כיבה הצתה של ערבים וספג אבן מיהודים

תושב כוכב השחר שהותקף באבנים: "חברים, זריקת אבנים היא מחוץ למשחק. אבן הורגת ובחור שלא חושב יותר מדי יכול לשבת כל החיים בכלא".

ערוץ 7 , ט"ו בתמוז תש"פ

כיבה הצתה של ערבים - וספג אבן מיהודים
כיבה הצתה של ערבים - וספג אבן מיהודים
צילום: אלחנן אלברט

אלחנן אלברט, אזרח מתנדב כבאות מכוכב השחר הוזעק אמש (ב') לכבות שריפה שהשתוללה צפונית לישוב כוכב השחר, ככל הנראה מהצתה שביצעו ערבים, כחלק מגל ההצתות באזור בנימין בשבועות האחרונים.

אלברט הוקפץ לשריפה ונלחם בלהבות יחד עם חבריו עד שכיבו את השריפה. בסיום האירוע במקום הכינוס והתחקור - ספגו אבנים דווקא מנערים יהודים שחשבו כי מדובר בערבים המציתים. שמשת רכבו של אלברט ניזוקה והמשטרה מחפשת אחר הנערים.

אלברט סיפר לערוץ 7 על התחושה המורכבת, גם להלחם בשריפה וגם לספוג אבנים, ובפיו מסר למערכת הביטחון ולנערים: "ברגע אחד אני בתוך אירוע שלוקח אותי עמוק עמוק לתוך סוגיה מורכבת. אני בנסיעה שגרתית בדרך הביתה ומקבל הקפצה לשריפה.

''תוך כדי ניהול אירוע אני מוריד את המשפחה וטס לתוך הלהבות. וברגע אחד ליד הכבאים וליד החיילים אני מוצא את עצמי מותקף ע"י אוהבים, שחושבים שאני פורע ערבי. חברים, זריקת אבנים היא מחוץ למשחק! אבן הורגת ובחור שלא חושב יותר מדי יכול לשבת כל החיים בכלא.

''יש לי, כתושב כוכב השחר, מסר גם למערכת הביטחון וגם לנערי הגבעות. למערכת: לא יכול להיות שאתם מתעלמים מתופעה של הצתות יום יומיות. אשר מסכנות חיים ורק בזכות התושבים שכל פעם באים ומחרפים נפשם השרפות מכובות, כולל אנחנו הכבאים שמוסרים נפשנו בהתנדבות. גם הנוער הזה בעצמו מכבה יום יום את השריפות שמוצתות בזדון על ידי פורעים ערבים. תדעו, אלו נערים מתוקים שבחיי היום יום נמצאים מחוץ לגדרות ומחרפים נפשם על ישוב הארץ.

''אך אני פונה בחומרה גם אליכם, הנערים. חייבת להיות הפרדה, ולא יכול להיות שארוע כזה קורה. לזרוק אבנים בחושך בלי להבין על מי זורקים ומה ההשלכות (תרתי משמע) זה טרוף מוחלט. זריקת אבן משמעותה לקיחת חיים. חיים של יהודי או ערבי. מי שמרים אבן צריך להבין את המשמעות של זה.
אני מבין את התיסכול העצום אך זה לא הזמן ולא המקום".

"מח"ט בנימין, אתה מפקד הגזרה. איך בגזרתך מתבצעות עשרות שריפות מסכנות חיים? זה שורש הבעיה. ואתם הנערים, תמשיכו בעבודת הקודש שלכם של ישוב הארץ בצורה מושכלת ונכונה. התפרעויות הן מחוץ לתחום ואם לא תדעו זאת, תפגעו בעצמכם ובארץ ישראל גם יחד".