זינוק בתחלואה
סגר על אזורים נוספים ברחבי הארץ

שכונות בירושלים, בית שמש, לוד, קריית מלאכי, ורמלה הוכרזו כ"אזורים מוגבלים". הסגר ייכנס לתוקף בשעה 13:00.

עדו בן פורת , י"ז בתמוז תש"פ

שוטרים בירושלים
שוטרים בירושלים
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ועדת השרים אישרה הערב (חמישי) להכריז ''אזורים מוגבלים'' בכמה שכונות בירושלים, בית שמש, לוד, קריית מלאכי, ורמלה.

הסגר ייכנס לתוקף מחר בשעה 13:00 בצהריים, למשך שבעה ימים, עד יום שישי בשעה 8:00 בבוקר.

הסגרים יוטלו בבית שמש על שכונות נחלה ומנוחה וקנה הבושם, בירושלים על שכונות רוממה, קריית צאנז ובעלז וקריית מטרסדורף, בעיר לוד על שכונות גני יער וס"ח, ברמלה על שכונת עמידר ביל"ו ובקריית מלאכי על אחוזת רוטנר ושכונת חב"ד.

בנוסף החליטה ועדת השרים להכריז על שכונות הרכבת, שניר ונווה שלום בעיר לוד כאזור מוגבל למשך 5 ימים נוספים לאחר פקיעת ההכרזה הקודמת, החל ממחר (שישי) בשעה 13:00 ועד ליום רביעי בשעה 8:00 בבוקר.

באזורים המוגבלים תוגבל הכניסה והיציאה אל האזור המוגבל ומהאזור המוגבל וכן תוגבל התנועה ופעילות העסקים בתוך האזור המוגבל עצמו.נוסף על האמור, מנכ"ל משרד הבריאות יחתום בהקדם על צו המגביל את פעילות מוסדות החינוך החל מגיל 10 בעיר מודיעין עילית, בעיר בית שמש ובשכונות ג', ז' וח' בעיר אשדוד.

נתוני משרד הבריאות שפורסמו הערב (חמישי) מעלים כי מאז חצות אובחנו 922 נדבקים חדשים בקורונה. מניין הנפטרים עלה ל-348.

מספר החולים הקשים עומד על 122, ומספר המונשמים הוא 39. בישראל ישנם 16,025 חולי קורונה פעילים. עד היום החלימו 18,452 ישראלים.

מוקדם יותר הערב הציגו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ את התוכנית "רשת ביטחון כלכלית 2020-2021", תוכנית הסיוע החדשה למשק בעקבות פגיעת הקורונה.

"שר האוצר ואני עבדנו על התוכנית מסביב לשעון, כדי שתקבלו את הכסף כמה שיותר מהר. אנחנו בעיצומה של סערה עולמית ומתגברת שלא תפסח כמעט על אף מדינה", אמר נתניהו בפתח דבריו.

נתניהו השיב לביקורת על ניהול המאבק בקורונה ואמר כי "צריך למצוא את האיזון בין הבטחת הבריאות לפתיחת הכלכלה. ההחלטות מתקבלות בשיטה של ניסוי וטעייה - כך עושות כל הממשלות".

''הצעדים שנקטנו גבו מאיתנו מחיר כלכלי כבד, פתחנו את המשק, במבט לאחור אפשר לומר שהשלב האחרון היה מוקדם מדי. אני לוקח אחריות", אמר ראש הממשלה.

''עשינו זאת בגלל שהקשבנו למצוקות שלכם אזרחי ישראל, אני לוקח על עצמי את האחריות. לציבור החרדי: כל ההחלטות מתקבלות על בסיס סטטיסטי. אני שב ומבקש את שיתוף הפעולה שלכם אזרחי ישראל. אנחנו אוסרים חתונות כדי למנוע הלוויות. תתחתנו, אבל בחתונות קטנות".

נתניהו הודיע כי "בשבוע הבא ניתן מקדמות של עד 7,500 ש"ח לבעלי עסקים, זה התשלום המיידי. אם נצטרך נביא עוד תכניות בשבועות הקרובים".

