זו לא ריבונות אלא מדינה פלסטינית, הקפאת בנייה ומובלעות מסוכנות

עוזי ברוך ומזל מועלם התייחסו להחלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון. "נתניהו יציג משהו מינימליסטי כהישג".

רפאל לוי , ט' בתמוז תש"פ

ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: דוברות

עוזי ברוך, המנכ"ל והעורך הראשי של אתר ערוץ 7, ומזל מועלם, פרשנית פוליטית באל-מוניטור ובערוץ הכנסת, שוחחו הבוקר (רביעי) עם רזי ברקאי בגלי צה"ל על מה שנראה כפספוס ההזדמנות להחלת ריבונות ישראלית ביהודה ושומרון.

בתחילת השיחה נשאל ברוך על דעתו בעימות בין היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט לראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע התנגדותו של מנדלבליט לאשר לנתניהו קבלת סיוע במימון הגנתו המשפטית.

"לדעתי היה צריך לאפשר לנתניהו להגן על עצמו ובכלל לא היה צריך להתערב בהחלטה. העמדתם אדם למשפט תאפשרו לו את כל הזכויות לרבות המימון הכספי שיסייע לו למקסם את טענותיו והגנותיו מול כתב האישום החמור. באופן כללי בכלל טוב תעשה הממשלה אם תעביר סוף סוף חוק שישים סוף לשלטון הפקידים והיועצים המשפטיים שמקשים על שרי הממשלה ליישם את מדיניותם. תפקידם לייעץ ולא לנהל או לקבל החלטות".

ברקאי שאל את מועלם האם נתניהו ניצל את המלצת מנדלבליט על מנת ליצור ספין שישכיח מהציבור את נושא הסיפוח. מועלם הסכימה וסיפרה כיצד תגובת נתניהו וסביבתו הסלימה ככל שחלפו אתמול השעות וציינה, "זה אזור הנוחות של נתניהו בימין, במקום הזה נתניהו יודע לאחד סביבו את האלקטורט הימני, נתניהו ניצל את מועד פרסום המלצת היועמ"ש להפוך את השיח".

מועלם הסבירה היכן עומד כעת תהליך הריבונות, "זה ברור שלא יהיה סיפוח גדול, ברור שהנסיבות השתנו בעיקר בארה"ב בגלל מצבו של טראמפ עם הקורונה והמשבר הכלכלי, בלי טראמפ זה לא יקרה". לדבריה דברי נתניהו כי לא כחול לבן הם שסיכלו את המהלך אלא מצבו של טארמפ משקפים את המציאות.

"בישראל אין קשב לסיפוח או להחלת ריבונות, גם הימין האידאולוגי מתנגד, גם השמאל מתנגד, גם בכחול לבן יש עם זה בעיות, גם מערכת הביטחון מתנגדת, גם הקהילה הבינלאומית, אז בעצם נוצר מצב שאלקטורלית הסיפוח הוא לא טוב לנתניהו. אבל אנחנו נשמע על משהו מאוד סמלי", אמרה מועלם.

לדברי עוזי ברוך הדברים הסתדרו כפי שנתניהו רצה, "ראש הממשלה לא התכוון מראש להחיל ריבונות. כתבתי על זה בזמנו בטוויטר וחטפתי על זה בראש מהביביסטים השרופים שקונים בתאווה גדולה כל לוקש שלו. נתניהו הוא קוסם רב אומן, הוא יודע לבלבל ולשעבד כל נושא חשוב לטובת הצרכים הפוליטיים שלו. יש לו הצלחות על טבעיות כמו למשל בחסות המונשמים של נגיף הקורונה הוא הצליח לגרום לכחול לבן להצטרף לממשלה תחתיו תמורה שיירת רכבי האודי 8, ממשלה מנופחת ואפילו למכור לאנשיו בליכוד את שר האוטובוסים ושר הרמזורים".

ברוך הסביר על הסכנות שבתוכנית המאה כפי שהיא עכשיו, "אני לא מאמין שהתכנית הזאת תצא לפועל והיא גם מסכנת את ההתיישבות ביהודה ושומרון. אגב זו בכלל לא ריבונות. מה זו ריבונות בכלל? האם הבית בבית אל, בעפרה או בעלי דינו כמו בית בתל אביב? זו לא ריבונות – כי זו תכנית שתכניס לנו בדלת האחורית מדינה פלסטינית, הקפאת בנייה מוחלטת, מובלעות מסוכנות שיגרמו בסופו של דבר לתושבים לנטוש את ההתיישבות ולעבור לתוככי הקו הירוק".

מועלם ציינה, "אני לא חושבת שנתניהו לא התכוון לספח, הוא ראה בזה זה סוג של מורשת גם אם הוא לא התכוון לכל ה-30 אחוז, אבל בהחלט כשהוא יציג את המשהו המינימלסטי שהוא אולי כן יצליח להשיג, הוא יגיד שלפני 20 שנה הוא בלם את אוסלו ואת רעיון שתי המדינות ותראו איפה אנחנו עכשיו".

ברוך סיכם את השיחה בהערכה כי נתניהו מחפש את העיתוי הנכון לפרק את החבילה עם כחול לבן ואז או לקיים בחירות חדשות או להקים ממשלת ימין צרה".