המשבר הכלכלי מחריף: "המדינה תצטרך להכניס את היד עמוק לכיס"

דוד רזניק, אסטרטג בלאומי שוקי הון, מעריך בערוץ 7 כי בנק ישראל והממשלה יצטרכו להתערב באופן משמעותי כדי למנוע מיתון קשה במשק

ניצן קידר , י"ג בתמוז תש"פ

כלכלת קורונה
כלכלת קורונה
צילום: ISTOCK

בפתחו של שבוע כלכלי חדש, ממשיך השקל להתחזק אל מול המטבעות המובילים בעולם, בניגוד למגמת המשבר הכלכלי המורגשת בישראל.

דודי רזניק, אסטרטג בלאומי שוקי הון, מסביר לערוץ 7 כיצד השקל ממשיך במסע ההתחזקות שלו, ללא התחשבות בסביבה הכלכלית.

"השקל רשם בסוף השבוע שעבר רמות שיא אל כל המטבעות והתחזק מאוד מול הדולר לרמת השיא מתחילת 2020. זה נובע מתנועות ההון שממשיכות לתמוך בשקל – יותר דולרים נכנסים לארץ הן בשל העובדה שהייבוא נפגע יותר מהייצוא – השאלה היא אם זה יימשך לאור העובדה שנכון לעכשיו אנחנו מתמודדים בצורה פחות טובה עם המגיפה, ודאי ביחס לאירופה", אומר רזניק.

לדעתו, לאור המצב הבעייתי, יש לצפות שבנק ישראל יתערב באופן משמעותי יותר. "מחר יש הודעת ריבית של בנק ישראל ואנחנו לא צופים שהריבית תשתנה, אך מעריכים שנוסח הדברים יהיה יותר פסימי ויהיה עדכון של תחזית הצמיחה לשנה הנוכחית. אם המצב הכלכלי הלא טוב בישראל יימשך, ייתכן שנראה הורדת ריבית לרמת האפס המוחלט ואולי גם צעדים נוספים של רכישת אגרות חוב. בנק ישראל יישר קו עם מה שעושים בנקים מרכזיים אחרים בעולם במטרה לסייע לכלכלה במאבק הלא פשוט מול הנגיף".

ולא רק בנק ישראל צריך לפעול, להערכת רזניק חשוב שגם המדינה תפעל באופן משמעותי יותר. "המדינה צריכה פשוט להכניס את היד יותר עמוק לכיס ולהוציא יותר כסף. אנחנו רואים שמתחילת המגיפה ממשלות בעולם הוציאו הרבה מאוד כסף על מנת לתמוך בכלכלות. ישראל הכריזה על תוכניות גרנדיוזיות שבפועל היו הרבה יותר צנועות".

"אני חושב שלאט לאט מבינים שללא עזרה משמעותית, יהיה קשה מאוד לכלכלה להתאושש. אנחנו נמצאים במשבר מאוד משמעותי עם רמת אבטלה מאוד גבוהה והצעדים של בנק ישראל לא מספיקים", הוא מוסיף.

"הכוונה היא שככל שהממשלה תתמוך יותר בכלכלה – אם דרך דמי אבטלה גבוהים יותר, פיצוי לעצמאים ועסקים שנפגעו בצורה קשה מהמגיפה – נראה את המשק מתחיל לחזור בצורה מהירה יותר למצב נורמלי. אם לא תהיה תמיכה כזו אנחנו עלולים להיגרר למיתון ארוך טווח וככל שהוא יתארך יהיה קשה יותר לצאת ממנו. אני מקווה שהממשלה תעלה מדרגה ברמת הפעילות שהיא נוקטת בתקופה הקרובה. המצב לא טוב ואנחנו נמצאים עמוק בתוך 'זמן הפציעות'", מסכם רזניק.