נתניהו הציג את תכנית הסיוע הכלכלי החדשה. המרכיב הראשון בתכנית הוא רשת ביטחון לשכירים שתבוא לידי ביטוי בדמי אבטלה עד סוף יוני 2021. המרכיב השני הוא רשת ביטחון לעצמאים ולבעלי עסקים שנפגעו מהקורונה - מענק מיידי של 7,500 ש''ח שיגיע לחשבון הבנק כבר בשבוע הבא. המענק יינתן לעסקים שקיבלו סיוע במאי, בלי תנאים חדשים. כמו כן, עסקים קטנים שנפגעו עד 1,300 שקלים יקבלו מענק של עד 6,000 שקלים כל חודשיים. נתניהו הוסיף כי בשבועות הקרובים יובאו לאישור עוד תוכניות בתחום הכלכלה ובתחום הבריאות.

"לגבי שכירים - מובטלים ובחל״ת - דמי האבטלה יועברו אליכם עד 2021. לגבי עצמאיים ובעלי עסקים שנפגעו מהקורונה - מענק מיידי יכנס לחשבון הבנק בשבוע הבא. בלי תנאים חדשים ובלי בירוקרטיה, מיידי. נעביר עוד כסף ונעשה עוד. ניתן עוד רשת ביטחון לעסקים קטנים וגדולים שנפגעו".

''בשבועות הקרובים נביא עוד תוכניות בכלכלה ובבריאות, כי אנחנו מחוייבים לדאוג לכל אזרחי ישראל וכי הכלכלה שלנו חזקה. אהיה מעורב אישית כל הזמן כדי לוודא שהכסף יגיע אליכם. אנחנו עושים הכל להימנע מסגר מלא. זה בידיים שלנו. כולנו חייבים לשמור על ההנחיות כדי שנצליח''.

בנוגע לוויכוח בממשלה סביב תקציב המדינה אמר נתניהו כי "כל הכלכלנים בעולם ובארץ אומרים להביא תקציב מיידי עד סוף השנה. אני פונה לגנץ - צריך להביא תקציב עכשיו. אם מורידים את הפוליטיקה, צריך להעביר את התקציב כבר בשבוע הבא. לא צריך לערב פה פוליטיקה".

שר האוצר ישראל כ"ץ הציג גם הוא את התכנית הכלכלית והכריז כי "כל המגבלות על דמי האבטלה מוסרות. כל העצמאים שהכנסתם עד 300 אלף ₪, כולל בעלי שליטה, יקבלו מדי חודשיים מענק של עד 15 אלף ש"ח והם יקבלו בנוסף לזה גם מענק עבור העסק שלהם. כאשר העסקים עד 100 מיליון ש"ח יקבלו מענקים לפי קריטריונים, הגדלנו את היקף המענק.

''אם היה אולם שנסגר בעל העסק מקבל כל חודשיים שכר של עד 15 אלף שקלים, על העסק עצמו יקבל גם את דמי הארנונה שהממשלה תשלם במקומו וגם מענק בגובה 70 אחוז מההכנסה המחויבת שלו, המחוזר המחויב".

ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד, ח''כ יאיר לפיד, הגיב לתוכנית הכלכלית שהציג ראש הממשלה בנימין נתניהו: ''מי שהקים ממשלה מנותקת של 36 שרים ו-16 סגני שרים ובאמצע המשבר עסק בעיקר בהטבות המס של עצמו, שלא יספר לנו על 'לקיחת אחריות מלאה'. התוכנית הכלכלית -חייבת להתחיל מדבר אחד שבלעדיו שום דבר לא יצליח: קיצוץ מספר השרים ומשרדי הממשלה'', תקף לפיד.

''תלונותיו על הבירוקרטיה הממשלתית מעלות את השאלה מי בעצם היה ראש ממשלת ישראל ב-11 השנים האחרונות? את דמי האבטלה לעצמאים כזכור הוא הפיל בכנסת כבר לפני שבועיים. לגבי המענקים - רוב הציבור מחכה עדיין לשתי הפעימות הקודמות. יש לקוות שהפעם זה ייראה אחרת", הוסיף.