איילת שקד:
"להוריד את מפלס הזעם והשנאה"

ח"כ שקד מדברת בראיון מיוחד לתשעה באב על השיח המפלג בחברה הישראלית, על הריבונות שלא הוחלה ועל משבר הקורונה. "הממשלה הלכה לישון אחרי הגל הראשון".

יהונתן גוטליב , ט' באב תש"פ

ח"כ איילת שקד (ימינה) אומרת לערוץ 7 כי בימים אלה של שיח קשה בחברה הישראלית, יש להתנתק מהרשתות החברתיות ולהתמקד באהבת חינם.

"יש אווירה קשה. אני חושבת שתשעה באב בא בזמן בשבוע הזה. צריך להרגיע את השיח ולהרגיע את האלימות משני הצדדים", אומרת שקד.

לדבריה, "יש הסתה קשה נגד ראש הממשלה ויש הסתה נגד הצד השני. צריכים כולם להירגע. הכי טוב זה פשוט להתנתק מהרשתות החברתיות לכמה ימים ולהוריד את מפלס הזעם והשנאה".

למרות שעל פי המסורת הימים הנוכחיים מועדים לפורענות, ח"כ שקד בטוחה כי "את השנה הזאת אנחנו נצלח בלי אסון. אני לא חושבת שבא עלינו אסון. אני כן חושבת שהממשלה האת היא ממשלה רעה ולא טובה, אנחנו עושים כל מאמץ כדי להזיז אותה לכיוונים יותר טובים, ואנחנו רואים שבנט הניח תכנית לטיפול בקורונה ואחרי ארבעה חודשים פרופ' רוני גמזו מאמץ אותה. עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא".

"בזמן הזה לצערי, בגלל שראש הממשלה מטעמים פוליטיים או מטעמי אגו לא עשה אותה, אז אנשים איבדו את מקור פרנסתם. אבל עדיף מאוחד מאשר אף פעם לא. אני בטוחה שהעם הזה חזק ואנחנו נצא מהמשבר הזה. לא צריך להסתכל על זה במונחים אפוקליפטיים", מוסיפה.

שקד מסבירה גם את דברי יו"ר סיעת ימינה, ח"כ נפתלי בנט, כי לא בטוח שימליץ על נתניהו במקרה של בחירות. "אנחנו כולנו מסונכרנים על האמירה הזאת. נזרקנו מבלוק הימין, נתניהו בחר לפרק את גוש הימין ולהקים ממשלה עם השמאל. הוא לא מקדם שום ערך שחשוב לימין".

"גם בקורונה, כשהסברנו לו מה צריך לעשות, הוא לא שיתף עם זה פעולה. אין כרגע בחירות, לכן לא צריך כרגע סתם להיכנס לספקולציות כל עוד אין בחירות, אבל בהחלט אנחנו רואים את עצמינו כאלטרנטיבה אידאולוגית, ימנית, ציונית דתית".

"הייתה לו אופציה לא לזרוק את ימינה מהממשלה", הוסיפה. "ברגע שהוא זרק את ימינה מהממשלה, זאת ממשלה שהשמאל שולט בה בכל הצמתים. הוא שולט במשרד המשפטים, הוא שולט במשרד הביטחון, בוועדת שרים לחקיקה, בכל דבר ועניין".

ח"כ שקד מתייחסת גם להבטחת הריבונות של ראש הממשלה שלא קויימה. "נראה שהעניין התמוסס. חלק מזה זאת תוצאה של הקמת הממשלה הזאת. גנץ ואשכנזי נמצאים בעמדות מפתח של ביטחון וחוץ, הם פתחו ציר לאמריקאים והאמריקאים התקררו. זה מה שאנחנו יודעים. אני קוראת לראש הממשלה, תחיל ריבונות על מה שאתה יכול, אם אי אפשר שלושים אחוז מהשטח אז תחיל על חלק קטן. זאת הזדמנות היסטורית שלא תחזור, החלון הולך ונסגר כי אנחנו מתקרבים לבחירות".

היא הוסיפה ותקפה את ראש הממשלה נתניהו וקראה לו לתקן את הצבעתו בעד תכנית ההתנתקות. "אנחנו מציינים עכשיו 15 שנה להתנתקות. נתניהו ישב במליאה והצביע בעד ההתנתקות", אמרה. "נתניהו לא בנה סביבו מחנה מתנגדים בליכוד כדי לעצור את ההתנתקות, הוא יכול עכשיו לעשות תיקון ולפחות להחיל ריבונות".

שקד מבקשת גם להתייחס לתוכנית ההתמודדות שהציג פרוייקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו, הדומה לתכנית שהציג ח"כ בנט לפני מספר חודשים. "אני חשה שמחה ועצב. שמחה שעושים את הדבר הנכון למען המדינה ועצב שאזרחים רבים היו צריכים לשלם בפרנסתם, בכבודם, וגם בחייהם, בגלל שראש הממשלה לא השכיל להתגבר על כל הבעיות הפוליטיות והאגו, ולהפקיד את התפקיד בידיים של בנט, כי הוא היה האיש שמתאים לכך. כולם יודעים שזה מה שצריך לעשות. התכנית של גמזו היא טובה וכולם יודעים שזו התכנית של בנט. סתם בזבזנו ארבעה חודשים".

"רוני גמזו, שבא ממשרד הבריאות מבין שמשרד הבריאות לא יכול לתפעל מערך כזה גדול ושאם זה היה עובר לפני ארבעה חודשים למשרד הביטחון הוא היה מרים את זה בשנייה", ציינה. "זה עניין של יכולות ביצועיות של משרד. אין במדינת ישראל משרד כמו משרד הביטחון שיכול להרים אופרציה גדולה בזמן קצר וזה לא משנה מי עומד בראשו. משרד הבריאות צריך להיות רגולטור ולהתוות מדיניות, זה כן, אבל הביצוע צריך להיות בידיים של משרד הביטחון".

לדעתה, הקורונה תלווה אותנו עוד זמן רב. "יש מאמץ כלל עולמי. זה לא שאנחנו יכולים לעשות אחרת. הקורונה זה משהו שצריך לדעת לחיות איתו שנה-שנתיים. אנחנו צריכים לדעת לחיות עם המחלה הזאת. לא לרסק את המשק, לא לשתק את המשק, לדעת כן לדבר עם האוכלוסייה המבוגרת ולשמור עליה בסוג של ריחוק חברתי".

"כשאני נפגשת עם אבא שלי", אמרה. "אנחנו נפגשים בגינה במרחק 2 מטרים. צריך לדעת שככה זה הולך להיות שנה שלימה. הממשלה הזאת הלכה לישון אחרי הגל הראשון ופשוט לא עשתה כלום כהכנה לגל השני".

היא קראה לפתוח את השמיים ולהחזיר את שגרת הטיסות. "כמעט בכל המדינות יש טיסות, פתחו את השמיים", אמרה. "אין דבר כזה שמדינה סגורה כל כך הרבה זמן. למה הם מחכים? הם מבזבזים זמן. במקום לבנות מעבדה בנתב"ג, לעשות בדיקות לכל מי שנכנס ממדינה אדומה ולשחרר - הם לא עושים כלום. בגרמניה יש מעבדה בפרנקפורט, כל מי שנכנס למדינה עושה בדיקות ומקבל תשובה תוך שלוש שעות. למה מדינת ישראל, אומת הסטראט-אפ, לא יכול לעשות את זה גם? סתם יושבים וישנים, זה מה שהם עושים בימים האחרונים".