בג"ץ: אין חובת ריחוק בין אסירים

בג"ץ דחה עתירה שהגיש ארגון עדאלה יחד עם בנות משפחה של מחבלים כלואים בדרישה לאפשר ריחוק חברתי בין אסירים בתקופת הקורונה.

ערוץ 7 , ו' באב תש"פ

כלא
כלא
צילום: איסטוק

שופטי בג"ץ דחו בסוף השבוע עתירה שהגישו רעייתו של מחבל ואמו של מחבל נוסף נגד שירות בתי הסוהר, יחד עם ארגון עדאלה, בדרישה לאפשר ריחוק חברתי בתאי האסירים הביטחוניים בכלא גלבוע.

"אי נקיטה בפעולות אקטיביות להפחתת הצפיפות באגפים של האסירים הבטחוניים יש בה כדי לסכן את חיי האסירים ואת בריאותם", נטען בעתירה.

השופטים קבעו בפסקי הדין כי "דין העתירה להידחות. התקנות המחייבות ריחוק חברתי אינן חלות בענייננו, מן הטעם שמחוקק המשנה החריג 'בני אותו תא משפחתי או יחידים השוהים יחד במקום מגורים אחד'".

לדברי השופטים, "בהיבט הלשוני וגם בהיבט התכלית, החרגה זו חלה על מצבים שונים, לרבות אסירים השוהים יחדיו באותו תא, הגם שהשהייה בתא נכפתה עליהם מכוח המאסר שאותו הם מרצים".

"לכך יש להוסיף, כי הריחוק החברתי אינו מטרה כשלעצמה אלא אמצעי שנועד להתמודד עם מגיפת הקורונה, ובנושא זה נחה דעתנו כי המשיב 1 (שב"ס) נקט ונוקט בשורה של אמצעים ופעולות לשם התמודדות עם מחלת הקורונה. העותרים גם לא הצביעו על פעולה קונקרטית כזו או אחרת שבה יש לנקוט", הוסיפו השופטים.

השופטים ציינו עוד, "על פי הנתונים שנמסרו לנו על אודות התחלואה בקרב האסירים בכלל והאסירים הבטחוניים בפרט, הרי שהמצב בבתי הכלא, נכון לכתיבת שורות אלה, טוב בהרבה מהמצב בקרב האוכלוסיה הכללית. בהיבט זה, העתירה אינה מציפה בעייה קונקרטית הדורשת פתרון".

"כאמור, העתירה לא הציפה בעיה של ממש, לא בהיבט המשפטי ולא בהיבט העובדתי, נוכח הנתונים שהוצגו. העותרת 1 (עדאלה) תשא בהוצאות המשיבים בסך 5,000 ש"ח", חתמו השופטים את פסק הדין.