הרב גורן כתב: "החלטה זו עלולה להיות בכייה לדורות"

נחשף מכתב של הרב גורן לשר הביטחון משה דיין בעקבות החלטתו למסור את הר הבית לידי ירדן.

יהונתן גוטליב , ו' באב תש"פ

הרב שלמה גורן זצ"ל
הרב שלמה גורן זצ"ל
צילום: לע"מ

ארכיון הרב גורן חושף הערב (שני) את המכתב ששלח הרב שלמה גורן זצ"ל לשר הביטחון המנוח משה דיין, כשהחליט למסור את הר הבית לידי הוואקף הירדני.

"החלטה זו עלולה להיות בכייה לדורות", כתב הרב גורן במכתב שכותרותו היתה, "זכותנו על הר הבית".

"הסגרת הר הבית, לאחר שחרורו, למוסלמים או אפילו סגירת השער היהודי שבידנו, מהווה נסיגה חמורה בתהליך הגאולים. הדורות הבאים לא יסלחו לנו על זאת".

הרב גורן אף צופה את פני העתיד וכותב, "על אף המגבלות ההלכתיות, על פי דין חייבים למסור את הנפש על מנת שהר הבית יישאר פתוח בידי ישראל".

הרב אלישע וולפסון, החוקר שנים רבות את הנושא ומרצה על הר הבית כתב כי "המכתב הזה, שמתפרסם הערב מעיד על כך שהרב גורן חזה את הבכייה לדורות על הסגרת הר הבית למוסלמים, ועל כך שעל תוצאות מעשה זה של דיין אנו משלמים מחיר כבד ביותר עד היום".

"ב-15 באוגוסט 1967, תשעה באב הראשון לאחר מלחמת ששת הימים, נכנסו הרב הראשי הצבאי שלמה גורן ואנשי הרבנות הראשית מבעד לשער המוגרבים אל רחבת הר הבית. הם נשאו עמם שופר, ארון קודש ובימה ניידת, והתפללו במקום תפילת מנחה. כעבור שלושה ימים, בשבת נחמו, רצה גורן להקהיל ברחבה אלפי מתפללים יהודים ולקבוע בכך תקדים. אך משה דיין חסם אותו מלעשות זאת. זו היתה הפעם האחרונה שבה יהודים הורשו להתפלל בהר הבית, ונכנס לתוקף ה'סטטוס קוו' שקיים במקום עד היום. בימים האלה, עלינו לתקן את מעשיו של דיין, ולעלות להר הבית בטהרה, על פי חזונו ותורתו של הרב גורן זצ"ל, שהיה החלוץ הראשון לעליית יהודים בטהרה להר הבית", דברי וולפסון.טוען....

הטקסט המלא של מכתב הרב גורן זצ"ל למשה דיין ז"ל

תסלח לי שאני פונה אליך שלא בצינורות המקובלים. מאחר והעניין חורג מהנושאים הרגילים שאני דן בהם.

בהיותי אמש במסיבת "שבע ברכות" לזוג הצעיר שלנו, הודיע לי שר הדתות כי מאז השריפה באל-אקצא, נסגר שער המוגרבים בפני הקהל. סגירה זו באה כתוצאה של דרישת רשעי-מוסלמים למסור להם את כל שערי הר הבית, וזאת כאשר ידע שהאשמים העיקריים לשרפה זו הם שומרי הוואקף מקבלי השוחד במקום.

חוששני מאוד שסגירת שער המוגרבים מהווה הסגרת הר הבית לוואקף, ופירושו האמיתי הוא הסגרת קדשי הקדשים של האומה לצוררי ישראל. החלטה זו עלולה להיות בכיה לדורות.

ככל שאנו נוותר למרצחים האלה, הם יראו בזאת רתיעה ופחד ויחציפו יותר ויותר את פניהם. והלא מקרא מפורש הוא בתורה "ואם לא תורישו את יושבי הארץ מפניכם והיה אשר תותירו מהם, לשיכים בעיניכם ולצנינים בצידכם וצררו אתכם על הארץ אשר אתם יושבים בה (במדבר ל"ג, נ"ה).

אני מאמין באמונה שלמה שאנו חיים בדור הגאולה בו הולך ומתגשם חזון הבית השלישי, ושחרור הר הבית מהווה שלב חשוב ומכריע בתהליך הגאולה השלישית. השליטה היהודית על הר הבית מהווה גם מבחינה היסטורית סמל לחרות העם בארצו, ושום הישג צבאי או מדיני לא יבוא במקום שליטתנו על הר הבית.

על אף המגבלות ההלכתיות שהכניסה להר הבית מעוררת אצל יהודים דתיים אחרים, הרי על פי דין חייבים למסור את הנפש על מנת שהר הבית ישאר פתוח בידי ישראל. אני משוכנע שם לא תעזור לנו סגירה זו, כי תאבונם יגבר מיד וילך ובמצב כזה יתחילו לדרוש הטלת מגבלות על הגישה לכותל המערבי, אם כי אין קדושה יתירה על רחבת הכותל המערבי על פני שאר בתי כנסיות בירושלים, מה שאין כן הר הבית, עליו ניבא הנביא "והביאותים אל הר קדשי ושמחתים בבית תפילתי... כי ביתי בית תפלה יקרא לכל העמים (ישעיהו נ"ו, ז').

הסגרת הר הבית לאחר שחרורו, למוסלמים או אפילו סגירת השער היהודי שבידנו מהווה נסיגה חמורה ביותר בתהליך הגאולים ובחזון המשיחי ההולך ומתגשם. והדורות הבאים לא יסלחו לנו על זאת. אני קורא לך איפוא: להגשים את קריאת הנביא לאחרית הימים: פתחו שערים ויבוא גוי צדיק שומר אמונים (ישעיהו כ"ו).

אני שב ומודה לך על הכבוד שהנחלת לנו בבואך להשתתף בשמחת הכלולות של בתנו עם ב"ל, ועל השי הנאה שהואלת להעניק להם.