הקורונה כגשר חרדי-חילוני

בראשית משבר הקורונה התחדדו הפער והקיטוב בין הציבור החרדי לשאר המגזרים. בגל השני משהו השתנה והקורונה הפכה למגשרת.

שמעון כהן , ו' באב תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עד כמה תורמת התקשורת לליבוי היצרים בין המגזרים השונים בעת הסוערת הזו של מאבק בהתפשטות הקורונה? על הסוגיה הזו שוחחנו עם יועץ התקשורת עמיחי זבולוני שהקים את קורס התקשורת לחרדים 'שגרירים חרדים בתקשורת'.

יחס התקשורת לחרדים הוא סוגיה מורכבת שהיום היא מורכבת פי כמה מבעבר, אומר זבולוני. "יש בעיה מקדמית בחיבור החרדים והתקשורת. באופייה החברה החרדית מסוגרת ופחות מחוברת, ולכן גם הרבה פחות מכירה את התקשורת ברמה הפשוטה ביותר, איך מדברים עם התקשורת, מה מעניין תקשורת ואיך מהדהדים צדדים חיוביים בתקשורת. המחסור בידע שם אותם בעמדה מאוד בעייתית, לא יודעים איך להגיב". זו, לטעמו של זבולוני, אחת הסיבות לנתק המתסיס עוד יותר את הקיטוב בין המגזרים.

עם זאת זבולוני, המכהן כסמנכ"ל לקוחות ב"משעל ורניק תקשורת", מציין כי הדור הצעיר במגזר החרדי מחולל שינוי והוא מכיר קצת יותר את פניה של התקשורת ועם הזמן נוצר איזון.

"החיכוכים האלה התעצמו באופן דרמטי בעקבות משבר הקורונה והאמירה של הרב קנייבסקי שיצרה בלאגן", אומר זבולוני המציין כי ככל שמשבר הקורונה נמשך נוצרו גם לא מעט גשרים בין המגזרים. בין השאר בעקבות מה שהוא מגדיר כחיבור טבעי לתקשורת, "יותר מכירים, יותר מבינים ויותר מקבלים את הביקורת ואת העיסוק בהם".

עוד הוא מזכיר את תשומת הלב התקשורתית שניתנת לאישים כדוגמת יהודה משי זהב ככאלה שפרצו את גבולות המגזר והציגו את פני המגזר החרדי לציבור הרחב. במקביל גם הציבור הרחב אינו מסתפק בתיוג שמבצעת התקשורת והוא מתעדכן מכלי תקשורת נוספים ובהם גם הרשתות החברתיות, ובכך הוא מקבל תמונה מורכבת יותר של המציאות.

עוד מציין זבולוני כי "היחס למגזר החרדי הוא הרבה פעמים בהשוואה למגזרים האחרים". דוגמא לכך הוא מוצא בניסוי שבוצע בארגון 'גשר'. "בדקנו את יחס הציבור הרחב לציבור החרדי, ואם בהתחלה היה כעס גדול וחוסר סימפטיה כלפי המגזר החרדי, הרי שבגל השני היו מסיבות הסלב'ס, התכנסויות בחוף הים ועוד וראינו שאם יהיה סגר נוסף רוב הציבור סבור שהציבור החרדי יהיה ממושמע לפחות כמו הציבור הכללי. בנוסף, מחצית מהציבור סבור שהתקשורת לא סיקרה באופן הגון את המגזר החרדי ושפטה אותו לחומרה. התחילו להבין את המגבלות של הציבור החרדי, את זה שהוא גר בבתים קטנים יותר".

למעשה, משבר הקורונה יצר גשרים בין המגזרים. המגזר הכללי הבין את המורכבות החרדית ומנגד הציבור החרדי הבין את ערך ההקשבה להנחיות שמגיעות מגופים "חילוניים" כדוגמת משרד הבריאות ולא רק מכיוון רבנים. "הקורונה טרפה את הקלפים. בשלב מסוים התחילו לדבר בשפה של המגזר החרדי וזה הצליח. בהתחלה דיברו אליהם במסרים שלא דיברו אליהם וכשהבינו איך לדבר אליהם זה הצליח. התקשורת למדה לדבר בשפה של החרדים".

עמיחי זבולוני
צילום: יח"צ