ח"כ בצלאל סמוטריץ': הריבונות - תרגיל הונאה של נתניהו

ח"כ סמוטריץ' אומר בראיון לערוץ 7 כי לא יצטער אם החלת הריבונות במתווה טראמפ לא תצא אל הפועל. "נתניהו מנסה להרדים את כולנו".

ניצן קידר , ח' בתמוז תש"פ

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: קובי ריכטר/TPS

מהלך החלת הריבונות אמור לצאת אל הפועל מחר על פי הצהרות ראש הממשלה ונראה שהוא הולך להידחות.

יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ בצלאל סמוטריץ', לא מצטער במיוחד. "לא מדובר על התנעת תוכנית להחלת ריבונות, אלא הנעת תוכנית טראמפ להקמת מדינה פלסטינית. נתניהו הרי דיבר שנתיים על הסכמה אמריקנית להחלת הריבונות, אך לא אמר שזה בה חלק מעסקת חבילה שהוא שותף בעיצובה כבר כמה שנים ושזו תוכנית לחלוקת הארץ", הוא אומר בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "מה שעומד על הפרק אינה החלת הריבונות, אלא תוכנית שלום שיש בה מרכיב ריבונות. הרי על גושי ההתיישבות גם בשמאל מסכימים שנחיל ריבונות במסגרת הסכם. חלק מחברי אף חושבים שעדיף לקחת את מה שיש ולקוות שההמשך לא יגיע. צריך להסביר לציבור שמדובר בתרגיל הונאה של נתניהו, שזיהה את עוצמת המושג 'ריבונות' בימין ושאל את עצמו איך לשווק את תוכנית שתי המדינות בצורה של ריבונות. הוא מנסה להרדים את כולם".

"אני בהחלט שומע בהרבה מאוד מקומות שיש התקררות לגבי התוכנית, גם בצד האמריקני וגם אצלנו כשגנץ ואשכנזי מערימים קשיים. אני לא מצטער על זה כי תוכנית לשתי מדינות אינני מעוניין שתצא אל הפועל. הריבונות היא מלכודת דבש שמאחוריה מסתתר משהו רע ומסוכן", מוסיף סמוטריץ'.

הוא מציין כי "את שיח הריבונות אנחנו שמנו על השולחן, אבל זה לא עומד כעת על הפרק. דיברנו על ריבונות שמדינת ישראל מחילה בעצמה כדי לקדם את האינטרסים והאחיזה שלנו ביהודה ושומרון ולאפשר התפתחות של ההתיישבות. לא דיברנו על זה כחלק ממהלך מדיני כולל, שהאמריקנים מעורבים בה, וכולל חלוקה של הארץ ומסירת שטחים לערבים".

לדעתו, "בלתי מתקבל על הדעת שמהלך כל כך דרמטי כמו הריבונות לא עולה לשיח בכנסת, בממשלה או בקבינט, אלא רק בחדרים הסגורים אצל נתניהו – הוא יחליט ברגע האחרון – וכולם ילכו אחריו כמו עיוורים. בדיוק כמו שהיה עם אריק שרון ז"ל. אם הכל היה מתפקד כמו שצריך הנושא הזה חייב לעלות לדיון".

לח"כ סמוטריץ' יש ביקורת קשה על התנהלות הממשלה במשבר הקורונה. "אין ניהול של המערכת. אין היערכות מסודרת שיוצאת להוריד תהליכים לביצוע. מדברים חודשים על הצורך להגדיל את החקירות ולקטוע את שרשראות ההדבקה וזה לא קורה. זה בגלל שהממשלה לא מתפקדת. אינני יודע במה ראשיה עסוקים, אבל כנראה לא במה שהם צריכים".

בנוסף, הוא מתרשם שהאחראים להגבלות מקלים ראש בעניין בתי הכנסת. "קשה לברוח מהתחושה שמקבלי החלטות לא מייחסים את החשיבות הראויה לתפילה בבית הכנסת. הרי חופי הים, מסעדות וברים פתוחים. אני מבין את החשיבות של הכלכלה, אבל אי אפשר דבר ראשון לסגור את בתי הכנסת כשעל פי משרד הבריאות אחוז ההדבקה בבתי הכנסת נמוך מאוד. לא יכול להיות מצב שבו חופי הים פתוחים ובבתי הכנסת יש הגבלות. זה לא הגיוני. אי אפשר אוטומטית לסגור את בתי הכנסת ברגע שיש התפרצות. צריך להתנהל בצורה מושכלת וזהירה".

שנים רבות מבטיחים לציונות הדתית להכניס את כספי החמ"ד לבסיס התקציב ואתמול דווח כי מפלגת הבית היהודי הצליחה לקבל הבטחה מראש הממשלה בנושא זה.

סמוטריץ' לא מתרשם במיוחד. "מדובר בהבטחה שניתנה לראשי מוסדות הציונות הדתית מראש הממשלה ויו"ר הקואליציה. אני מאוד מברך על כך. הציונות הדתית לא צריכה לעמוד כענייה בפתח כל שנה. החמ"ד לא שייך רק לנו, הוא מגדל את כל ילדי ישראל ובמדינה מתוקנת הוא צריך להיות מתוקצב. אני רק אברך ואפרגן לנתניהו אם יעשה את זה – אבל חובה לציין – שבעיקר אצל נתניהו יש הפרש בין הבטחות ומעשים".

"בסופו של דבר, דווקא בגלל שיש מפלגה ציונית דתית באופוזיציה, נתניהו צריך לעקוץ אותה ולהראות שהוא פותר את הבעיות. גם אם הוא יפתור אותן, זה היה במידה רבה בזכותנו ואני שמח על כך".