פרופ' דב שורץ תוקף: אינטרסים זרים

ראש צוות המומחים מאוניברסיטת בן-גוריון במתקפה על מומחי איכילוב, שטענו כי ניתן לנבא מגמות בתחלואת קורונה 2-3 שבועות קדימה.

ערוץ 7 , ז' באב תש"פ

מחלקת טיפול נמרץ קורונה. ארכיון
מחלקת טיפול נמרץ קורונה. ארכיון
צילום: זיו קורן

ראש צוות המומחים מאוניברסיטת בן-גוריון, פרופ' דב שורץ, לשעבר המדען הראשי של הקמ''ג והוועדה לאנרגיה אטומית, קובע כי אין כל דרך לנבא את מספר חולי הקורונה.

בעקבות הצהרת מומחי איכילוב לפיה ניתן לנבא את מספר החולים שבועיים-שלושה קדימה אמר פרופ' שורץ, "אין להם שום דרך לנבא מספר שבועות קדימה אלא אם יש להם כדור בדולח המנבא את העתיד".

לדבריו, ישנה הסכמה נרחבת בקרב הקהילה המקצועית כי ניתן לנבא את מספר החולים שבוע קדימה, שזה הזמן האופייני מהכרזת אדם כנדבק ועד להידרדרותו למצב קשה.

"הערכות מעבר לכך דורשות כדור בדולח, לא נשענות על שום בסיס מדעי וייתכן קשורות באינטרסים זרים של ביה''ח איכילוב", תקף.

פרופ' שורץ הציג עמדה חריפה זו במסגרת דיון בנושא הקורונה בהובלתו של פרופ' גמזו. ''אני מצפה מפרופ' גמזו לבנות תחזית המתבססת על 5 המודלים המרכזיים: אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מכון גרטנר, קופ"ח כללית, בי"ח איכילוב וויצמן. רק שימוש בהערכות בלתי תלויות מכל קבוצה ומציאת ההסברים לפערים, ניתן יהיה לתת הערכה לאומית מדויקת''.

בהתייחס למינוי ממלאת מקום ראש שירותי בריאות הציבור אמר פרופ' שורץ, "קראתי שיש מועמדת מצוינת. מקווה להיות בקשר עימה, היא תידרש ללמוד היטב את נושא חיזוי התחלואה".