התפקדות לליכוד - טעות כפולה

מנכ"ל האיחוד הלאומי יהודה ולד מופתע מהקריאה בציונות הדתית להתפקד לליכוד. "נתניהו מקדם הקמת מדינה פלסטינית ובליכוד כולם שותקים"

יהודה ולד , י"ג בתמוז תש"פ

יהודה ולד
יהודה ולד
צילום: הלל מאיר

הטעות בהתפקדות לליכוד היא כפולה, גם במובן הפרקטי וגם במובן המהותי.

מאז ומעולם מי שדאג לתקציבי הציונות הדתית - החמ"ד, הגרעינים התורניים, הישיבות הציוניות, עמותות החסד ומפעלי ההשתיישבות הייתה מפלגת הציונות הדתית.

מאות מיליוני שקלים מועברים מידי שנה בזכות נציגי המפלגה בכנסת לכל אותם מפעלים שחשובים לנו ולעם ישראל. את הליכוד זה לא עניין ולא העסיק מעולם.

אין להשוות את ההישגים הדלים שהביא שר התחבורה ישראל כץ להתיישבות בשנים הרבות שהיה במשרד לבין הפרויקטים הרבים, עשרות מיליוני השקלים והשינוי התפיסתי שהכניס בצלאל סמוטריץ בכהונתו הקצרה.

וכך גם שאר השרים וחברי הכנסת מהליכוד, גם אלו שעם כיפה וכיסויי ראש. למרות כל אלפי המתפקדים הדתיים ומההתיישבות וכל ארגזי המצביעים - ההישגים מועטים.

זה מכבר הודה בכך השר זאב אלקין שהיכולת שלו ושל חבריו כבודדים בליכוד לפעול ולהביא הישגים לציונות הדתית פחותה מהיכולת של מפלגת ימינה.

אך יתרה מזו יש פה אובדן דרך ערכי, בסוף מפלגה איננה רק כלי להעברת כספים אלא גוף לקידום ערכים ותפיסות עולם.

יש מפלגות ציוניות, יש מפלגות דתיות אבל הם לא מפלגה ציונית דתית. אנו רואים את מדינת ישראל, ראשית צמיחת גאולתנו, כהופעה מחודשת של תורה, כדבר השם שמתגלה אלינו בהווה דרך תחיית האומה בארצה.

מתוך אמונה בתורה ובמצוות אנו פועלים. בהתיישבות, בצבא הגנה ישראל, בעמותות החסד והצדקה, בישיבות, במדרשות, במכינות ובגרעינים.

ואת הערכים האלו, את שלושת הדגלים שאנחנו מניפים בציבור שלנו שנים רבות – עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל, אין אף מפלגה אחרת שמרימה. במיוחד לא הליכוד שהיא מפלגה חילונית.

לא סתם ראש הממשלה נתניהו מקדם היום הקמת מדינה פלסטינית במסווה של תוכנית טראמפ ואין קול ואין מי שמעז בליכוד להביע עמדה ברורה נגד.

בסוגיות מהות נוספות כגון שמירת השבת במדינת ישראל, דאגה לגיור לכשרות, למעמדה של רבנות ממלכתית, למשפחה הישראלית כמעט ולא נשמעת איזו אמירה ברורה מכיוונם. 

אז את כל ערכינו בארץ ישראל ובעם ישראל שנובעים מהתורה הגדולה שלנו נזנח רק כדי להביא כמה שקלים למזכירות הישוב ולקידומם האישי של כמה בעלי אינטרסים?

אנו בימים אלו מסתובבים ברחבי הארץ למסע של הקשבה ושיח עם אנשי הציונות הדתית במטרה לבנות מפלגה ציונית דתית גדולה ומאוחדת. אכן מערכות הבחירות האחרונות עם רסיסי המפלגות והטשטוש הערכי הובילו לבלבול גדול בציבור ולאכזבה. ועלינו מוטלת החובה להחזיר את כולם הביתה. לאחד כוחות, להרים חזרה את הדגלים. בלי לגמגם ולבלי להתנצל. זה בידינו.