איה כורם:
"להיות מוקצית ומבודדת היה החלק הכי קשה בסיפור"

הזמרת איה כורם מספרת על מאבקה בחברת התקליטים, על שיריה המבוססים על התנ"ך ועל הרגשות העזים לחפצי הקדושה של משפחתה ששרדו את השואה

אבנר שאקי , י"ב באב תש"פ

איה כורם
איה כורם
צילום: אוהד רומנו

נעים להכיר

"איה כורם, 40, בזוגיות ואם לילדה, מוזיקאית. נולדתי בנצרת עילית - היום נוף הגליל - אבל לעולם לא אתרגל לשם הזה. כיום מתגוררת ביפו".

חי, דומם

"ההסטוריה המשפחתית שלי יכולה לשמש כספר לימוד לא רע להיסטוריה של העם היהודי. סבא וסבתא ז״ל מצד אבא שלי היו ניצולי שואה עם סיפורי גבורה מצמררים, ואילו הוריה ז״ל של אימי היו חלוצים וחברי ארגון ההגנה. אצל סבא וסבתא מצד אמא היהדות תמיד התקבלה כמשהו מובן מאליו, היות ושניהם עלו לארץ בגיל מאוד צעיר. לעומתם, אבא של סבא שלי מצד אבא היה אדם דתי לחלוטין, ולכן סבא שלי גדל בבית דתי.

"את סבא מצד אמא, שהיה קצין משטרה בכיר אשר אמא שלי הלכה בעקבותיו והייתה ראש אגף חקירות במחוז הצפוני במשטרה לא הכרתי, מכיוון שנפטר לפני שנולדתי, וסבתי הייתה דוגמה ומופת לעברית צחה, נימוסים והליכות. סבא וסבתא מצד אבא הביאו איתם חפצים מאירופה - טלית של סבא רבא, פמוטי כסף של סבתא ועוד מספר פריטי קדושה יהודיים ספורים שמייצגים בשבילי את הסיפור כולו.

"החפצים שהם הביאו איתם הם החפצים היחידים שיש להם משמעות אצלנו במשפחה. אצלנו לא מעבירים שרשראות יהלומים במשפחה, אלא את הדברים שמסמלים את הקשר לדורות הקודמים. הערך בעיניו של אבא שלי לטלית של סבא שלי גבוה יותר מכל חפץ אישי אחר. אין לי שום ספק שהדברים האלה יגיעו יום אחד אלי ואל האחים שלי. אני לא בן אדם שמאוד נקשר לחפצים, כשהילדה שלי שוברת משהו בבית זה ממש לא נורא, אבל כשהדברים הללו יגיעו אלי הם יהיו יקרים ללבי יותר מכל דבר אחר. מה שקושר אלי את החפצים האלה זו גם העובדה שהם נשמרו במשך כל כך הרבה זמן, אלא זה רמת החיבור של אבא וסבא שלי אליהם.

"על אף היותנו חילונים גמורים, אבא שלי תמיד דאג לקחת אותנו לבית הכנסת ביום כיפור, לקיים את סדר פסח כהלכתו ולבנות סוכה. החיבור למסורת אצלו התבטא בחיבור חזק לדורות הקודמים, חיבור שהוא מבקש לכבד ולבטא בקיום המנהגים הללו".

צינור של אלוהים

"השראה ביצירה היא דבר מאוד עליון ומיוחד. בן אדם יכול להרגיש שהוא צינור של אלוהים, ויכול להרגיש שהוא צינור של אלף דורות של יופי, אומץ, אמת, תרבות מסעירה וסוערת. אף אחד לא מתחיל מאפס. אני יוצרת מתוך דברים שספגתי, ממה ששמעתי בבית, ממה ששמעתי בגילאים מאוחרים, וזה שפע בל יתואר. בהקשר הזה מה שקורה בישראל הוא מדהים במיוחד, בזכות קיבוץ הגלויות שהתברכנו בו. וזה יפהפה".

שיעורים שהנפש צריכה ללמוד

"אני מחוברת להמון דברים ביהדות, ובמיוחד לשלושה. הראשון הוא 'והגדת לבנך'. העניין הזה מאוד מדבר אלי. יש משמעות גדולה בשבילי בהיותי יהודייה, בהיותי חלק מעם ישראל. אני מאוד מחוברת להיסטוריה שלנו, ומאוד אוהבת את הסמלים שלנו. יש בהם כל כך הרבה יופי. מעבר לכך, אני מאוד מתרגשת מראש השנה ואוהבת אותו. ההתחדשות שיש בו, פתיחת הדף החדש, החגיגיות. בנוסף לשני אלה, אני מאוד מתרגשת מיום כיפור. הערך של חשבון נפש משמעותי בחיי. אני מנסה ללמוד עוד ועוד את השיעורים שהנפש שלי צריכה ללמוד".

