הרבנות והממשלה נערכות לשנת השמיטה

פגישת היערכות מיוחדת לקראת שנת השמיטה נערכה בלשכת הרב הראשי לישראל עם שרי החקלאות והדתות.

חזקי ברוך , י"ד בתמוז תש"פ

הפגישה לקראת שנת השמיטה
הפגישה לקראת שנת השמיטה
צילום: דוברות הרבנות הראשית

ברבנות הראשות התקיימה היום (שני) פגישת היערכות לקראת שנת השמיטה שתחול בשנה הבאה.

בפגישה שנערכה בלשכתו של נשיא מועצת הרבנות הראשית הרב יצחק יוסף, השתתפו שר החקלאות אלון שוסטר, שר הדתות הרב יעקב אביטן, מנכ״ל משרד החקלאות נחום איצקוביץ', מנכ"ל המשרד לשירותי דת עו"ד עודד פלוס ומנכ"ל הרבנות הראשית לישראל משה דגן.

בישיבת ההיערכות, שנערכה לפי כל כללי הריחוק החברתי של משרד הבריאות עקב נגיף הקורונה, דנו המשתתפים על ההכנות הרבות הנדרשות לקראת שנת השמיטה ועל הקמתה של וועדת השמיטה הממלכתית.

בפתח הדברים אמר הרב יוסף אמר כי מצוות השמיטה היא חשובה ביותר וכי ישלעשות כל דבר על מנת שהחקלאים והאזרחים כולם יוכלו לקיים את מצוות השמיטה. הוא הזכיר את פסיקת אביו בנוגע לגידול על מצעים מנותקים בשנת השמיטה, שבהם אין קדושת שביעית.

לגבי היתר מכירה, הזכיר הרב יוסף את פסק דינו של אביו שהתיר זאת, על פי פסקי ההלכה של החתם סופר והראי"ה קוק זצ"ל.

שר החקלאות אלון שוסטר אמר, "שנת השמיטה, יחד עם השבת, השביעית והיובל, היא חלק מהחוקים החברתיים החשובים שנתנה היהדות לאנושות. בעידן שלנו, השמירה על שנת השמיטה מציבה אתגר כפול. ראשית, לוודא שפרנסת החקלאים לא תיפגע, יהיה אורח חייהם אשר יהיה. שנית, כחלק מתפיסת ביטחון המזון, לוודא שכל אזרחי ישראל ימשיכו לקבל אספקה סדירה של מזון טרי, בריא, מגוון ובמחירים סבירים. שמחתי על הדיון החשוב עם הרב הראשי על שנת השמיטה, ואפעל להכנה מיטבית של משרד החקלאות לקראתה."

השר לשירותי דת הרב יעקב אביטן הוסיף כי כי המשרד לשירותי דת יעשה ככל שביכלתו על מנת לעמוד לימין הרבנות הראשית והאגף לענייני שמיטה במשרדו, לעזור לחקלאים שומרי השביעית ולצרכנים, ולוודא שמצוות השמיטה תקויים כהלכה. עוד הוסיף השר אביטן, כי בכוונתו לפעול להנחלת מצוות השמיטה בקרב תלמידים מכל המגזרים באמצעות תכניות לימוד מיוחדות.

מנכ"ל הרבנות הראשית הרב משה דגן הזכיר בדבריו את החקלאים שרוצים לקיים את מצות השמיטה, אך עומדים בפני קשיים כלכליים ואתגרים עצומים, כאשר האפשרויות ההלכתיות לחקלאי שומר מצוות הן גידול על מצעים מנותקים, עיבוד ושווק באמצעות אוצר בית דין, השבתה (הפקר) או בדרך של היתר מכירה, והתייחס ללוח הזמנים ולעבודה המרובה הנדרשת להיעכרות לקראת שנת השמיטה.

בנוסף לכל אלה הזכיר מנכ"ל הרבנית הראשית את העלות התקציבית הנדרשת על מנת להיערך לשנה זו ובכללם מסלולי התמיכות לחקלאים באמצעות משרד החקלאות ואת הפרוצדורה הנדרשת לכך. "חשוב להיערך מספיק זמן ולבצע נטיעות בגינות נוי ברשויות המקומיות כבר עכשיו וכו. מרן הראש"ל הסביר כי דבר של קיום מותר, לגזום להשקות וכו. אך לנטוע מחדש - אסור. גם לזה צריך להיערך".

מנכל המשרד לשירותי דת עו"ד עודד פלוס ציין כי הוא שמח מהעובדה שבשנת השמיטה הקודמת, הייתה היערכות בזמן ועבודה טובה של כלל גורמי המקצוע. "אנו שמחים שנערכנו בזמן והצלחנו בכך שלא נגרמה עליית מחירים. הדבר אף כתוב בדו"ח מבקר המדינה".

בסיומה של הפגישה סיכמו כי הגורמים הרלוונטיים ינחו את גורמי המקצוע במשרדם לקדם את ההיערכות לשנת השמיטה ולשוב ולהיפגש על מנת להיערך ככל הניתן לקיום שנת השמיטה כהלכתה.