תעודת הערכה ללוחם שהגן על ערבי שהותקף בידי ישראלים

מפקד חטיבת גולני העניק תעודת הערכה ללוחם בגדוד 51 שהגן על הפלסטיני שהותקף על ידי יהודים בחברון.

עדו בן פורת , ט' בתמוז תש"פ

מפקד חטיבת גולני אלוף משנה שי קלפר העניק היום (רביעי) תעודת הערכה ללוחם בגדוד 51 שהגן על הפלסטיני שהותקף בידי ישראלים בחברון.

התקרית אירעה בשבת בחודש שעבר. הלוחם חילץ את הפלסטיני ומנע מכמה יהודים לתקוף אותו באלימות. חלק מהתוקפים גם הטיחו אגרופים בלוחם והוא נאלץ להזעיק כוח תגבור.

שר הביטחון בני גנץ אמר בעקבות האירוע כי החייל פעל כמצופה ממנו: "חייל גולני שהגן על תושב פלסטיני בחברון, פעל כפי שמצופה מכל חייל ומפקד בצה"ל. זאת לפי הפרטים שהועברו בדיווחים בערוצי הפיקוד. צה"ל מחוייב לביטחונם של אזרחים בכל מקום בו הוא פועל, ואני סומך על הדרגים הפיקודיים בצה"ל שיתחקרו את האירוע באופן מסודר".

הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי וממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, שוחחו לאחר פרסום תיעוד של התקרית בכלי התקשורת. בפתח השיחה שיבח הרמטכ"ל את התנהגות הלוחם שפעל כמצופה מלוחם בצה"ל ומנע פגיעה בפלסטיני. כוכבי ציין כי אלימות לאומנית היא פשע שיש למנוע, להוקיע ולטפל בו במלוא חומרת הדין.

ביישוב היהודי בחברון התנערו מהמעשה האלים. יושב ראש מנהלת חברון, הרב הלל הורוביץ, אמר שמדובר ב"אירוע חמור ביותר שלא היה צריך לקרות".

"אנחנו מצטערים עליו. הנערים היו צריכים לגשת לחייל ולהגיד לו 'ערבי פגע בנו, תטפל בו'", הסביר הרב הורוביץ את עמדתו בנוגע לאירוע.

בראיון לרשת כאן ב' שלל הרב הורוביץ את הטענות שנשמעו ביממה האחרונה, "אף אחד לא הרביץ לחייל, היה עימות בין הילדים שלנו לערבי. החייל שהגיע, כמו שהיה צריך, התערב במריבה וחטף מה שחטף תוך כדי".

"נפגשנו בבוקר עם החייל ושוחחנו איתו. הוא לא ראה את האירוע, הוא הגיע באמצע. הוא לא היה חבול, הוא היה עם מצב רוח טוב", הדגיש הרב הורוביץ.

הורוביץ הוסיף, "חיילי גולני שאיתנו כאן מקבלים חיבוק חם ואוהב. הילדים שלנו מחלקים להם קבוע שתייה חמה ואוכל. בשבילנו הם קודש קודשים".

"הסיטואציה כאן בחברון מעוררת מתח. יש כאן עוינות מצד השכנים. הסיטואציה הכללית לפעמים מייצרת התפרצות בלתי-נשלטת אצל בני נוער, ולפעמים קורה אירוע חמור שצריך לטפל בו נקודתית וחינוכית", הסביר.