ד"ר אשי שלמון:
ריחוק חברתי חיוני לבריאות שלנו, החיים לא יחזרו לשגרה עד שיהיה חיסון

מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות מזהיר מפני שאננות ומעריך שתהיה חזרה לאחור בהגבלות למניעת נגיף הקורונה.

ניצן קידר , ו' בתמוז תש"פ

שוטרים בטבריה
שוטרים בטבריה
צילום: Basel Awidat/Flash90     

ד"ר אשי שלמון, מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות, מסביר את העלייה הניכרת בהידבקות הישראלים בקורונה, לצד העובדה שמספר החולים קשה לא עולה באופן מקביל.

"הנתונים מלמדים שגל ההדבקה הנוכחי התחיל בבני נוער ואנשים צעירים, שפחות נוטים להזדקק להנשמה ולפתח מחלה קטלנית. לצערנו, אנחנו רואים שהדור הצעיר הדביק את דור ההורים שמדביק את אוכלוסיות הסיכון. מי שחשב שאפשר לשמור על סבא וסבתא ולתת למדינה להתנהל כסדרה, לדעתי שוגה באשליות", מזהיר שלמון בראיון לערוץ 7.

לדבריו, תיתכן חזרה אחורה בהגבלות, שתלויה בעיקר בתחלואה. "זה תלוי בכולנו. קודם כל במשרד הבריאות ואנשי המקצוע ובכל אחד ואחת מאיתנו. ככל שנקפיד יותר על כללי הריחוק החברתי, כך יידרשו פחות צעדים. אם לא נצליח ונראה מספרים מאוד גדולים של נדבקים חדשים ושל חולים קשים ומונשמים, יהיו יותר הגבלות".

להערכתו אנחנו עדיין רחוקים מהטלת סגר על אזרחי ישראל, שנחשב לצעד קשה ומגביל. ''סגר הוא פגיעה מאוד קשה בכלכלה ובחברה ואנחנו רוצים למצוא כלים שיאזנו בין הצורך לשמור על המשק פועל לבין הצורך שלנו להכיל את המגפה. ככל שנצליח, יידרשו פחות צעדים. אם ניכשל כישלון חרוץ, אני מניח שכל הצעדים יהיו על השולחן".

שלמון מפרט כי המקומות הבעייתיים ביותר מבחינת הדבקה, הם אלו שבהם יש כינוס של אנשים רבים. "כל ההתכנסויות בעייתיות. כל מי שהיה בתפילה בבתי כנסת, יודע איך העניינים נראים ועד כמה קשה לשמור בהם על ריחוק חברתי. בתי הספר הם מקום שבו יש פוטנציאל הדבקה משמעותי, תיאטראות, חתונות – בכל מקום שיש בו אנשים שמצטופפים. כולם אומרים שאפשר בשטח פתוח ועם מסכות, אבל זה נכון עד גבול מסוים. מסכות מגינות באופן מוגבל ובשטח פתוח כשצפופים ועומדים קרוב לאחר, יש פחות משמעות".

"אני חושב שנכון שאנשים אחראים, גבאים או אחרים, ינקטו בצעדים גם מעבר לנדרש. לא רק להגן על עצמך מפני פקח או שוטר, אלא לומר שריחוק חברתי חיוני לבריאות ולחיים שלנו. אי אפשר לזלזל – וגם כל מיני אמירות שזה לא יפגע בנו – הן לא אחראיות ולא מוצדקות. אני קורא, לכל אחד מאיתנו, לא רק להקפיד על החוקים אלא לוודא שבני משפחתו והאנשים סביבו נוהגים כנדרש. רק עם ערבות חברתית כזו נצליח להכיל את המחלה ולשמור על שגרת חיים כזו או אחרת".

ד"ר שלמון מספר גם על ההיערכות לקראת החורף הבא. "אנחנו כמובן עוסקים בסוגיה הזו לא מעט. צריך לזכור שהחורף מעבר לפינה. אנחנו אמנם בתחילת הקיץ והכל נראה חם ושימשי, אבל בהנחה שנכיל את הגל הנוכחי, אנחנו צופים לא מעט חודשים נוספים עד שיהיה לנו חיסון פעיל והקורונה תהיה מאחורינו".

"יש צורך בהיערכות נכונה של משרד הבריאות, זהירות רבה ברמה החברתית – לשמר את הכללים כמו שצריך - ועדיין להחזיק מערכת חינוך מתפקדת וסביבה כלכלית וחברתית מתפקדת. יהיו הגבלות ואני לא חושב שהחיים יחזרו לשגרה באופן מלא עד שהחיסון יגיע. אנחנו נזכור את הקורונה ללא ספק כאירוע משמעותי ששינה את חיינו", הוא מסכם.