"אלימות כלכלית היא לא אלימות"

עו"ד תמר הרפז בביקורת על הצעת החוק המשווה בין אלימות כלכלית במשפחה לאלימות: מדובר בכלי נוסף לניגוח הגבר וערעור התא המשפחתי.

שמעון כהן , ב' באב תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
אילוסטרציה: ThinkStock

עורכת הדין חיה תמר הרפז מבקרת את הצעת החוק שאושרה בוועדת שרים לבלימת תופעת האלימות הכלכלית בתוך המשפחה.

ההצעה אותה מובילה חברת הכנסת קרן ברק רואה באלימות כלכלית אלימות לכל דבר ועניין ומבקשת לאפשר תביעת פיצויים מנפגעי אלימות כלכלית.

עו"ד תמר הרפז רואה בהצעת החוק התערבות בתא המשפחתי הפרטי וגם סילוף של המונח "אלימות" וזאת כחלק משיח חדש. "אלימות היא בהכרח פיסית", היא קובעת.

לדבריה "שני דפוסי התנהגות האלה, גם ההתערבות בתא המשפחתי, וגם ה"שיחדש" מאפיינים פרוגרסיביות שהתנועה הפמיניסטית נמנית עליה כאשר היא שואפת כל העת למשטר את המרחב הפרטי ולהיות מעין "אח גדול"". תמר הרפז משווה את ההתערבות בחיי הפרט שבהצעת החוק לחוק שעבר ומחייב כל זוג שמתגרש לעבור קודם גישור "במקום להשאיר את ההחלטה הזו לשיקול דעתם הפרטי".

לדבריה "ההשלכות של החוק הזה תהיינה רעות. ראשית משום שכאשר בן זוג אחד נוטה להיות בזבזן, פעמים רבות בן הזוג השני עוצר ומאזן אותו. כעת האיזון הזה ייפגע ויותר בתים עלולים להיכנס למצב כלכלי קשה. בנוסף, מדובר בסוגיה שתעלה לא כאשר בני הזוג חיים בהרמוניה, אלא כאשר קורה ביניהם שבר והם מתגרשים. במציאות שכזו נושא ה"אלימות הכלכלית" יהפוך לסוגיה נוספת להתדיינות ולתקיפות הדדיות בהליכי הגירושים הרוויים גם כך בכעסים ומתחים".

עו"ד תמר הרפז אינה מקבלת את הטענה לפיה קיים שוויון בין המינים בהצעת החוק. "אמנם הצעת החוק מנוסחת כאילו היא מכוונת לשני המינים, אולם בפועל היא נתפסת כזו שבאה להגן על נשים, ולראיה בכל הראיונות והכתבות שפורסמו סביב הצעת החוק הזו דובר על נשים כנפגעות".

"הצעת החוק אם תתקבל עתידה להיות מופעלת דווקא במצבים של גירושים, שזה שלב שבו דווקא הגברים הן האוכלוסייה שמוצאת את עצמה מופלית פעמים רבות, בין השאר בשל נטיית הערכאות לענייני משפחה לטובת הנשים ונגד גברים. משום כך הצעת החוק הזו לא תורמת לאיזון, אלא להיפך, היא רק עוד יותר מפרה אותו כי היא נותנת עוד כלי לפגוע בגברים".

בהקשר זה מוסיפה עו"ד תמר הרפז כי "תשלומי המזונות הם בין התשלומים היחידים שהמערכת לא מתחשבת לגביהם בתקופת הקורונה. אבות נאלצים להמשיך לשלם מזונות מלאים, בין אם הם פוטרו מעבודתם או הוצאו לחל"ת. בתי הדין ובתי המשפט לא מקבלים את הטענה שהכנסת הגבר פחתה בגלל הקורונה. אני מכירה אב שהילדים נמצאים אצלו בגלל שהאם בבידוד ועדיין הוא מחויב לשלם לה דמי מזונות מלאים. מעניין שהניצול הזה לא מעניין איש".