בג"ץ: "בידוד" אינו מזכה בדמי מחלה

בג"ץ קבע כי תעודת המחלה הגורפת שהוציאה המדינה לכל העובדים שחויבו בבידוד אינה תקפה, אך העניק למדינה כחודשיים להתארגנות.

ערוץ 7 , ו' באב תש"פ

אסתר חיות
אסתר חיות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שופטי בג"ץ, הנשיאה אסתר חיות והשופטים עוזי פוגלמן ואסתר חיות קיבלו היום (שני) את שתי העתירות שדרשו לבטל את ההסדר לפיו עובדים המחויבים בבידוד ביתי למרות שאינם חולים יזכו לדמי מחלה.

עם זאת השופטים קבעו כי ביטול ההסדר לפיו עובד הנמצא בבידוד אך לא נדבק בקורונה יקבל דמי מחלה ייכנס לתוקף רק ב-30 בספטמבר, זאת על מנת להעניק למדינה שהות להיערך למצב שנוצר.

פסק הדין ניתן בעתירה שהגישה חברת 'סל' שירותי סיעוד ובעתירה נוספת שהוגשה על ידי התאחדות התעשיינים בישראל, התאחדות המלאכה והתעשייה בישראל וארגון חברות הניקיון בישראל.

בחוות הדעת העיקרית קבע השופט שטיין "חוק דמי מחלה לא אִפשר לראש שירותי בריאות הציבור להוציא את תעודת המחלה הגורפת כדי לחייב באמצעותה את כלל המעסיקים בישראל לשלם לעובדיהם, שבבידוד כפוי, דמי מחלה אף כשאלו אינם מגלים שום תסמיני מחלה ואין הם נשאים של הנגיף. תעודה זו הוצאה אפוא בחוסר סמכות ודינה בטלות".

"אנו מצויים במצב חירום לאומי חסר תקדים. כולנו דואגים, כולנו נזהרים, וכולנו עוטים את המסכה כדי למנוע הדבקוֹת. בד-בבד, אנחנו ממשיכים לדבר באותה שפה ולעשות שימוש באותם עקרונות משפטיים ששימשונו בהצלחה מקדמת דנא", הוסיף השופט.

לדבריו, "במקרה שלפנינו, שפה זו ועקרונות אלה אומרים לנו כי 'חולים סטטיסטיים' השוהים בבידוד מניעתי, בעודם נקיים מתסמיני מחלה ומהנגיף, אינם חולים בשום מחלה אשר שוללת את יכולתם לעבוד; כי אי-כושרם לבצע את עבודתם נכפה עליהם על ידי צו-בידוד שלטוני, ולא על ידי מחלה; וכי תעודת המחלה הגורפת, אשר ניתנה בעניינם על ידי רשב"צ, איננה בגדר 'תעודת מחלה' כהגדרתה בתקנות דמי מחלה, שהצגתה מזכה את העובד החולה בדמי מחלה בהתאם לחוק דמי מחלה".

על פי הצעתו של השופט חויבה המדינה לשאת בהוצאות העותרים בכל אחת מהעתירות בסכום של 25 אלף ש"ח לכל עתירה.

עו"ד ליאת תבל, יוזמת ומגישת הבג״ץ ממשרד meilaw, שהגישה את העתירה בשם חברת ״סל״ שירותי בריאות, ברכה על פסיקת בג״ץ, "אנו מברכים על הפסיקה. נעשה פה צדק עם המעסיקים ועם העובדים. הטלת ימי הבידוד על כתפיהם של המעסיקים והעובדים באמצעות החשבתם בתור ימי מחלה הייתה מעשה לא חוקי ומעשה של אבסורד. אנחנו במצב בו גם המעסיקים בקריסה וגם העובדים חיים בחוסר ודאות כלכלית, אך טבעי שבמצב זה המדינה תקח את האחריות ותשפה את המעסיקים והעובדים על ימי הבידוד. כפי שקבע בג"ץ בפסיקתו על המדינה יהיה עתה לקבוע הוראות מתאימות לטובת העובדים והמעסיקים בנושא. ובכוונתנו לעקוב אחר ביצוע פסיקת בג"ץ בנושא".