"לישראל יש מנוף לחץ אדיר על ירדן"

נוה דרומי מפורום מזרח תיכון-ישראל אומרת בשיחה עם ערוץ 7 שביחסי הכוחות בין ירדן לישראל, הכוח נמצא דווקא בידי הממשלה בירושלים.

עוזי ברוך , ט"ו בתמוז תש"פ

על רקע האיומים מצד מלך ירדן על משבר אפשרי ביחסים עם ישראל אם תממוש הריבונות, נוה דרומי מפורום 'מזרח תיכון-ישראל' מעריכה שאין סיבה אמיתית לדאגה.

"אני חושבת שאנחנו התבלבלנו ושכחנו מהם יחסי הכוחות בין ישראל לירדן. אמנם בישראל הקורונה הביאה אותנו למצב חדש ולא מוכר, אבל גם עם המשבר הזה ישראל עדיין בעמדה טובה יותר מאשר ירדן", אומרת דרומי בראיון לערוץ 7.

לדבריה, "גם ברמה המקומית-פנימית ירדן היא מדינה מאוד לא יציבה. יש שם מתחת לפני השטח כל הזמן זעזועים ומבעבעים זרמים שונים של ארגונים שמאיימים על הממלכה. ירדן במצב הרבה יותר גרוע ולכן זה יהיה אינטרס שלה לשמור שקט מול ישראל".

דרומי קובעת כי דווקא העובדה שישראל עומדת על שלה מעלה את קרנה בפני מדינות המזרח התיכון. "חשוב להזכיר לכולם שלפני ארבע שנים כולם הפחידו אותנו ממשבר ביחסים בין ישראל לארצות הברית. אכן היה משבר בין נתניהו לאובמה, אבל תראה מה קרה. המשבר הזה במובן מסוים הביא דווקא להערכה מרובה של מדינות ערב כלפי ישראל".

"ברגע שהם ראו מדינה במזרח התיכון עומדת על שלה ולא מתקפלת, זה יצר כבוד. בעיניי, במובן הזה ישראל צריכה לדאוג לעצמה. כמו עם הגרעין האיראני וכמו עם החלת הריבונות. הדברים האלה הם למעשה אלו שידאגו לביטחונה ועתידה של מדינת ישראל ובסופו של דבר יעזרו לנצח כל אתגר וכל מכשול מול כל אויב", מוסיפה דרומי.

מעבר למצב הפוליטי הרעוע שיש לירדן ומביא לשיפור עמדת הכוח של ישראל מולה, ישנה נקודה נוספת שמעמידה את ישראל בעמדת הכוח. "לישראל יש מנוף אדיר על ירדן שזה המים שישראל מעבירה לירדנים. זאת מתנה שהם מקבלים. ישראל, אם היא רוצה, יכולה להניף את המנוף הזה והיא בוחרת שלא. הסיבות שמורות למדינאים. אני חולקת על ההחלטה הזו. אפשר לא לעצור את המים לגמרי, אבל כן להשתמש בזה כמנוף לחץ על הירדנים".