"אזרחים מחמיצים את ההודעה על בידוד"

לרבים מבין מחזיקי טלפונים כשרים יש קושי לקבל את ההודעה הקולית המודיעה על כניסה לבידוד לאחר שנחשפו לחולה קורונה

מיכל לוי , ז' באב תש"פ

מחלקת טיפול נמרץ קורונה בבית החולים שיבא תל השומר
מחלקת טיפול נמרץ קורונה בבית החולים שיבא תל השומר
צילום: איתן אלחדז/TPS

הוועדה לפניות הציבור דנה בנושא הנגשת מידע חיוני למחויבי בידוד, לבעלי מכשירים סלולריים עם שיחות קוליות בלבד.

הדיון התקיים בעקבות פניות רבות שהגיעו לוועדה לפניות הציבור מהן עלה כי לרבים מבין המחזיקים בטלפונים כשרים יש קושי לקבל את ההודעה הקולית המודיעה על כניסה לבידוד לאחר שנחשפו לחולה קורונה.

בפתח הישיבה אמר יו"ר הוועדה ח"כ יעקב טסלר: "ישנם אלפי תושבים מהמגזר החרדי, קשישים וממגזרים נוספים שאינם יכולים לקבל הודעה כתובה בדבר הוראה להיכנס לבידוד, אלא הודעה קולית בלבד.

"לא תמיד הטלפון נמצא לידם ולכן הם מפספסים את ההנחיה להיכנס לבידוד, ולעיתים גם אם הם מאזינים להודעה הם לא מספיקים לקלוט את כל הפרטים שנאמרים בהודעה הקולית ולהפנים את הפרטים".

עוד הוסיף כי כשאזרחים מנסים לחזור ולקבל שוב את ההנחיות באמצעות מוקד משרד הבריאות הם נאלצים להמתין שעות רבות עד לקבלת מענה.

לדברי יו"ר הוועדה, יש צורך לפרסם את המספר בו ניתן לקבל את המידע לגבי החשיפה באופן נרחב ולהרחיב את השירות כך שייתן לפונים פרטים נוספים כגון מקום החשיפה, המועד ושעות החשיפה לחולה קורונה מאומת, על מנת שאזרחים יוכלו לקבל מידע קולי מפורט ככל האפשר.

במענה לכך הודיעו נציגי משרד הבריאות שהשתתפו בדיון כי המערכת תשודרג כך שבמערכת הקולית יושמעו כל פרטי החשיפה לחולה. הרחבת המידע המוצעת תספק פרטים נוספים למחויבי בידוד באיזה תאריך נעשתה החשיפה והיכן.

לסיום אמר יו"ר הוועדה ח"כ טסלר: "הבידוד לוקח מאדם את החופש שלו, ולכן לפני שמכניסים אדם לבידוד אנחנו צריכים לתת לו את כל המידע ושתהיה לו גם אפשרות לערער על כך".

בהמשך דנה הוועדה לפניות הציבור גם בעיכובים בהעברת המידע מקופות החולים לפיקוד העורף לגבי זכאים להפניה למלונות החלמה מקורונה.

יו"ר הוועדה קרא לקופות החולים לצמצם ככל האפשר את פרק הזמן שבין בדיקת קורונה המבוצעת בקופות החולים לבין עדכון פיקוד העורף, כך שלא יעלה על 24 שעות, על מנת לצמצם הדבקה בתוך הקהילה.

עוד ביקש לקבל ממשרד הביטחון נתונים לגבי פרק הזמן שבין הבדיקות בקופות החולים ועד לעדכון פיקוד העורף.