בנות סמינר - פוטנציאל אדיר לשוק התעסוקה

מחקרי המכון החרדי למחקר ומדיניות מבקשים לגשר בין החברה החרדית על יכולותיה ועל צרכיה המגזריים לבין החברה הכללית בישראל.

תגיות: חרדים
שמעון כהן , ז' באב תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

לפני מספר ימים מונה מנכ"ל חדש למכון החרדי למחקר ומדיניות, רועי כהן, שהחליף את חבר הכנסת פינדרוס מיהדות התורה.

בראיון לערוץ 7 הוא מספר על יעדיו של המכון המתמקד במחקריו בצרכיה של האוכלוסייה החרדית בישראל.

"המכון הוא מכון מחקר שמתמקד באוכלוסייה החרדית. אנחנו לא מבצעים מחקרים למדפי האקדמיה ולא כדי שיצברו אבק בספר אלא כדי להשפיע וליצור אימפקט. המטרה היא לשנות מציאות ולייצר משהו בשטח שישנה עבור המגזר החרדי ומקבלי ההחלטות והמדיניות", אומר כהן ומספר:

"כל נושא שאנחנו מטפלים בו יש לו שני מובילים, הראש הראשון הוא מתודולוגי שמתבסס על נתונים, יכול להיות חרדי או לא חרדי, והראש השני הוא הראש החרדי של איש השטח שמכיר את השטח ואת העבודה על בוריים. כלומר שבכל נושא שאנחנו מטפלים יש לנו הבנה מהשטח וגם גיבוי בנתונים וגם היתכנות להטמעה בשטח".

"בגלל שאנחנו מגיעים מתוך העולם החרדי ומחוברים לעולם החרדי ולמקבלי ההחלטות אנחנו מבינים את המשמעויות וההשפעות ויודעים לייצר תכניות ישימות התואמות את צרכי העולם החרדי, העולם שלו והשפה שלו" דברי כהן.

לדבריו היעד הוא דו צדדי, גם להביא את הציבור החרדי אל החברה הישראלית וגם כדי לשמש את החברה החרדית עצמה. דוגמא לפעילות המכון מציג כהן בתחום הדיון שבו עוסקים מחקרי המכון לא מעט:

"לפני ארבע שנים כתבנו תכנית אסטרטגית עם משרד השיכון והממשלה אימצה את התכנית כהחלטת ממשלה, וקבעה שנייצר תדריך תכנון. כלומר שיחד עם הגורמים הרלוונטיים יצרנו תדריך לאיך בונים שכונה חרדית, שיש לה מאפיינים שונים לגמרי משכונה אחרת, החל מתברואה, חדרי מדרגות, שטחים ציבוריים, מוסדות חינוך ועוד".

משמעות הדברים היא ש"צריכים להבין את המשמעויות של ההחלטות, את המאפיינים המיוחדים של המגזר החרדי". לדבריו ברשויות המקומיות ובארגוני החברה האזרחית לא היו די מודעים לייחודיות המגזר החרדי ולדרישותיו ומתוך כך לא ידעו איך לבצע הטמעה בשטח של הדברים.

האם המשמעות היא קיבוע הבידול המגזרי של החברה החרדית לעומת החברה הכללית? האם הקמת שכונה בעלת מאפיינים חרדים אינה מקבעת את השכונה ככזו גם לאורך שנים קדימה? כהן משיב ומדגיש את התייחסותו לשכונה חרדית שיכולה להיות בערים שונות בעלי מאפיינים שונים. בנוסף, הוא מזכיר כי אכן לציבור החרדי צרכים שונים מאשר לאלה של שאר המגזרים. זלזול והתעלמות מהצרכים הללו ימנעו חיים משותפים שכן ציבור חרדי לא יגיע למגורים בערים שאינן יודעות לתת מענה לצרכיו.

דוגמא נוספת לתחום בו עוסק המכון מציג רועי כהן בתחום ההייטק: "תעשיית ההייטק חסרה כוח אדם איכותי ומיומן. הממשלה עשתה הרבה צעדים למציאת עוד מהנדסים. מנגד יש באוכלוסייה החרדית כוח אדם איכותי ולא מנוצל. מדובר בנשים שלו היו חילוניות היו מהנדסות, רופאות, מדעניות וכו' אבל מאחר והן חרדיות הן לא פונות למקצועות הלו אלא לתחומי החינוך וכיוצא באלה. כלומר יש פוטנציאל של הון אנושי בחברה החרדית ואם אנחנו מחברים זאת לצורך של המדינה בכוח אדם אנחנו יוצרים תכנית עם אימפקט אדיר שישפיע על משקי הבית החרדיים וגם על התעשיות הביטחוניות ותעשיית ההייטק".

כהן מספר על סקר שמגלה שאם כיום יש 10,000 בנות סמינר הרי שבעוד עשור יהיו 17,000 בנות סמינר שהן "פוטנציאל אדיר שצריך להבין את הבעייתיות כדי לייצר התאמות שיאפשרו הזרמה שלהן לשוקק התעסוקה האיכותית. אנחנו גם מכשירים אותן ברמה מאוד גבוהה שתשתלב עם עולם הערכים הצרכים והיכולות שיש במגזר החרדי".

רועי כהן
צילום: יח"צ