הפיצוץ המסתורי באיראן: ''הושמד, נחרך, נשרף, התפוצץ''

הפרשן לענייני ערבים אהוד יערי התייחס לסדרת הפיצוצים באיראן: אם מכונות הייצוב של הצנטריפוגות נפגעו לאיראנים יש בעיה קשה.

103FM , י"ד בתמוז תש"פ

פרשן חדשות 12 לענייני ערבים אהוד יערי שוחח עם בן כספית ואריה אלדד ב-103fm על הפיצוצים שאירעו לאחרונה באיראן.

יערי הסביר כי עד כה דווח על ארבעה פיצוצים שמקורם אינו ברור, "ארבע תאונות באיראן, אחת מהן היא הייתה במפעל שעוסק גם בייצור טילים ליד טהרן. לא ברור לנו בדיוק מה זה היה, יכול מאוד להית שמה שזו הייתה פגיעה, לא תקיפה, הפצצה או משהו, באיזו סדנה שמייצרת דלק, אולי דלק לטילים. אנחנו לא יודעים.

''הפגיעה היותר רצינית היא מה שקרה בסוף השבוע, מכיוון שלפי צילומי הלוויין האחרונים שאני רואה מהיום והחברים שמתמחים בנושאים האלה שאני מדבר איתם היום, רובם דרך אגב בארה"ב, מה שאנחנו רואים שם – את המבנה העל קרקעי מעל האולמות בהם מפעילים האיראנים את הצנטריפוגות בפיקוח הפקחים הבינלאומיים".

הוא הסביר כי מעל לאולמות הללו האיראנים "בנו מ-2012 מבנה די גדול כדי לייצר את הצנטריפוגות המתקדמות יותר. לפי הניתוח של הצילומים כפי שאני מכיר אותו עכשיו – בערך מחצית המתקן הזה הושמד, נחרך, נשרף, התפוצץ. במתקן הזה שנפגע אמורים להרכיב את הצנטריפוגות על החדשות, זה עניין מאוד עדין ומסובך.

''כדי לעשות את זה זקוקים למכונות מסוימות שמייצבות את קו הייצור המאוד איטי ומאוד מורכב של צנטריפוגות חדשות כדי שהצנטריפוגות יצאו כמו שצריך. לפי הערכות שיש כרגע על סמך צילומי הלוויין, אין לנו צילומי תקריב ממש למעט משהו שהאיראנים הוציאו ואני לא סומך על זה, יכול להיות שנפגעו המכונות האלה".

לדברי יערי, "אם המכונות האלה שמייצבות את הרכבת הצנטריפוגות נפגעו או אז לאיראנים יש קשה, כי הם לא יודעים לייצר מכונות כאלה. בעצם, הם צריכים להביא את זה מבחוץ וכידוע לכולנו יש סנקציות מאוד נוקשות של טראמפ שמרתיעות הרבה מדינות אחרות".