חיילים בודדים צוברים חובות, דמי המחיה מעוקלים והם עורקים לחפש עבודה

ועדת המשנה של ועדת העליה והקליטה דנה במצוקתם של חיילים בודדים המתקשים להחזיר את חובותיהם.

ערוץ 7 , ט"ו בתמוז תש"פ

אלכס קושניר
אלכס קושניר
צילום: קובי ריכטר/TPS

ועדת המשנה של ועדת העליה והקליטה דנה היום (שלישי) במצוקתם של חיילים בודדים, הצוברים חובות כספיים – ואינם מסוגלים להחזירם.

לדברי יו"ר ועדת המשנה, ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו), "ברור שצריך לשלם חובות, אך אסור להרוס לחיילים חסרי עורף משפחתי את מסלול חייהם, ולהשאירם ללא יכולת שיקום. אם לא תהיה התחשבות מצד המוסדות – נתקדם לחקיקה, כי החיילים הבודדים הם נכס למדינה".

על פי נתוני הסיוע המשפטי לחיילים בודדים שהוקם במשרד המשפטים, בארבע השנים האחרונות, מאז הוקם סיוע זה נפתחו 1897 תיקי חיילים בודדים - כרבע מתוכם היו בכלא.

בשנת 2019 פנו 619 חיילים לסיוע משפטי, כ-66% פנו בענייני חובות. לדברי קושניר יש לשלם את הקרן, אך אסור שחיילים אלו ישלמו ריבית והצמדה על תקופת שירותם בצבא. קושניר יפנה למשרד הביטחון על-מנת שזה ישתף מידע בנושא עם הביטוח הלאומי.

עו"ד גיא קונפורטי, מנכ"ל עמותת נדן להענקת סיוע משפטי לחיילים בחובה, סיפר כמעט כל החיילים מספרים כי דמי המחיה מצה"ל מעוקלים. זאת, למרות שהחוק אוסר עיקול דמי קיום לחיילי חובה.

לדבריו, על החייל להצהיר בבנק כי הוא בשירות חובה, ואז אסור על הבנק לעקל – אך עובר זמן עד שהחייל המשרת בבסיס קדמי מצליח להגיע פיזית לבנק או ליצור עמו קשר. הוא הוסיף כי לעיתים גם פריסת חובות של כמה מאות שקלים לחודש היא קשה ביותר לחייל המשתכר סכום נמוך כדמי קיום מהצבא. בעבר הועלתה יוזמה להקפיא ולפרוס את תשלומים לחיילים, אך עקב הבחירות היוזמה לא יצאה לפועל. קונפורטי שיבח את שיתוף הפעולה הטוב בנושא עם הביטוח הלאומי.

עו"ד דקלה צרפתי-דלג'ו, רכזת בסיוע המשפטי, הוסיפה כי "חייל עם חובות לא פנוי נפשית לשירות הצבאי והוא מחפש לצאת לעבוד כדי להחזיר את חובותיו, מתחיל לערוק, מגיע לכלא 4 – ובזמן השהיה בכלא איננו מקבל משכורת, עורק שוב ואז נפלט מהצבא – ולא זכאי לאף הטבה".

עודדה פרץ, סגנית המפקח על הבנקים הכחישה הכרות עם מקרים כאלו, והבטיחה לבדוק – "ולתקן את המצב מהשורש".

אל"ם גלית גולן, מפקדת מחלקת מופ״ת, הדגישה כי כלל נתוני חשבונות הבנק של החיילים הבודדים מגיעים מצה״ל ובכך למעשה הבנקים יודעים אלו חשבונות הם של חיילים בודדים. לטענתה, הבעיה היא באכיפת החוק האוסר עיקול כספי חייל בשירות חובה. במרכז שהיא אמונה עליו, קיימים נתונים על כלל חשבונות הבנק של החיילים – אך אפשר שלאותו חייל מספר חשבונות וכך למעשה נוצרות חובות באחד מהם – שלא ידוע לצה"ל.

בוועדה עלתה גם הבעיה שחיילים בודדים אינם יכולים למשוך את הכסף מתוכנית ״חיסכון לכל ילד״, עקב הצורך בחתימת שני ההורים לשחרור הכספים מתוכנית זו.

לדברי דולי דדון, מנהלת פניות הציבור במשרד התקשורת, אין כיום הוראה רגולטורית נפרדת לחיילים הבודדים, לגבי חובות טלפונים-ניידים, ואילו עמית פלישון, נציג חברת החשמל, אמר כי לא נותק אף חייל בודד אלא התקינו מונה תשלום העוזר להם לנהל את צריכת החשמל באופן יעיל.

יהודה סיסו, מנכ״ל תאגידי המים והביוב, הוסיף אף-הוא כי "לא מנתקים אף אדם ובמקרה של חובות אנו נפגשים איתם על מנת לבדוק מה ניתן לעשות כדי לעזור לאותם חיילים".