פרופ' רוני גמזו: האמון ירד והמגפה עלתה

הפרוייקטור, שנבחר על ידי ראש הממשלה ושר הבריאות, הציג את המתווה בו ינהל את המשבר. "לבצע קטיעה אפקטיבית של שרשראות ההדבקה".

ערוץ 7 , ז' באב תש"פ | עודכן: 22:42

פרופ' רוני גמזו, מי שנבחר בשבוע שעבר להיות מנהל משבר הקורונה מטעם הממשלה, מציג הערב (שלישי) את התוכנית שלו להתמודדות עם הנגיף.

בתוכנית יהיה מרכיב משמעותי של אכיפה והגבלות, אך סגר יינקט רק במצב קיצוני במיוחד. לצד זאת, גמזו ייקח אחריות על נושא הבדיקות שבימים האחרונים נראה שהולך ונחלש.

בפתח התדרוך אמר ראש הממשלה נתניהו, "תוכנית ממונה הקורונה גמזו בתמצות - 'ביחד'. אנחנו עושים את התוכנית הזו יחד, ורק כך נצליח בה".

שר הביטחון גנץ אמר, "מזה מספר ימים ובתיאום עם הרמטכ"ל החלה העבודה בצה"ל להקמת מפקדה שתעסוק בקטיעת שרשרת ההדבקה. המעבדה תעמוד לרשותך, פרופ' גמזו, לכל דבר שתצטרך. צה"ל יודע לנצח מלחמות והוא ידע לנצח גם את המערכה הזו. שיהיה בהצלחה".

שר הבריאות אדשלטיין אמר, "עם מערכת בריאות חזקה יותר, כולל רופאים ואחיות נוספים שנקלטים בימים אלה, עם ניסיון שצברנו ועם צוות מקצועי שהצטרף אליו פרופ' גמזו. יחד עם כל הגורמים, בסיוע שיקבל מכל צמרת משרד הבריאות, אני בטוח שנצליח".

פרופ' רוני גמזו, שנתן את התדריך הסביר, "הייתי חייב להכין את התוכנית מהר, לבצע הערכת מצב ולחשוב מה אנו צריכים לעשות".

לדבריו, "ראינו ירידה באמון וזה גרם למצב שהמגפה עלתה. מצד הממשלה החוזה החדש הוא שקיפות, מקצועיות, ענייניות ושיתוף. אנחנו לא ניתן יותר יד להגבלות שאין בהן היגיון. אני אחראי, אני לא אתן שיהיו כאן הגבלות שיפגעו בכלכלה ואין בהן היגיון".

בהמשך התייחס גמזו לגיוס מערכת הביטחון למערך הבדיקות והחקירות האפידמיולוגיות, "הדבר החשוב ביותר הוא שאנחנו צריכים בעצמנו לבצע קטיעה יותר אפקטיבית של שרשרת ההדבקה. אני מצטער אבל היום זה לא קורה. סליחה מערכת הבריאות ומשרד הבריאות - זה לא שלנו. זו לא רפואה זו אופרציה וזו הנדסה ואני שמח שצה"ל לקח את זה. יש לו את היכולות הטכנולוגיות והכלים. זה אומר הרבה יותר בדיקות אבל קיצור הזמנים של הכל".

גמזו הראה נתונים לפיהם במדינות בארצות הברית שבהן שיעור עטיית המסיכות היה נמוך התחלואה עלתה: "אני פונה לילדים, תגידו לאבא ואמא לשים מסכה. אנחנו לא מתכוונים לשנות את חובת עטיית מסיכות במרחב הציבורי. אני בטוח שאפשר לעשות את זה, אפשר למגר את התחלואה".

65,791 בני אדם אובחנו כמי שנדבקו בנגיף הקורונה מאז פרצה המגפה במדינת ישראל, כך מדווח הערב (שלישי) משרד הבריאות.

מאז חצות הלילה הלכו לעולמם שמונה חולי קורונה נוספים ומספר הנפטרים הכולל עומד הערב על 486. 32,157 בני אדם שנדבקו בנגיף מוגדרים נכון להערב כמי שהחלימו מהמחלה, ואילו 33,148 חולים מוגדרים הערב כחולים פעילים.

מקרב החולים הפעילים מאושפזים בבתי החולים 739 בני אדם. מצבם של 316 חולי קורונה מוגדר הערב קשה, 97 מהם מונשמים. מצבם של 153 חולים נוספים מוגדר בינוני.