אין לי מילים

"הדבר הכי אלוהי, הכי רוחני שקרה לי, הוא כמובן לידת הילדה שלי. אני חושבת שזו לא הלידה עצמה כמו הנוכחות שלה בחיים שלי, מאז אותו רגע. שום דבר אחר לא מתקרב לשם. הייתי מסבירה במילים, אם רק הייתי יודעת איך, אבל אני מניחה שכל מי שיש לו ילדים מבין לבד ממילא".

עניין של 5,000 שנה

"בשנים האחרונות אני מנחה את החלק המעשי בסדנאות כתיבת השירים של פרוייקט ״מקורוק״ - כתיבה בהשראת המקורות בסגנון מוזיקת רוק. הייתה לי הזכות להאזין ולקחת חלק בלימוד אינטנסיבי מצד המנחים הכי טובים בארץ. כך גם נולדו שירים רבים שלי, בהשראת טקסטים תנ״כיים על יציאת מצרים, על דוד וגוליית, יעל וסיסרא. זה כיף לגלות - גם אם באיחור - שהטקסטים האלו הם גם שלי, ואין לאף אחד בעלות בלעדית עליהם. אחד הסיפורים התנ"כיים שאני הכי מתחברת אליו הוא סיפורו של יונה הנביא. אני מתחברת אליו בכמה מובנים. הניסיון לברוח מפני האלוהים ללא הועיל, המחשבה שאתה לא יכול להימלט מהגורל שלך או לפעול בניגוד לקול הפנימי שלך, שיח של אמת פנימית מול שקר חיצוני, התנגשות בין מה שנכון לבין מה שקל, וברבדים נוספים.

"ייסד את הפרויקט הזה בחור חילוני שחשב שההיכרות עם התנ"ך שהנוער החילוני זוכה לה אינה טובה. בני הנוער לא באמת מקבלים את המסרים והערכים של התנ"ך דרך שיעורי התנ"ך, והמטרה שלו הייתה לחבר אותם לתנ"ך דרך משהו שמדבר אליהם – וזה מוזיקה. בפרויקט אנחנו למעשה מעודדים בני נוער לכתוב שירים בהשראת מקורות היהדות. הדברים האלה חיים איתנו כבר 5,000 שנה, זה לא משהו שאנחנו באמת יכולים לעזוב".

לא לבד

"למוזיקה חלק מאוד חשוב בחיי, והיא הייתה בתוכי ומאז ומעולם. אבא שלי חובב מוזיקה רציני, וברור לי שזה השפיע עלי. פעם אחת עצר אותו שוטר על מהירות ואבא שלי השמיע לו את השיר שהיה בדיוק ברדיו ושאל אותו: 'איך אפשר לא לנסוע מהר כששומעים את השיר הזה?'. אבא היה משמיע לנו מוזיקה קלאסית, לועזית, ישראלית ועוד. הוא היה פותח ווליום היסטרי ורוקד בסלון עד שאמא שלי הייתה צועקת עליו להנמיך. מוזיקה מאז ומעולם הייתה מה שחוצץ ביני לבין העולם כשאני זקוקה להגנה, ומה שמחבר אותי אליו בחזרה. עד היום אני מאזינה למוזיקה כמו ילדה בת 16. קופצת ושרה ברחוב עם האוזניות.

"בשנים האחרונות אני מוצאת את עצמי מחליטה איזה מן שיר אני רוצה לכתוב, איזו תחושה אני רוצה שהוא יתן לי, ואז מתיישבת לכתוב אותו. הרצון יכול להגיע מסרט שראיתי או ספר שקראתי, או פשוט משיר של מישהו אחר שטלטל אותי וגרם לי לרצות לנסות לכתוב משהו מקביל בעצמי. יש אמנים שמחפשים להרקיד, לשמח או לרגש. אני ממש שמחה לשמוע מאנשים שהמוזיקה שלי מעוררת בהם מחשבה, או גורמת להם להרגיש שהם לא לבד - זה הדבר הכי יפה שמוזיקה יודעת לעשות".

טובים השניים

"במהלך הקריירה כתבתי והלחנתי לא מעט שירים לאמנים אחרים. אני מכירה בכך שהיכולות שלי בתור זמרת מבצעת הן מוגבלות. יש לי מנעד, אני אמנם יכולה להרחיב אותו מעט בעזרת עבודה נכונה, אבל לא באופן משמעותי. יש לי צבע קול, יש טביעת אצבע מסוימת לביצועים שלי, ואת זה אני לא יכולה לשנות. לעומת זאת, לכתוב, זה משהו שאני יכולה במגוון רחב הרבה יותר. אני יכולה להלחין שירים שלא מתאימים לאישיות ולקול שלי. ההבנה שאני לא יכולה ולא רוצה לשיר כל שיר ושאני יכולה להעביר שירים הלאה - היא מאוד משחררת. ככה אתה מרוויח מכל העולמות.

