת פרופ' לוי ציין כי המגבלות על הציבור יימשכו, "נתיר קייטנות בשלב זה אבל את מחנות הקיץ לא ניפתח. לגבי אירועים של עד 250 אנשים – יש צורך באכיפה מגוברת".

לוי סירב להכיר בכישלון החקירות האפידמיולוגיות: "הוספנו כוח אדם לחקירות. לא נכשלנו. יחד עם קופות החולים הצלחנו לקצר את הזמן מרגע הצורך בבדיקה ועד לקבלת תשובה".

על השאלה כיצד לא חלה עד כה עלייה משמעותית במספר המונשמים השיב פרופ' לוי, "אני לא יודע להגיד מה הסיבה, אני לא חושב שזה בגלל שהווירוס עבר שינוי והוא פחות חמור. אנחנו רואים שהמחלה פוגעת באחוז גבוה יותר של צעירים מאשר בהתפרצות הקודמת".

כשנשאל על המלצת מכון המחקר של משרד הבריאות להחזיר את ההגבלות השיב לוי, "אנחנו הולכים על חבל דק. מצד אחד הרצון למנוע הכבדה על האוכלוסייה, מצד שני – הרצון לשמור על הבריאות ולמנוע הדבקה. מספר פעמים ביום אנחנו מנתרים את מה שקורה ושוקלים שיקולים מקצועיים"

בהמשך נשאל פרופ' לוי האם פרשת גרוטו והמיליארדר פגעה באמון הציבור, והשיב, "אני לא סבור כך. הייתה טעות בשיקול הדעת אבל לא הייתה פרוטקציה. הוא טעה. קיבלתי את התנצלותו".

לקראת סיום התבקש לוי להגיב על הדו"ח החמור של החשב הכללי באוצר שקבע כי בית החולים ברזילי בניהולו התנהל בצורה בעייתית, והשיב, "אני עוסק בדוח כשנה. הגבנו במספר תגובות, כולל מסמכים, אני כופר בכל מילה"