אביה של בת ה-13:
"ילדה קטנה צריכה לבכות מפחד?"

האב סיפר על גרסת בתו לאירוע, "היתה לה מסיכה והיא הורידה אותה בשביל לשתות. הילדה צריכה לדעת שהשוטרים שומרים עלינו לא מתקיפים''.

ערוץ 7 , ט"ז בתמוז תש"פ

בעקבות התיעוד שבו נראים שוטרים מעכבים ילדה בירושלים בשל אי עטיית מסיכה, יהושע גטר אבי הילדה שנעצרה אמר היום (רביעי) בדיון בוועדת החוקה: "המשטרה עדיין לא התקשרה להתנצל".

גטר סיפר על גרסת בתו לאירוע, "לבת שלי היתה מסיכה, היא הורידה אותו בשביל לשתות, ילדה בת 13 ילדה קטנה צריכה לבכות? לפחד?".

"היא צריכה לדעת שהשוטרים כאן שומרים עלינו ולא שהשוטרים הם המתקיפים. תמיד חשבתי שיש מריבות עם שוטרים שמדובר בקיצונים שתמיד עושים פרובוקציות עם השוטרים, פתאום אני רואה ילדה שהולכת ברחוב וצריכה לחשוב ששוטרים ברחוב זה דבר טוב, פתאום היא אמורה היא אמורה לפחד שהשוטרים באים לתקוף".

גטר הוסיף, "כולם מדברים על הילדה בת ה-13, אבל מה עם הילדה בת ה-6 שהייתה איתה? היא בכלל לא מדברת אז אני לא יודע מה היא עברה".

בתיעוד המלא של המפגש מעורר המחלוקת של השוטרים עם הילדה בת ה-13 בירושלים, נראים אזרחים מתקהלים במקום ומנסים למנוע מהשוטרים את רישום הדו"ח ולקיחת פרטים מהילדה.

"לכו לתל אביב ושם תתנו דו"חות", אומר אחד התושבים שעובר במקום, "מה אתם משגעים אותה? משגעים ילדים קטנים?".

"איפה השם בבקשה?", שואל אחד מעוברי האורח שתוהה מדוע אין לשוטרים תגי זיהוי על המדים. השוטרים עומדים מנגד ומתעלמים מהדרישה. "יפה שאתה מתבייש", קורא אדם נוסף.

"היא יכולה ללכת אם היא רוצה לבית", טוען אחד הנוכחים במקום, "הם לא יכולים לגעת בה שניהם. אין לה אפילו 15".

"הייתי כל הזמן עם המסיכה", אומרת הילדה לאזרחים שמתאספים מסביבה, "שתיתי ברד ואז שמתי את המסיכה".

ממשטרת ישראל נמסר: "בניגוד מוחלט לנטען, השוטרים פגשו בנערה בת 13.5 ברחוב כשהיא ללא מסיכה על פנייה בניגוד לתקנות, אולם לא רשמו לה דו״ח כלל. השוטרים ביקשו ממנה לעטות מסיכה על פניה ושחררו אותה לדרכה. מדובר בעוד פרסום שקרי ומעוות לחלוטין במסגרת קמפיין מגמתי המתנהל בימים אלו נגד המשטרה והשוטרים הפועלים למען בריאות הציבור".

נציין כי אתמול שיגר מנכ"ל עמותת "צ'יימס ישראל", ג'ורג' צימרמן מכתב לשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה. בתמצית דבריו אומר צימרמן כי "לאור הרחבת הסמכויות האחרונה שאישרה הממשלה לשוטרים בכל הקשור לעטיית מסיכות, מבקש את התערבותך הדחופה בהעלאת המודעות לקשיים של אנשים עם מוגבלויות בעטיית מסיכה, כי בשבוע שעבר זה היה מעצר אלים של נער עם מוגבלות, ובשבוע הבא יהיו כאן קורבנות".

המכתב שוגר כרקע לתופעת המעצרים האלימים של שוטרים כלפי אזרחים שלא עוטים מסיכה, ובפרט המקרה המזעזע של מעצר הנער עם המוגבלות השכלית מדימונה, וכל זאת עוד לפני החמרת הקנסות שאושרה היום בממשלה והחמרת ההגבלות. צימרמן מסביר את הקשיים הייחודיים של אנשים עם מוגבלות שכלית בכל הקשר לעטיית מסיכה, בין היתר בקושי בתקשורת, ערנות לסביבה, והסביר כי במקביל למאמצי ההסברה הנרחבים סביב חשיבותה של מסיכה כמצילת חיים, נדרשת מנגד גם הסברה מאסיבית לשוטרים לזכויותיהם וצורכיהם של אנשים עם מוגבלות במפגש עם גורמי האכיפה. עוד דורש, להחמיר את הענישה לשוטרים שעושים שימוש לרעה בכוחם נגד חסרי ישע. בעקבות המכתב עלה הנושא כעת לדיון בועדת החוקה, חוק ומשפט.