"ויחד עם זאת, זה לא יקרה בכל מצב ולא בכל מחיר. למשל, אני לא אתן שיר לזמר שאני לא אוהבת. באלבום שהוצאתי לפני כארבע שנים, שרים האמנים שאני הכי אוהבת בעולם. זה לא רק שהגשמתי חלום בכך שהם ישירו שירים שלי, זה מעבר לזה – אני חושבת שהם עושים עם השירים שלי חסד. למשל לאה שבת, ששרה באלבום שיר על יציאת מצרים, מביאה אליו מטען משלה - מטען שלי אין ואולי לא יהיה. נתינת שירים היא חוויה מוזיקלית אחרת משירים שלך שאתה מבצע, אבל היא לא פחות חזקה וטובה".

מי באש, מי במים

"במהלך השנתיים האחרונות הופעתי ברחבי הארץ עם תרגומים שכתבתי לשירים לאונרד כהן, האמן האהוב עלי. השיר המרגש ביותר במופע היה קטע המשלב את השיר 'מי באש' עם הפיוט 'ונתנה תוקף', שהיה ההשראה לשיר. בעוונותיי, לא הכרתי את הפיוט קודם לכן, ובתחקיר שקדם לתרגום השירים נתקלתי בביצוע המרטיט של החזן שי אברמסון. האזנתי לו בדמעות, כמה וכמה פעמים ברצף. מעבר לשירתו המופלאה של שי, הטקסט הזה טלטל אותי לחלוטין, וכך נולד אצלי הרעיון לשלב את שתי היצירות ולהזמין את שי לבצע את הפיוט באלבום שלי. זה לא היה פשוט מבחינה הלכתית, אבל הצלחנו להתגבר על כל הקשיים".

שש שנים של בדידות

"נקלעתי למאבק ארוך ומורכב עם חברת התקליטים שהייתי חתומה בה. נקלענו לסכסוך קשה אשר בעקבותיו ביקשתי להשתחרר מהחוזה, אך הם מנעו ממני וכבלו אותי אצלם. זו הייתה תקופה לא פשוטה שנמשכה יותר משש שנים. אני חושבת שלהיות מוקצית ומבודדת היה החלק הכי קשה בסיפור. בעצם, עד הרגע שבו שופטי בית המשפט העליון אישרו את הטענות שלי והביעו תמיכה, רוב הקולגות שלי חשבו שאני קצת מטורללת.

"יחד עם זאת, בשנים ההן גם קיבלתי אימון והכנה לתקופת הקורונה - לקום כל יום בבוקר ולא לדעת מה יקרה היום, מחר או בעוד חצי שנה. אחד הדברים הכי נפלאים שקיבלתי במתנה מהמאבק הוא פרספקטיבה עצומה והכרת התודה הגדולה על כך שאני יכולה שוב לחזור ולעסוק בדבר שאני הכי אוהבת - יצירה. מעבר לכך, בעבודה על החוק בכנסת, גיליתי שאפשר לשנות, אם את מוכנה לשתף פעולה עם אנשים שאת לא בהכרח מסכימה איתם. הכנסת היא מקום מרגש ומסעיר, שיש בו הרבה אנשים מעוררי השראה, גם אם הדעות הפוליטיות שלהם שונות משלי".

אסור להשוות

"כשהייתי צעירה יותר התעסקתי לא מעט בהשוואות. חשבתי על - איפה אני ביחס לאחרים, איפה הייתי אמורה להיות וכו׳, עד שנחת לי האסימון - כל השתלשלות הקריירה שלי, הרגעים המוצלחים יותר או פחות, כולם תוצר ישיר של האופי שלי והאישיות שלי - על הטוב ועל הרע שבה. מישהו אחר היה מקבל תגובות אחרות ממני, כי הוא, ובכן, אחר ממני. זה לא שאין עוד פסגות שאני רוצה לכבוש, בוודאי ובוודאי, זה מה שמקים אותי מהמיטה כל בוקר, אבל אני מוצאת שכל עוד אני מרגישה שאני מתקדמת, גם אם זה בצעדים קטנים - אני מאושרת".

עד 120

"בחישוב הכולל, אחרי 120, הייתי רוצה להאמין שגידלתי את ילדיי לעצמאות, ליכולת להביע את עצמם, ולנתינה. הייתי רוצה לדעת שעד הרגע האחרון לא הפסקתי ללמוד, לגדול ולהשתפר. וכמובן שגם הייתי רוצה לחשוב שהענקתי למשפחתי את האהבה שהם ראויים לה. כל השאר זה בונוס".

לכל התכנים של אבנר שאקי לחצו כאן

באדיבות אתר הידברות – תכני יהדות, זמני כניסת שבת, הכרויות לדתיים בחינם, פרשת השבוע, לוח זמני היום ועוד