אוצרות הגליל המערבי

אוצרות הגליל רבים הם, ואי אפשר לפורטם לא בכתבה אחת, לא ביריעה אחת וגם לא בביקור של יומיים-שלושה.

קובי פינקלר , ח' באב תש"פ

אכזיב
אכזיב
צילום: קובי פינקלר

כשעומדים על מרפסת התצפית של 'שפי' במושב מנות, נפרשים לפנינו נופי הגליל במלוא הדרם: ממערב - תכול הים התיכון, מצפון - הרי הלבנון ורכס סולם צור, מדרום - יישובים וקיבוצים, וממזרח - עצים ירוקי־עד ומעטה של צמחייה שגם באמצע הקיץ משרה אווירה של רוגע ושלווה.

אוצרות הגליל רבים הם, ואי אפשר לפורטם לא בכתבה אחת, לא ביריעה אחת וגם לא בביקור של יומיים-שלושה.

נסענו צפונה. לטיול של קיץ. לקראת בין הזמנים של קורונה.

'אוצרות הגליל' הוא מיזם חדש וללא כוונת רווח, חדשני ורחב היקף, שייסדה גב' רעיה שטראוס־בן דרור במטרה לעודד את התיירות בגליל המערבי. ייחודו של המיזם טמון ביכולתו למקד סביב כל אורח בנפרד את תהליך בחירת התוכן שמרכיב את החבילה התיירותית. כל התכנים רוכזו באתר מרהיב ואמין ובאפליקציות הסלולריות: מסלולי טבע או מסלולים אורבניים, אשר ברבים מהם ניתן לצעוד גם ללא מדריך, מסלולים מודרכים סביב נושא מוגדר ומסלולים החוברים לאחד מאתרי הגנים הלאומיים, שהגליל המערבי - על חופיו ומבצריו - נתברך בהם.

נדב ארבל, סמנכ"ל 'אוצרות הגליל', מספר שיש באזור מאות אתרים ואטרקציות, חדרי אירוח וצימרים, מסעדות כשרות וכשרות למהדרין, מסלולי טבע ואנשים טובים באמצע הדרך. הנוף הנשקף (תוך כדי שיט) ממימי הים התיכון להרי הגליל המערבי והלבנון, קסום בתקופה זו של השנה. תכול המים הולך ומשתנה ככל שקרבים לאיים הצצים למול חופי אכזיב וראש הנקרה.

עוד פרטים ב'אוצרות הגליל' - אוצר של ממש בנוף התיירותי של האזור ozrothagalil.org.il.

טרקטורוני הצפון וסירות טורנדו

כדי לא להתאמץ מדי בחום הקיץ, נעלה לנהיגה בריינג'רים של 'טרקטורוני הצפון' (מתאימים לילדים מגיל 3, בטיחותיים ומהנים) באכזיב. מתניעים ומיד לדרך, בין שבילי העפר, בינות למטעים, רוכבים ונהנים. שווה בהחלט. זוהי חוויית נהיגה בשטח לאורך החופים הנחשבים ליפים שבחופי ישראל. האדרנלין מתפרץ, הרגל לוחצת על דוושת הגז, וקסמו של הים התיכון סובב את המסלול. בדרך עוצרים לכמה דקות של מורשת קרב.[WU1]

ומהיבשה אנו יורדים לים הפתוח, שנשקף אלינו לפני כן ממרומי הרכס.

יוצאים בסירות טורנדו מהירות, המצוידות בזוג מנועים רבי עוצמה, ממפרץ אכזיב דרך איי ראש הנקרה (שבהם מקננים עופות מים) ועד קו הגבול עם לבנון. חוויה לכל המשפחה מגיל 3. באמצע הדרך עוצר מוטי המנוסה את הסירה, מדומם מנועים ומתחיל בהסבר. לעלות על האיים אסור - "זו שמורת טבע ייחודית ולא ניתן לטפס עליה", אומר מוטי.

לא הרחק משם (חמש דקות נסיעה) שוכן אתר ראש הנקרה - רכבל, חיזיון וסיור בתוך הנקרות.

ביציאה ממתחם הטורנדו - 'גלמפינג אכזיב'. לישון עם יהלומים.

במתחם 24 אוהלי גלמפינג פרימיום ממוזגים, על רצועת החוף היפה בישראל. אוהלי הגלמפינג המהודרים ממוקמים על במות עץ רחבות הצופות על רצועות החוף. בכל אוהל פינת ישיבה מעוצבת, מיני בר, מיטה זוגית ופוטון זוגי. בנוסף ישנה נקודת חשמל לכל אוהל ומקלחון חיצוני לשטיפת מי המלח והחול. בסיס האירוח באוהלים הוא 4 נפשות. בתוספת מזרנים ניתן להלין בכל אוהל עד 6 נפשות. האירוח כולל סדינים וכריות. אירוח ולינה מושלמת לחוויה זוגית, לחופשה משפחתית ולאירוח קבוצות לימי כיף וגיבוש.

ועכשיו טעימה גם לגוף, וגם... לנפש.

את נחל כזיב - הגדול והעשיר בנחלי הגליל המערבי - כולם מכירים, בעיקר הודות למעיין עין זיו, הנחשב למעיין העיקרי שמזרים מים לנחל. הנחל זורם ברוב ימות השנה, והוא אחד ממסלולי המים האטרקטיביים והיפים ביותר בגליל המערבי.

והיכן אוכלים?

'300 גרם' בבצת

אחרי הפעילות היומית והימית, צריך גם לאכול. במושב הצפוני בצת פתחו שני בני זוג מסעדה כשרה למהדרין, '300 גרם', וכשמה כן היא: מנות משובחות של בשר 300 גרם, מנות מופלאות מיצירותיו של איתי, כמו מלון בכוסברה או ברוטב צ'ילי. נשמע מפחיד? ממש לא! כולם נהנו.

'שפי' במנות

התחלנו במושב מנות בתצפית, וכאן אנו סוגרים מעגל. מול הנוף המשכר של הים התיכון וראש הנקרה נמצאת חלקת גן עדן קסומה, פסטורלית ומיוחדת במינה, ביישוב מנות. שפי הוא איש מיוחד. מחובר לטבע, לאדמה, לבירה ולאוכל משובח. המנות שלו, כשמו של מקום מגוריו, איכותיות ביותר, ניתנות בשפע ובאהבה, והכול אל מול מרחבי הגליל. חוויה אמיתית עם אווירה ותוכן איכותי. 052-6487800.