יו"ר אסותא שוקי שמר:
אני מודאג בעיקר מהחורף, צריך ללמוד לחיות עם הקורונה

ההתפרצות הנרחבת מביאה את פרופ' שמר לקרוא לציבור ''להקפיד על עטיית מסכה, שמירת מרחק והיגיינה. כשהמחלה קשה היא קשה מאוד''.

103FM , ג' בתמוז תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
iStock

יו"ר "אסותא" פרופ' שוקי שמר שוחח עם ניסים משעל וגיא פלג על רקע הזינוק בתחלואת הקורונה בישראל.

"נגיף הקורונה לידנו והוא ימשיך להיות. זאת עובדה, והשאלה מה היקף התחלואה. אנו יודעים שיש נדבקים והם לא בהכרח חולים. נקודת אור במצב היא שעושים הרבה יותר בדיקות וזה דבר מבורך מאוד", אמר שמר לרדיו 103FM. כשמסתכלים על בתי החולים, אין עליה דרמטית של חולים, חולים קשה ומונשמים. השאלה החשובה היא בנוגע לנדבקים, מה גילם והיכן הם גרים. צריך לראות מה מספר הבדיקות והנדבקים בכל יום".

על אף התחזיות היחסית אופטימיות, פרופ' שמר הזהיר: "אני לא חושב שצריך להיות שאננים ולא לוותר על קיום הכללים הבסיסיים כי כשהמחלה קשה היא קשה מאוד, וזו הזדמנות לומר לציבור שצריך להקפיד על עטיית מסכה, שמירת מרחק והיגיינה, וגם חשובה מניעת ההתקהלויות. אם לא היינו בודקים לא היינו יודעים שהקורונה נמצאת איתנו, היא הייתה גם קודם אך עשו מספר נמוך של בדיקות".

האם ישראל אחרי הכל, עומדת בפני גל שני של התפרצות הנגיף? יו"ר אסותא פרופ' שוקי שמר השיב: "המספרים הם אות אזהרה לכולנו לקיים את ההנחיות, אני לא חושב שמדברים על גל חדש. אני מודאג מהחורף מהחורף ומההתכוננות שלנו לחורף כאשר תהיה שפעת וקורונה, זאת המשימה החשובה ביותר של משרד הבריאות בימים אלה".

צריך ללמוד לחיות עם הקורונה

בהמשך דבריו, הסביר שמר מדוע חשוב לדעת בדיוק מהו מקורם של הנדבקים כדי למנוע את שיעורי התחלואה הגבוהים: "צריך להמשיך לבצע הרבה בדיקות ולהבין אם יש ציבורים או מקומות. חשוב גם להקים את המערך לבדיקת שרשרת ההדבקה, ושתוך 24 שעות תהיה תשובה לנבדקים לגבי השאלה אם הם חולים או לא. צריכים להכין את המערכת יותר ויותר למהירות התגובה, ויש פה ויכוח בין מהירות התגובה ליכולת מהירות התגובה, וצריך להתכונן לזה. בסופו של דבר מה שחשוב לנו זה מבחן התוצאה. אנחנו צריכים לדעת ללמוד לחיות עם זה, ושגלגלי המשק ימשיכו להתקיים".