הבמאי הבינלאומי ילמד אתכם בבא מציעא

יריב הורוביץ שמאחוריו סרטים, סדרות ופרסומות עטורי פרסים מהעולם, הצטרף לפרויקט "רצים למשנה" וביים את העונה השלישית בסדרת הילדים

בשיתוף רצים למשנה , י"א בתמוז תש"פ

רצים למשנה
רצים למשנה
צילום: שירה פלברט

יו"ר איגוד במאי הקולנוע והטלוויזיה לשעבר, יריב הורוביץ, רק בן 48 ומאחוריו קריירה שהרבה היו חולמים עליה: בימוי פרסומות ברחבי העולם מקוקה-קולה ופפסי ועד אדידס ונסטלה, סדרות בארץ שזכורות לכולנו כמו "החרצופים", וסרטים זוכי פרסים כמו "רוק בקסבה" שהוקרן בפסטיבל ברלין.

ועדיין, כשקיבל את הטלפון מפרויקט "רצים למשנה", הוא לא היסס: "אני אוהב תוכן יהדות ואני אוהב סדרות נוער שאני גם עושה, ושמחתי על השילוב. גם אני בתור אבא לפעמים מתבאס על התוכן שאין בו ערך מוסף ושמחתי שאפשר לעשות סיפור והרפתקאות שדרכם אפשר ללמוד משנה".

סדרת הילדים המצליחה "רצים למשנה" מבית היוצר של עמותת "סולמות", משודרת באופן חינמי לחלוטין ומביאה לראשונה דרך מקורית ואטרקטיבית ללימוד משניות לילדים דרך עלילה מותחת ומשעשעת בשילוב לימוד המשנה עם הרב רימון. זו עונתה השלישית של הסדרה, שתעסוק במשניות בבא מציעא, ולמעלה מ-70,000 ילדים כבר צפו ונחשפו לעונות הקודמות.

הסדרה הצליחה באמצעות שיטות לימודיות ייחודיות לפצח את הדרך ללימוד הילדים. כאשר מורים ומורות נעזרים בתוכן וקמות חבורות לימוד שמקרינות את הסדרה ולאחריה ממשיכות קבוצות לימוד– אזי כבר ברור שיש כאן הצלחה, ולא בכדי האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך מימן 50% מתקציב הסדרה.

למי שלא התוודע לפרויקט המדובר עד היום, מדובר בפרויקט שאפתני ויוצא דופן שמביא לראשונה תוכן עלילתי תורני לילדים ברמת איכות טלוויזיה, ואף העונה הקודמת שודרה בערוץ 20. במשך 15 ימי צילום אינטנסיביים, צולמו 25 הפרקים של העונה החדשה, שהבמאי העונה היה לא אחר מאשר יריב הורוביץ: "זה היה פרויקט כיפי, קטן שעשינו אותו ב-10 אצבעות ולא בתקציב גדול. אנשים היו מאוד מגויסים ולמרות 'כל הצרות' שהי מסביב הקורונה, הצלחנו לסיים. זה גם נס מסוים".

יריב הורוביץ מגיע ממשפחה שהיחס על הדת והאמונה בה מורכב. מצד אחד הוא נצר לשל"ה, ושושלת רבנים, אך לאחר השואה – סבא שלו שהיה היחידי שהצליח לברוח מהתופת, הפך ללא-מאמין. המשפחה החילונית גדלה בהכרת היהדות וחשיבותה ואביו של הורוביץ, מחזאי ידוע בפני עצמו, אמנם לא היה דתי אבל ניכר במחזות שלו היחס ליהדות כמו "יוסל'ה גולם".

גם יריב עצמו תמיד התעניין, ובמהלך השנים עם היכרותו עם איש התקשורת אלעזר שטורם, הוא החל לחזור למקורות ואף התחיל ללמוד גמרא לפני 15 שנה: "תמיד התעניינתי בהמון דברים, ותרבות יהודית זה מעניין", מספר הורוביץ, "אם אני חילוני זה לא אומר שאני אנטי-דתי, אני אוהב את התרבות היהודית, את המוסר, האגדות והסיפורים".

הסדרה סובבת סביב משפחה: אבא, אמא, אח ואחות והעלילה שנכתבה על ידי צוות תסריטאים מקצועיים בגיבוי אנשי תוכן ופדגוגיה שעברו ואישרו את כלל התכנים ואף נכחו בימי הצילומים. הסדרה גם הביאה הזדמנות לילדים להפוך לשחקנים, כמו נהוראי-מאיר אליה בן ה-12 מהיישוב מגדלים שמשחק את הילד נועם: "האמת, חוויה מטורפת שלא אשכח בחיים, יש את הצילומים הרציניים וגם צחוקים עם הצוות ויריב 'אחלה גבר', דיברתי איתו הרבה".

