טראמפ: מרקל טיפשה, תרזה מיי חלשה

תחקיר של רשת CNN חושף כי הנשיא האמריקאי כינה את מרקל "טיפשה", את תרזה מיי "חלשה וחסרת אומץ", ונהג להשפיל מנהיגים אחרים.

ניסן צור , ח' בתמוז תש"פ

טראמפ
טראמפ
Reuters

רשת CNN פירסמה הבוקר (שלישי) תחקיר ארוך ובו חושפים אנשי מודיעין וצוות הבית הלבן כיצד לדבריהם התבטא הנשיא במילים פוגעניות כלפי מנהיגי העולם.

בתחקיר סופר גם כיצד הגיע טראמפ לא מוכן לשיחות חשובות עם נשיא רוסיה פוטין ונשיא טורקיה ארדואן, ומדוע שוכנעו חלק מבכירי הממשל לשעבר כי הנשיא עצמו "מהווה סכנה לביטחון הלאומי של ארה"ב".

המקורות שהתראיינו לתחקיר CNN טוענים כי "במאות שיחות טלפון מסווגות במיוחד עם ראשי מדינות זרות, בעיקר עם פוטין וארדואן, הנשיא הגיע בצורה לא מוכנה לחלוטין לדיונים בנושאים רציניים".

הם טוענים גם כי במהלך שיחות עם ראש ממשלת בריטניה לשעבר תרזה מיי, הנשיא טראמפ כינה אותה "חלשה וחסרת אומץ" ואילו על קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמר טראמפ כי היא "טיפשה".

בנוסף, אמרו המקורות, טראמפ התנהג באופן קבוע ומזלזל כלפי מנהיגים אחרים של מדינות מערביות הנמצאות בבריתות עם ארה"ב במהלך שיחות הטלפון שלו, כולל עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו וראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון.

"חלק מהדברים שהוא אמר לאנגלה מרקל פשוט לא ייאמנו. הוא קרא לה "טיפשה" והאשים אותה שהיא בכיסם של הרוסים. הוא היה הכי קשה בשיחות הטלפון שלו עם אלו שהוא ראה כחלשים ביותר, ועם אלו שהוא צריך להיות קשוח איתם", אמר המקור לרשת CNN.

התנהלותו של טראמפ בשיחות הטלפון האלו הביאו חלק מבכירי הבית הלבן לשעבר, בהם היועצים הביטחון הלאומי HR מקמאסטר וג'ון בולטון, שר ההגנה ג'יימס מאטיס, מזכיר המדינה רקס טילרסון, ראש צוות הבית הלבן ג'ון קלי, וכן גורמי מודיעין, לכנות את התנהלותו של הנשיא מול מנהיגים זרים במילה "הזויה".

המקורות שהתראיינו לתחקיר ציינו כי אין כמעט הוכחות לכך שהנשיא הפך מיומן או מוכשר יותר בשיחות הטלפון שלו עם מרבית ראשי המדינה לאורך זמן. "במקום זאת, הוא המשיך להאמין שהוא יכול להקסים, להדהים או לפגוע בכל מנהיג זר בכדי לכפות את רצונותיו, ולעתים קרובות רדף אחר יעדים שהתאימו יותר לסדר היום האישי שלו מאשר מה שרבים מהיועצים הבכירים שלו חשבו כאינטרס הלאומי", לדברי המקורות.

המספר הגבוה ביותר של שיחות עם מנהיג מדינה התקיימו עם נשיא טורקיה ארדואן, שהתקשר לבית הלבן לפעמים פעמיים בשבוע ועל פי הוראתו של טראמפ השיחות הועברו ישירות ללשכת הנשיא. לדברי המקורות, טראמפ נהג להתפאר ללא הרף בשיחותיו עם מנהיגים ובהם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן והדיקטטור הצפון קוריאני קים ג'ונג און, על עושרו, הגאונות שלו, הישגיו הגדולים כנשיא, ועל ה"אידיוטיות" של קודמיו בבית הלבן.

במהלך שיחותיו עם פוטין וארדואן, נהג הנשיא בעיקר להשפיל במילים בוטות את הנשיאים ג'ורג' בוש וברק אובמה, וטען כי "להתעסק ישירות איתי יהיה הרבה יותר מועיל מאשר עם הממשלים הקודמים" כדבריו.

אחד המקורות טען כי הוא היה עד לשיחות רבות עם מנהיגי רוסיה, טורקיה, קנדה, אוסטרליה ומערב אירופה, ואמר כי "השיחות היו כה חמורות לאינטרסים של הביטחון הלאומי של ארה"ב, שאם חברי הקונגרס ישמעו עדים מהשיחות או יקראו את הטקסט שלהן, אפילו רבים מבכירי הרפובליקנים לא יוכלו עוד לשמור על אמונם בנשיא".