מעריק למפקד

מנדי שיינין מבת עין למד בתשעה בתי ספר. בטירונות הוא נכנס למינוס והחליט לערוק בשל מצבו הכלכלי. השבוע הוא סיים קורס מ"כים.

ערוץ 7 , י"א בתמוז תש"פ

מנדי שיינין
מנדי שיינין
צילום: דובר צה"ל

מנדי שיינין, בן 20 מבת עין, התגייס באוגוסט 2018 לחטיבת גבעתי. מנדי למד ב-9 בתי ספר שונים, עד שלבסוף עבר לבית הספר האקסטרני "פרויקט הילה".

"לפני הגיוס לא הייתי בקשר הכי טוב עם ההורים. עברתי לצפון עם מי שהייתה אז בת זוגתי, והכלב שלי. רצינו לטייל שם".

לגבעתי תמיד ידע שהוא רוצה להגיע. אח של מנדי היה מפקד מחלקה בגדוד שקד בגבעתי, באותה מחלקת הצלפים שאליה יחזור מנדי כמפקד לאחר הקורס, רק בהפרש של 12 שנה. אח נוסף שלו גם שירת בגבעתי, בגדוד אחר.

את תקופת הטירונות מנדי מתאר כתקופה מאתגרת: "גרתי בצפון בזמנו, החזקתי כלב ודירה עם משכורת נמוכה. לקראת שלב האימון המתקדם נכנסתי למינוסים, והייתי במצב כלכלי לא פשוט בכלל. לא הייתה לי משכורת כדי להאכיל את הכלב שלי. בשלב מסויים החלטתי שלא מתאים לי להישאר בצבא אם לא עוזרים לי עם בעיות הת"ש. לא יכולתי לתת מעצמי למערכת שלא מחזירה".

מנדי שיינין
צילום: דובר צה"ל

אחרי חודש של עריקות, מנדי החליט להסגיר את עצמו. "נכנסתי למעצר של 10 ימים. לאחר מכן, הייתה לי שיחה עם המפקד האישי שלי, שעד היום אני בקשר טוב מאוד איתו. אחרי השיחה, החלטתי שאני לא מוותר על זה. הוא היה בן אדם מאוד מיוחד, ושכנע אותי. הוא דאג לי לכל מה שהייתי צריך, והיה כמו אח גדול בשבילי. ברמה האישית, הוא היה חלק גדול מאוד מהסיבה שחזרתי".

עם ההחלטה לחזור והתמיכה של המפקד, יומיים לאחר סוף מסע הכומתה, מנדי כבר יצא לקורס צלפים. לאחר מכן, עלה לתפוס קו במוצב גלדיולה. אז התחיל 4 חודשי אימון ב"קלע", שם נפצע בברך באחד האימונים."נתנו לי שתי אופציות- לצאת לפיקוד, או לתפוס קו באיזור עציון, שזה הבית. אני החלטתי שאני רוצה להישאר בתור לוחם בגוש עציון, המקום שבו גדלתי ונולדתי. שם אני יכול להגן על הבית".

באמצע התעסוקה המבצעית באיזור יהודה ושומרון, הפתיע את מנדי מפקד המחלקה שלו וסיפר כי מנדי יוצא לקורס מפקדי כיתה. "יצאתי כהקצאה חריגה לקורס, אחרי הרבה זמן שהייתי אמור לצאת. אני ועוד חבר היחידים שיצאו בהקצאה כזו. וזה לא מובן מאליו בכלל".

לקראת היציאה לקורס, חידש מנדי את הקשר עם הוריו, וחזר להתגורר איתם בבת עין. מנדי מספר כי ההחלטה לצאת לקורס ולהיות מפקד, התקבלה כבר לאחר השיחה שלו עם מפקדו האישי. "כבר אז אמרתי לעצמי שאני מתכוון לצאת לפיקוד. להישאר להיות לוחם, לא רק כדי להיות לוחם אלא כדי להיות מפקד. כדי לעזור לאנשים, כמו שהמפקד שלי היה שם בשבילי, אני אהיה שם בשביל מישהו אחר".

''יש פה מפקדים מדהימים ולמידה באמת מקצועית שמכינה אותך לתפקיד. מהפחד שתופס אותך, של איך נער בן 20 לוקח את האחריות הזאת ומפקד על חיילים אחרים, לוחמים אחרים. זה משהו שמכינים אותך אליו פה. זה נותן לך את ההבנה של מי שאתה צריך להיות כמפקד. זה מדהים, ואני מחכה לתפקיד בקוצר רוח".

השבוע סיים מנדי את קורס המ"כים וקיבל את סיכת מפקד הכיתה. הוא יחזור למחלקת הצלפים בגדוד. "בהתחלה ערקתי מהצבא, עכשיו אני לא שולל להתקדם בצבא, ואפילו לחתום קבע".

צילום: דובר צה"ל