רוסיה גרמה לברקזיט?

סקר חדש מעלה: 49 אחוזים מהבריטים מאמינים כי "רוסיה התערבה במשאל העם בנושא הברקזיט" ומאשימים את רוסיה במעורבות בבחירות אשתקד.

ניסן צור , ה' באב תש"פ

ולדימיר פוטין
ולדימיר פוטין
צילום: רויטרס

כמעט מחצית מהציבור הבריטי סבור כי ממשלת רוסיה התערבה במשאל העם בנוגע לפרישה מהאיחוד האירופי, וכן בבחירות הכלליות שהתקיימו בשנה שעברה.

מתוצאות סקר חדש, שערכה חברת מחקרי דעת הקהל "אופיניום" בבריטניה, עולה כי 49 אחוזים מאזרחי בריטניה מאמינים כי "הייתה מעורבות רוסית במשאל העם בנוגע לברקזיט". רק 23 אחוזים השיבו כי לא היתה מעורבות כזו.

47 אחוזים מהנשאלים האמינו כי "היתה מעורבות רוסית בבחירות הכלליות שהתקיימו בשנת 2019".

ממצאים נוספים מהסקר מעלים כי 46 אחוזים מאמינים שרוסיה התערבה בבחירות הכלליות בשנת 2017, ומעל 40 אחוזים בטוחים כי הקרמלין השפיע גם על תוצאות הבחירות הכלליות בשנת 2015.

ממצאי הסקר מגיעים ימים ספורים לאחר שוועדת המודיעין והביטחון של של הפרלמנט הבריטי פרסמה דו"ח מיוחד בשבוע שעבר, בו נקבע כי "הממשלה הבריטית לא ניסתה לחקור מעורבות רוסית אפשרית משאל העם בנושא הברקזיט, והעריכה בצורה רעה את האיום הרוסי".

הסקר גם מעלה כי לאחר שג'רמי קורבין סיים את תפקידו כיו"ר מפלגת הלייבור, המפלגה רושמת עלייה משמעותית בסקרים ומצמצמת את הפער מהמפלגה השמרנית ל-4 אחוזים בלבד, כאשר היא זוכה ל-38 אחוזים מול 42 אחוזים של המפלגה השמרנית.

מרבית הבריטים, 46 אחוזים, טוענים כי "ממשלת בריטניה נכשלה בטיפול במגיפת הקורונה" בעוד 32 אחוזים בלבד תומכים בדרך בה ניהלה הממשלה את המשבר.