פרסום ראשון
מפקד אוגדה 80 במכתב חריג למפקדים: יחסי מרות אסורים

תא"ל גור שרייבמן שלח אגרת למפקדים בעוצבת אדום בעקבות מקרים של יחסי מרות בין מפקדים לפקודים ביחידות ובגדודים. הנה דבריו המלאים

תא"ל גור שרייבמן , י"א בתמוז תש"פ

גור שרייבמן
גור שרייבמן
צילום: דובר צה"ל

מפקדים ומפקדות יקרים,

אוגדה 80 ייחודית בהרכב המערך הלוחם שלה. באוגדה משרתים כתף אל כתף לוחמים ולוחמות בהגנה על הגבול.

שני מקרים אליהם נדרשתי בתקופה האחרונה חשפו נורמות פסולות של מפקדים שכשלו במימוש ערכי המשמעת, השליחות וכבוד האדם. מקרים אלו עוררו בי את הצורך להעלות ולהפנות את תשומת לבכם לנושא.

לא אחשוף את שמות המעורבים ופרטי המקרים מחמת צנעת הפרט, אך אדגיש את המשותף לשניהם – יחסי מרות בין מפקדים לפקודים במסגרת הצבאית ובתוך היחידות והגדודים.

כתב יגאל אלון בספרו "מסך של חול": "רבבות הורים מפקידים את ילדיהם בידי הצבא, מי ברצון ומי כאילו כפאו שד – בנים ובנות, צעירים וחסרי ניסיון. שאיפתם ותפילתם לראותם מסיימים את שירותם לא רק כשהם חיים ובריאים כגופם, אלא גם שלמים בנפשם וברוחם. התנהגות מופקרת, לחץ ופיתוי של מפקד ומדריך זוטר מקצוות המחנה, כל שכן של קצין בכיר ומבוגר, על נערות הנתונות לפיקודם ואחריותם, המצויות בשכנותם, או נקרות על דרכם, לא זו בלבד שהם בניגוד לעיקרי המוסר הציבורי, אלא גם בניגוד למשמעת ולחובה. ניצול לרעה של עמדת הפיקוד, המאיים או מהלך בקסמיו על נערות...הוא מעשה בזוי, הפוסל את עושהו מלכהן בתפקיד של מפקד ומדריך, אין בכך משום התערבות הרשות בענייני הפרט, שכן התפקיד הצבאי מחייב, והיחידה הצבאית אינה בית פרטי, בו יכול הפרט לעשות ככל העולה על רוחו".

דבריו של יגאל אלון נכונים היום כמו שהיו נכונים אז בשנת 1959. יחסים רומנטיים בין מפקדים לפקודיהם, הגם שלעיתים נעשים לכאורה בהסכמה, פוגעים בחוזה הבלתי כתוב ביננו המפקדים, המקבלים תחת אחריותם את חיילי החובה, לבין החברה והעם המפקידים בידנו את בניהם ובנותיהם.

מפקדים ומפקדות,

אני גאה בשירות המשותף ובנורמות הפיקוד שהן הכלל באוגדה, ומגנה בחריפות חריגות היוצאות מכלל זה. זו גם הסיבה להחמרה בענישה כנגד המפקדים המעורבים. זכרו שהנכם שליחים בשירות הצבא הפועלים במסגרת הסמכות שניתנה לכם. כבדו ושמרו את ערך המשמעת שהרי יחסי מרות אסורים בפקודות הצבא, ומעל לכל שמרו על כבוד האדם שאינו מותנה במין, מעמד ותפקיד. רק כך, ביחד ננצח.

בברכה,

תא"ל גור שרייבמן
מפקד עוצבת אדום