"זכות קדושה"

דבריו של בני גנץ על "הזכות הקדושה" להפגין, הזכירו לאל"מ במילואים משה לשם את היחס האלים למפגינים נגד הגירוש מגוש קטיף.

אל"מ במיל' משה לשם , ז' בתמוז תש"פ

משה לשם
משה לשם
צילום: עצמי

"בעיני זו זכות קדושה, אני משוכנע ומאמין שזכות ההפגנה היא זכות גדולה וצריך לקיים אותה". דבריו של בני גנץ, ראש הממשלה הרזרבי, בישיבת הממשלה לאחר מעצרו ושחרורו של תת אלוף אמיר השכל.

הייתי מסכים אתו אילו הזכות הייתה שוויונית וניתנת לכל ללא הבדל פוליטי.

כאשר בימים אלה, נחסמים צירי תנועה עיקריים בארץ על ידי מפגינים: נכים, אתיופים, דרוזים, בני הקהילה הלהטב"ית או אנרכיסטים, משטרת ישראל מפנה אותם בעדינות אחרי שמאפשרת להם לחסום את הציר לזמן ממושך.

לפני 15 שנה בימים הנוראים שלפני העקירה מגוש קטיף וצפון השומרון, הפגינו מאות אלפים ברחבי הארץ נגד העקירה והגירוש של יהודים מבתיהם. 

ההפגנות היו לא אלימות, צעירים ומבוגרים חסמו צירי תנועה בארץ, או הפגינו מול הכנסת הם פוזרו באלימות משטרתית שלא תתואר באמצעות אלות, פרשים רכובים על סוסים שדרסו מפגינים ותותחי מים. התקשורת שסיקרה את האירועים,תארה את "אלימות המתנחלים" ודרשה יד תקיפה יותר. 

האלות הונפו על מבוגרים וצעירים ודם נשפך ברחובות, דמם של המפגינים שחלקם אושפז בבתי חולים, כולל בדרגות פציעה קשות.

נשים ונערות נגררו על הקרקע על ידי שוטרים גברתנים שלא רק פגעו בגופן אלא בנשמתן ובצניעותן.

כשהחל הגירוש טופלו המפגינים על פי הנחיות הממשלה "ברגישות ונחישות". לא נתקלתי ברגישות רבה אבל כן צפיתי וחוויתי בנחישות אלימה.

כשנעצר תת אלוף אמיר השכל וחבריו נושאי  הדגלים השחורים על ידי המשטרה, זעקו "אבירי הדמוקרטיה" שזהו מעצר פוליטי שנועד לפגוע בדמוקרטיה ו"בזכות הקדושה של חופש הביטוי".

אבל כשעמדתי על גג בית הכנסת בכפר דרום עם עוד כ-200 בוגרים וקטינים והפגנו נגד עקירת יהודים מבתיהם, הוצאת מתים מקברם והרס בתי כנסת, נדמו "אבירי הדמוקרטיה".

תותחי מים התיזו סילונים עזים של מים צבעונים, על מפגינים שנשאו דגלי לאום ודגלים כתומים.

יחידות משטרה מיוחדות הועלו לגג בית הכנסת באמצעות מנופים גז מדמיע ומטפי כיבוי מלאים שאת האבקה הרעילה התיזו במפגינים.

המפגינים נעקרו מהגג, והועלו כפותים בידיהם על אוטובוסים והובלו לבית הסוהר בבאר שבע. בוגרים וקטינים נדחסו לאולם בבית הכלא "דקל".

תת אלוף אמיר השכל וחבריו שוחררו ללא תנאי על ידי בית משפט השלום בירושלים. אבל המפגינים שהורדו מהגג בכפר דרום נשפטו על ידי אב בית משפט השלום שהגיע לאולם בית הכלא. 

לא ניתנה אפשרות לעורכי דין לפתוח את הפה. "אתם סיקריקים" צעק עלינו השופט. כל אחד מהנוכחים נדרש לקום למסור פרטים (שם ותעודת זהות), בתום הרישום, גזר השופט גזר דין קולקטיבי כליאה של שבעה ימים ללא אפשרות ערעור. 

אני אל"מ במיל. ועוד כ- 200 בוגרים וקטינים נכלאו באגף בית סוהר "דקל", אגף שפונה ממחבלים.

כך "שמרו "על חופש הביטוי וזכות ההפגנה שלנו. אף אחד בתקשורת לא מחה על מאסר פוליטי, אף אחד לא צייץ שמערכת המשפט נהגה בנו בצורה גרועה כל כך ולא מוסרית.

אז מר גנץ ואבירי הדמוקרטיה, אם זכות ההפגנה הוא ערך קדוש אז שיהיה זכותו של כל מגזר ומגדר.

הכותב הוא אל"מ במילואים ויו"ר עמותת "שנית גמלא לא תיפול".