כך פועל הסיפוח של ארדואן

ללא התנגדות או התקוממות בעולם או בארצו סיפוח ארדואן כנסייה ביזנטית לטובת האיסלאם. וזה ממש אינו המקרה הראשון.

איתמר צור , כ"א בתמוז תש"פ

ארדואן
ארדואן
צילום: רויטרס

בשקט בשקט, ביום השישי המקודש למוסלמים, הכריז הסולטאן הטורקי על הסיפוח שלו. מבנה איה סופיה ("החכמה הקדושה" בלטינית) שנבנה במאה ה-4 ככנסייה ביזנטית הוסב ביום שישי לבית תפילה מוסלמי.

אם אתם שואלים על התערבות של בתי משפט בטורקיה, אזי מקור ההחלטה היא בבית המשפט הטורקי שללא ספק פועל בהנחייתו של ארדואן. לגבי אופוזציה – גם כאן לא נרשמת התנגדות משמעותית, לגבי ביקורת של התקשורת? הצחקתם אותי! עיתונאים המתנגדים למשטר או להחלטה כזו או אחרת מוצאים את עצמם חיש מהר מאחורי סורג ובריח – כיאה לדמוקרטיה למופת.

כמובן לשמחתנו יש את המצפון והמוסר מבית היוצר של האיחוד האירופי ושאר מדינות אירופה שמטיפים השכם והערב למדינת ישראל על השליטה בשטחי יהודה ושומרון או על בניית מרפסת בשכונה זו או אחרת בירושלים. גם הפעם ממלאים האירופים את פיהם מים – שהרי הם יודעים שביקורת שלהם על הסולטאן תגרור את פתיחת שערי היציאה של טורקיה לעשרות אלפי מהגרים שימוטטו את הכלכלות של מדינות אירופה ויסכנו אותן דמוגרפית.

כנסיית איה סופיה היא מהמבנים העתיקים בעולם. במקור נבנתה בשנת 340 לספירה ועברה שיפוץ נרחב בשנת 537 בשל החלטתו של הקיסר הביזנטי יוסטיאנוס הראשון. במשך שנים ארוכות היה זה המבנה הגדול ביותר בעולם ולא לשווא אמר הקיסר דאז: "ניצחתי אותך, שלמה!" בהתייחסו לבית המקדש של שלמה בירושלים.

אולם ימיה של הכנסייה המפוארת היו ספורים, ועם כיבוש העיר קוסטנטינופול בשנת 1453 – הפכה איה סופיה לבית תפילה מוסלמי. זהו אינו המקרה הראשון בו אתר תפילה לדת אחת הופך לבית תפילה מוסלמי מיד כאשר הכובשים שמים עליו את ידיהם: הר הבית הפך לכזה במאה ה-7 עם הכיבוש המוסלמי – כך גם מערת המכפלה בחברון, המסגד האומיי המפואר בדמשק, שהיה בעברו כנסייה מפוארת שהוקדשה ליוחנן המטביל, אתרי מורשת יהודיים בארצות ערב שהפכו למסגדים ואפילו הכעבה במכה – היתה בעבר מקום תפילה פגאני של ערביי האיזור. אלם לא צריך ללכת רחוק. עם כניסת אנשי החמאס לשטחים המפונים בגוש קטיף – הפעולה הראשונה שבוצעה היתה תפילה מוסלמית בבית הכנסת של נווה דקלים – שלאחר מכן נהרס בברבריות על ידי ההמון. בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה באירופה של הסבת כנסיות ובתי כנסת למסגדים – המיקום כמובן אינו מקרי ומהווה חלק מהפצת האיסלאם על חשבון הדתות המונותאיסטיות האחרות.

הסולטאן ארדואן רואה את עצמו כמנהיג האומה המוסלמית השואף להחזיר את האימפריה העות'מאנית לגדולתה. כך ניתן להסביר שנים של כיבוש בצפון קפריסין, פלישות נרחבות לתוך שטחי סוריה, סיוע בעצימת עין לכוחות דאע"ש, פעולות לשליטה על שטחים נרחבים בים התיכון וגם התערבות גסה בענייניה הפנימיים של ישראל – שנראית בעיניו נטע זר במזרח התיכון המוסלמי.

בשנת 1934 הסב נשיא טורקיה דאז מוסטפא כאמל אטאטורק את המבנה המוסלמי למוזיאון – כזה שאינו מקודש לאסלאם או לנצרות – אלא לאונושות כולה, שתוכל להנות מהארכיטקטורה היפה של המבנה העתיק. היה זה חלק מפעילותו של אטאטורק שניסה להפוך את טורקיה ממדינה מוסלמית למדינה מודרנית – ביטול הח'ליפות האיסלאמית, מענק זכות בחירה לנשים, שינוי הכתב במדינה לכתב לטיני במקום זה הערבי – כל אלה הן רק חלק מהרפורמות של אבי האומה הטורקית, כאשר היום פועל ארדואן להחזיר טורקיה לתקופות חשוכות יותר, תוך כדי שהוא מחזיק ב"שיבר הראשי" של כניסת מהגרים רבים מארצו לשאר מדינות אירופה. ואם מישהו חושב שהאירוע הזה הוא אירוע טורקי פנימי או עסק של אירופה אזי הנשיא ארדואן צייץ בטוויטר בשפה הערבית כבר באותו יום כי הצעד של הפיכת איה סופיה למסגד הוא צעד בדרך להחזרת החירות של מסגד אל-אקצא בירושלים.

מי היה מאמין, שהרפובליקה הטורקית, שרק לפני כמה שנים דובר על כניסתה לאיחוד האירופי, הופכת משנה לשנה למוסלמית יותר וליברלית פחות, וכל זאת, תחת עינו העצומה של העולם שממשיך לשתוק.