"אולי כבר נמאס מביבי"

ד"ר אריה בכרך לא הופתע מהבטחת נתניהו שהופרה להחיל ריבונות, "לא יהיה כלום כי יש כלומניק. כלום במונחי אומץ בינלאומי".

רפאל לוי , י' בתמוז תש"פ

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
צילום: Marc Israel Sellem/POOL

ד"ר אריה בכרך תוקף היום (חמישי) בפינתו השבועית בערוץ 7 את ראש הממשלה נתניהו על שלא עמד במילתו להחיל ריבונות יהודה ושומרון באחד ביולי.

בכרך הופתע, "בקורות חייו של נתניהו ודאי יזכר תאריך זה כעוד ניסיון לאחיזת עיניים מבית מדרשו של שוליית הקוסם. עוד שפן מבית מדרשו של השפן הגדול".

"לא יהיה כלום כי יש כלום או כלומניק. יש כלום במונחי אומץ בינלאומי", תקף בכרך.

בכרך הסביר כי אחרי שנתניהו לא אוכף את ריבונות ישראל בחאן אל אחמר מחשש בינלאומי ומהפחד שלו מעצמו, אין לצפות להחלת ריבונות על שטח כל כך גדול, "תאריך הריסת אל אחמר לא יגיע, כפי שתאריך החלת הריבונות לא יגיע. שניהם מפחד הגויים".

בשלב זה השווה בכרך את אמרתו הידועה של ראש הממשלה הראשון למעשיו של נתניהו, "תפיסה הפוכה לתפיסתו של בן גוריון, כאן אנו אומרים 'לא חשוב מה ישראל צריכה לעשות, חשוב מה אומרים הגויים'".

בכרך מציין כי אמנם הוא אינו רואה בתוכנית המאה הישג מכיוון שחסרונותיה רבים מהייתרונות, "אולם עתה, משהביאנו ראש הממשלה בהצהרותיו המפוצצות למקום שהביאנו, הרי שאי החלת הריבונות מפחד הגויים גרועה אף יותר".

לדבריו, כעת מתגלה האמת כי נתניהו לא רצה את ימינה בממשלה מכיוון שהיו מחייבים אותו ללכת למהלך של החלת ריבונות, או לכל הפחות מביכים אותו, "לכן העדיף את שותפיו הטבעיים מכחול לבן, אלה שתפיסתם המדינית והלאומית קרובה לליבו".

בסיום הפינה קרא בכרך לחשוב מחדש על מנהיגותו של נתניהו, "עם יד על הלב, אולי כבר נמאס מביבי? אולי כדאי שבאמת כבר ילך הביתה? זה האיש שבמו ידיו העלה ורומם את שלטונם של מערכות המשפט השונות, מהיועמשי"ם ועד שופטי העליון. זה האיש שסגד לעיתונאים עד שנפל. אז די מספיק. כמובן אסור בשום פנים להתעלם מהצלחותיו המרובות והברוכות, אז אולי יכהן כשר אוצר, שר חוץ. אבל ראש ממשלה?!"