חולצת הקמפיין של טראמפ – עם סמל נאצי?

חולצת קמפיין הבחירות של טראמפ מציגה נשר מעל סמל של "טראמפ 2020" וגררה ביקורת חריפה: "מזכירה את סמל הרייך השלישי"

ניסן צור , י"ב בתמוז תש"פ

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: reuters

שבועות ספורים לאחר שפייסבוק הסירה מודעת בחירות של דונלד טראמפ בגין הכללת סמל נאצי לכאורה, מנהלי הקמפיין שלו מוכרים כעת חולצות שרבים טוענים כי מציגות סמלים הדומים לתמונות של הרייך השלישי.

חולצת הטריקו "אמריקה ראשית" שנמכרת באתר קמפיין הבחירות של טראמפ מציגה נשר שעומד בראש עיגול המזכיר לרבים בצורה מדוייקת את הסמל הלאומי הרשמי של גרמניה הנאצית. חולצת ה"אמריקה ראשית" המיועדת לגברים ונשים כאחד נמכרת באתר האינטרנט של קמפיין טראמפ תמורת 30 דולר.

החולצה מציגה את הנשר הכחול פונה עם ראשו לצד שמאל ואחוז בידיו את דגל ארה"ה כאשר מתחתיו הכיתוב "טראמפ 2020".

מעל הנשר מופיעה סיסמת הבחירות של טראמפ "אמריקה ראשית". הנשר נבחר כדמות שתופיע כמרכז החותם של ארצות הברית על ידי האבות המייסדים של אמריקה בשנת 1782, אולם לטענת רבים העיצוב של חולצת הטריקו מזכיר הרבה יותר את הרייכסדלר, הנשר הקיסרי שאומץ כסמל הלאומי של גרמניה לאחר צו שהנפיק אדולף היטלר בשנת 1935.

משתמשים ברשתות החברתיות מיהרו לגנות את הבחירה של טראמפ לסמל הקמפיין שלו. ארגון Bend the Arc: Jewish Action פירסם הודעת גינוי בה נכתב כי "נשיא ארה"ב מנהל קמפיין לבחירה חוזרת בעזרת סמל נאצי. שוב.

טראמפ ופנס מציגים בגאווה חולצה בעלת השראה מהנאצים באתר קמפיין הבחירות הרשמי שלהם. הם מקדמים דימויים של רצח עם, ימים ספורים בלבד אחרי שהנשיא טראמפ צייץ מחדש וידאו של תומך שלו מזמר "הכוח הלבן". במטה הבחירות של טראמפ דחו את ההאשמות וכינו אותן "מטופשות".