נגיד בנק ישראל: "חייבים לאשר תקציב בהקדם"

נגיד בנק ישראל חושש כי ישראל תיוותר ללא תקציב מדינה מסודר בשל המחלוקות הפוליטית. "פחות כלים ודרגות חופש להתמודד עם המשבר".

ערוץ 7 , ב' באב תש"פ

פרופ' אמיר ירון
פרופ' אמיר ירון
צילום: דוברות

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון מתריע בראיון ל"מעריב" כי במצב הנוכחי ישראל עלולה למצוא את עצמה ללא תקציב כלל.

"כל יום שעובר ללא תקציב מאושר משאיר לממשלה פחות כלים ודרגות חופש להתמודד עם המשבר. חייבים לאשר תקציב. אין לי בעיה עם תקציב דו־שנתי או תקציב רק ל־2020, מה שחשוב הוא שיהיה בהקדם תקציב שישפיע בצורות הנכונות", אמר ירון.

לדבריו, "אם יוחלט שיהיה תקציב דו־שנתי, חשוב שתהיה אפשרות לעדכן אותו בתחילת 2021 (כפי שקובע סעיף 30 להסכם הקואליציוני). חשוב שבמעט הזמן שנותר נספק לממשלה את הכלים ליציאה מתקציב המבוסס על הוצאה של 1:12 מהשנה הקודמת. חשוב ביותר שהתקציב יכלול דרגות חופש שיאפשרו את התכנון קדימה".

ירון טוען כי הטלת סגר מוחלט נוסף תפגע קשות במשק הישראלי. "אם נכנסים לסגר אזי העיתוי הנוכחי של תוכנית המענקים אפקטיבי פחות. אני מקווה מאוד שלא נצטרך ללכת לסגר מלא. המחיר של סגר מלא הוא אובדן תוצר של 750 מיליון שקל בסוף שבוע אחד. חשוב להכין כבר כעת את המהלכים של האצה במשק".

המשק מבחינתו, נראה רחוק מאוד ממצב של התאוששות. "אם עד לפני כמה שבועות ההערכה הייתה שאנחנו מקווים לעקומת V במשק (צניחה מהירה והתאוששות מהירה) ושהסיוע יתמקד בחודשים מרץ־יוני, כרגע אנחנו עוברים לאירוע הרבה יותר ארוך ומורכב שיהיו בו התפרצויות נוספות. בנובמבר־דצמבר צפוי גל שלישי, ובמקרה של סגר תהיה התכווצות של 9% בתוצר והאבטלה בסוף 2020 תמריא ל־12%".

"תחזית הצמיחה שניתנה בהחלטת הריבית לפני שלושה שבועות תעודכן כלפי מטה בעדכון הריבית הבא. אנחנו נמצאים לפני התרחיש הפסימי - מרחק של 5% מתוואי הצמיחה הנורמלי, וזה משהו דרמטי וכואב במיוחד", מסכם הנגיד.