נהוראי עצמו לומד את המשנה, ובדרך לסיים את ש"ס המשניות לקראת בר-המצוה שלו, והוא מספר אישית איך הסדרה שינתה אותו ואת חבריו גם בלימוד המשנה ואהבת הלימוד, במיוחד דרך העלילה שפשוט מאוד מעניינת: "עולם המשחק מעניין אותי", מוסיף נהוראי, "אבל אני עכשיו מתמקד בלשחק כדורסל, ללמוד משנה ואת הפרשה עם אבא שלי".

הניו-אנסים בין במאי חילוני ובין הפקה תורנית יכולים היו ליצור מתחים, אבל בפועל מה שקרה זה רחוק מכך. למשל, ההפקה התעקשה כי את האמא והאבא בסדרה, שמביעים חיבה אחד לשני, ישחקו רק זוג נשוי במציאות: "זה בסדר, אני אדם פלורליסטי, איש באמונתו יחיה", אומר על כך יריב, "מצאנו לבסוף זוג שחקנים שהם גם נשואים וגם מבינים את החומר, אז הצלחנו. אני לא קנאי בדבר הזה ומבין את זה, ומכבד".

יריב מוסיף שמה שהיה חשוב בשבילו, שגם המסר העיקרי של הסדרה – לימוד המשנה – יועבר לילדים: "לי היה חשוב שהסדרה תתפוס, שהיא תחזיק את הילדים שירצו ללמוד ולא יתעייפו ולא יריצו קדימה את חלקי הלימוד, אלא שיהיה משולב עם ההרפתקאות והעלילה.

מיד לאחר הפרויקט של "רצים למשנה", ממשיך יריב לסדרת הנוער "נעלמים" שלה כבר יש מעל מיליון צופים לפרק. דבר המעלה את השאלה האם גם המגזר החילוני יכול להתחבר לסדרה? יריב הראה את הסדרה לבנו בן ה-9 שלמרבה ההפתעה מצא בה עניין: "הפתיע אותי שהבן שלי מתעניין בסדרה, והראיתי לו כמה פרקים ורציתי לאתגר אותו בכיוונים שונים כדי לראות אם הוא יטעה, אבל הוא תמיד הלך לפי המסקנה הנכונה של המשנה".

אחרי הרבה הצלחות וקריירה עשירה, מהי נקודת השיא שלך? הסרט "רוק בקסבה?" "קודם כל אני מקווה שהשיא עוד לפניי. ויש פרויקטים שאני רוצה לעשות. אגב, לגבי הסרט "רוק בקסבה" היו מי שראו אותו וחשבו שהסרט 'לא משלהם', אבל הסרט הוא לא שמאלני. הוא מראה את התהליך שבתוך המציאות איך חיילים בן 18 לא יכולים להתנהל אחרת במציאות והאחריות לא עליהם".

הזכרת פרויקטים שאתה רוצה לעשות: "אני עובד על סדרה שנקראת "מלכים" על מלכי יהודה וישראל, ויש המון קווים מקבילים בין ממלכת יהודה וישראל ובין הימין והשמאל בישראל היום, אותה מלחמה, אותו פיצול ואותם אויבים. דרמה ענקית שאף פעם לא צילמו אותה, ואני מקווה שאצליח. אני גם רוצה לעשות סרט איך קנו את האדמות בראשית הציונות. הסתובבתי הרבה בעולם עם כמה סרטים שעשיתי, והבנתי כמה באירופה חושבים שגזלנו את האדמות. לכן אני רוצה לעשות סרט על הברון הירש ורוטשילד וכדומה".

אתה עצמך לומד גמרא, אבל איך הייתה החוויה לביים סדרה תורנית? "זו הייתה חוויה נעימה לביים את רצים למשנה. העמותה "סולמות" הם 'על הכיפאק', הם יצירתיים וזה יפה. לימוד הגמרא הוא מעניין. משניות בבא מציעא שבסדרה, לא הרבה יודעים שזה הבסיס של הרבה מאוד משיטות המשפט, מה נכון ומה לא. הרבה יגידו ששור שנגח את הפרה ועוד הם לא רלוונטיים, אז הרב רימון מביא דוגמאות אקטואליות בימינו. בעיקר מה שיפה בלימוד הגמרא זה לראות איך לאבות אבותינו היה חשוב להם הצדק והמוסר".

"אני רוצה להוסיף שאני מקווה שיהיה פיוס בעם שלנו שלא יהיה כזה קיטוב", מוסיף יריב, "שלא יחשבו שהחילונים הם אנטי-דתיים, שנהיה יחד וכולם יחד סביב מסורת אחת".

העונה השלישית והחדשה של סדרת הקיץ "רצים למשנה" תשודר החל מתאריך ט"ז בתמוז | להצטרף לחוויה וקבלת חידות ותכנים, הירשמו עכשיו >>