סין מגיבה לארה"ב: סיגרו את הנציגות

המתיחות בין וושינגטון ובייג'ינג הולכת וגוברת והסינים מגיבים לסגירת נציגות שלהם ביוסטון שהאמריקנים טענו ששימשה כמרכז ריגול.

תגיות: סין ארה"ב
ניצן קידר , ג' באב תש"פ

מייק פומפאו
מייק פומפאו
צילום: רויטרס

העימות בין סין וארה"ב עולה מדרגה. בבייג'ינג דורשים היום (שישי) מארה"ב לסגור את הנציגות הדיפלומטית שלה בעיר צ'נגדו שבדרום-מזרח המדינה בתוך שלושה ימים.

זאת, בתגובה להחלטה האמריקנית לסגור לאלתר את הנציגות הסינית ביוסטון, בטענה שהיא משמשת כמרכז ריגול נגד ארה"ב.

הממשל הסיני אמר כי סגירת הנציגות היא צעד לגיטימי ונדרש במסגרת יחסי גומלין בין מדינות, בעוד הצעד האמריקני היה "לא דיפלומטי ומנוגד לכל היגיון".

לא לחינם בחרו הסינים בנציגות בצ'נגדו, הפועלת כבר 35 שנים. היא נחשבת אסטרטגית מאוד עבור האמריקנים משום שהיא משמשת כתובת עבור אמריקנים המצויים בטיבט וסצ'ואן.

מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, הסביר הלילה שהצעד האמריקני בסגירת הקונסוליה הסינית נעשה לאחר שהוכח מעבר לכל ספק שהיא משמשת מוקד ריגול. "הקונסוליה שימשה מרכז שלא עסק רק בריגול אלא בגניבה של קניין רוחני. החקירה התקיימה כבר משנת 2017 והנשיא עודכן בה באופן תדיר. אנחנו צריכים לדעת לשמור על עצמנו מפני סין".

שלשום פרצה דליקה בנציגות הסינית ביוסטון והנשיא טראמפ התבטא ואמר כי לדעתו, "השריפה נגרמה בשל שריפת מסמכים ודפים שרצו להעלים מאיתנו".

טראמפ ציין כי לא יהסס לסגור נציגויות סיניות נוספות בשטח ארה"ב, אם יוכח שפעלו באופן דומה.