הזדמנות היסטורית ושמה ריבונות

תושבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן זכאים לקבל שירותים כמו אחיהם בתל אביב ובשדרות. זו לא זכותה של המדינה אלא חובתה.

תגיות: ריבונות
אודי טנא , י' בתמוז תש"פ

אודי טנא
אודי טנא
צילום: יוסי זליגר

עם הקמתה של הממשלה החדשה, סוכם כי אחד מצעדיה הראשונים יהיה להחיל את החוק הישראלי על חלקי יהודה, שומרון ובקעת הירדן.

ראש הממשלה נתניהו יחד עם השר בני גנץ קבעו כי זהו אחד מצעדיהם הראשוניים ובלעדיו יהיה קשה לממשלה לתפקד. אם תרצו, מדובר על מהלך שמטרתו לאגף את בני גנץ וחבריו מימין.

אין ספק כי תושבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן זכאים לקבל שירותים כשווים בני שווים כמו אחיהם בתל אביב ובשדרות. זו לא זכותה של המדינה אלא חובתה. ציבור המתיישבים ביו"ש הוא ציבור אקטיבי מאוד אשר פועל יום יום ושעה שעה בצמתים המשמעותיים ביותר במדינת ישראל. בצבא, בכלכלה, בהיי טק ובכל מקום שיש. כיום, תושבי אזורים אלה צריכים לעבור דרך חתחתים כדי לעשות פעולה פשוטה של רישום דירתם במעין טאבו מקומי שאינו חלק ממדינת ישראל.

החלת הריבונות היא צעד הכרחי לנורמליזציה באזור. מסעות ההפחדה מצד השמאל הקיצוני אשר ממומנים בסכומי עתק על ידי ממשלות אירופה ושאר מרעין בישין, דוגמת סרטון שהופץ על ידי "יוזמת ז'נבה" ובו רואים פיצוץ בבתי קפה שיקרה לכאורה אם נחיל ריבונות, הם במקרה הטוב בדיחה ובמקרה הרע שכיחת מכוונת של ההיסטוריה הישראלית.

רק בימי אוסלו אי שם בשנות ה-90 ולאחר אותם הסכמים, לא היה חודש בו לא התפוצצו אוטובוסים בחלקיה השונים של ארץ ישראל. גם מסירה של 97 אחוזים משטח יו"ש כולל חלקים משמעותיים בירושלים ובעיר העתיקה, לא סיפקו את הצד השני ועל אחת כמה וכמה בגירוש יהודי גוש קטיף בתכנית ההתנתקות. כך שבפועל מי שאמור להיות הפרטנר שלנו אפילו לא יכול להיות פרטנר של עצמו.


טוב עשה ראש הממשלה נתניהו שהציב את היעד ההיסטורי הזה בבסיס ההסכמים הקואליציוניים שכן "אולי לעת הזו הגענו למלכות". מעולם לא היה ממשל כה אוהד את מדינת ישראל בארה"ב. אין מדובר בצעד של מה בכך. טוב להיזכר איך יחסיה של ישראל נראו עם ארה"ב כאשר עמד בראשה אותו נשיא שתמך דה פקטו ברשות הפלסטינית והצר את צעדיה של מדינת ישראל. מהלכים אלה במיוחד לקראת סיום כהונתו השנייה של אובמה העיבו על היחסים בין המדינות.

זכייתו של טראמפ בבחירות הפתיעה אולי רבים, אבל ללא כל צל של ספק הוא עמד במילותיו. דרך העברת השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים, החלת הריבונות הישראלית ברמת הגולן ושינוי התפיסה המדינית הגיאו-פוליטית.

כעת, שאלת החלת הריבונות איננה מתרכזת לאם תהיה אלא מתי תהיה. גנץ מנסה להתחמק ולטעון כי כעת משימת העל היא הטיפול בנגיף הקורונה. הוא צודק כמובן שיש לטפל במשבר זה בצורה הכי מושכלת שיש אך ברור גם לו שזהו מיסוך עשן שכל מטרתו למנוע את החלת הריבונות.

אם ירצה גנץ או לא הריבונות הינה דבר מוגמר שכן היא מחויבת אך ורק את אישור הממשלה ולראש הממשלה נתניהו ישנו רוב זה בזכות תמיכתו של שר התקשורת יועז הנדל.

נראה, כי החלת הריבונות כרוכה כרגע בשאלה של גזירת הקופון הציבורי הגדול והמשמעותי יותר בין נתניהו לגנץ. ללא ספק, גם בקרב זה נתניהו יוצא כשידו על העליונה שכן השיח נסוב סביב הנושא וסקרי דעת קהל מצביעים כי הציבור בשל לקידומו של המהלך.

החלת הריבונות היא מהלך היסטורי שלא נופל מהישגי מדינת ישראל לאחר מלחמת ששת הימים עם שחרור ירושלים ואיחודה וכבישת חלקים משמעותיים ברחבי ארץ ישראל. טוב שלאחר אלפי שנים, אנו זוכים לראות במו עיננו את התגשמות דברי הנביאים עם חזרת עם ישראל לארצו.

כעת עם החלת הריבונות הצפויה על חלקים נרחבים בהתיישבות, אנו מתקדמים צעד נוסף להתגשמות חלום הדורות בכללותו.

אודי טנא, יועץ תקשורת ומנהל משברים. בעל חברת "טנא תקשורת- דוברות אסטרטגיה וממשל" המתמחה בניהול משברים ציבוריים רחבי היקף